אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סערה בכנסת לאחר דו"ח המבקר: "כספי ציבור משמשים קופה פרטית של מצביעי הבית היהודי" צילום: יובל חן

סערה בכנסת לאחר דו"ח המבקר: "כספי ציבור משמשים קופה פרטית של מצביעי הבית היהודי"

המבקר חשף כי משרד השיכון, תחת השר אורי אריאל, העביר עשרות מיליונים לגרעינים תורניים המקורבים לבית היהודי; יו"ר הוועדה לביקורת המדינה: "מסקנות הדו"ח מעידות על שחיתות עמוקה"; ח"כ תמר זנדברג: "הממצאים מסמרי שיער"

16.05.2017, 18:20 | שחר אילן

שורת חברי כנסת הודיעו היום (ג') שיפנו ליועץ הממשלתי לממשלה עו"ד אביחי מנדנבליט בדרישה לפתוח בחקירה פלילית בפרשת החטיבה להתיישבות ושר החקלאות אורי אריאל. המבקר יוסף שפירא חשף העברות תקציביות בלתי תקינות לגרעינים תורניים, מעורבות חמורה של מקורבי אריאל בקבלת ההחלטות וביקש מהיועץ המשפטי לפתוח בחקירה. שפירא מגדיר את הממצאים "נורה אדומה" וקובע שהשר אריאל "נושא באחריות למחדל חמור בסדרי המשילות ולפגיעה בסדרי המינהל התקין".

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) הודיעה שתזמן את אריאל בהקדם לדיון מסקנות הדו"ח. לדבריה, "זה דו"ח חמור מאוד שהמסקנות שלו מעידות על שחיתות עמוקה שוב כספי ציבור משמשים כקופה פרטית של מצביעי הבית היהודי".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) פנתה היום למנדלבליט, בעקבות פרסום הדו"ח בדרישה לחקור את התנהלותו של השר אריאל ולהקפיא את החלטת הממשלה להחזיר את החטיבה להתיישבות לפעילות.

קארין אלהרר, צילום: יובל חן  קארין אלהרר | צילום: יובל חן קארין אלהרר, צילום: יובל חן

ח"כ מיכל רוזין, צילום: עומר מסינגר ח"כ מיכל רוזין | צילום: עומר מסינגר ח"כ מיכל רוזין, צילום: עומר מסינגר

ח״כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה כי "ממצאי דוח המבקר מסמרי שיער. השר אריאל לקח 100 מיליון שקל שיועדו ליישובים מוחלשים בפריפריה וחילק אותם למקורבים וחברי מפלגה".

יו"ר ועדת השקיפות של הכנסת ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני אמרה בתגובה לדו"ח, ש"אורי אריאל צריך לשבת בכלא ולא סביב שולחן הממשלה". לדבריה, "דו"ח המבקר מצביע על פשעים מרובים שנעשו ביודעין, בלי בושה ובכוונה ברורה".

ח"כ אראל מרגלית מהמחנה הציוני אמר ש"חייבים לפתוח בחקירה פלילית בפרשת אורי אריאל". לדבריו, "תחת אורי אריאל, ישראל הפכה למדינת כל מתנחליה. דו"ח המבקר מוכיח לכל מי שלא רצה להאמין איך הממשלה הזו בוזזת את הפריפריה ואיך הימין הפקיר את הנגב והגליל".

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס אמר בתגובה: "דו"ח המבקר חושף שאולי הצלחנו לעצור את מכירת הדיור הציבורי למקורבים שניסה השר אריאל לעשות ב-2014, אבל בהיעדר טיפול של הרגולטורים, גם בתהליך התכנון וגם לאחר חשיפת השערוריה, השר וחבריו ממשיכים להשתמש בכספי הציבור כבשלהם ומחלקים אותם לסקטור שהם חפצים ביקרו (או בהצבעתו בבחירות). בדיוק כך סמוטריץ' ניסה להעביר בליל התקציב האחרון את כספי משרד השיכון לתחומים לא קשורים למשרד, שמשרתים את ציבור בוחריו. אז המתריעים מתריעים והמבקר מבקר, אבל עד שהאחראים לא ישלמו את המחיר, אין מה שיעצור אותם".

 

אורלי לוי-אבקסיס, צילום: אלכס קולומויסקי אורלי לוי-אבקסיס | צילום: אלכס קולומויסקי אורלי לוי-אבקסיס, צילום: אלכס קולומויסקי

ח"כ יואל חסון מהמחנה הציוני אמר בתגובה: "ממשלת הפריבילגיות והקומבינות שוברת שיאים ומעבירה כספים למקורבים על חשבון אוכלוסיות חלשות, תושבי הנגב והגליל. הממצאים על התנהלותו של אריאל צריכים להטריד כל מי שעיקרון השוויון של אזרחי ישראל חשוב לו. לאור יום ובעידוד ראש הממשלה השתלטה על ישראל מפלגה שיש לה 8 נציגים בכנסת והיא מכתיבה את סדר היום של ישראל. הגיע הזמן שיו"ר הבית היהודי ושר החינוך יפסיק לעסוק בענייני חוץ ויתחיל לטפל בסירחון המוסרי שצומח במפלגתו".

מלשכת אריאל נמסר בתגובה לדו"ח המבקר כי "מבקר המדינה הבהיר כי המלצתו על בדיקת יועמ"ש מתייחסת לעמותות ולא לשר". עוד נמסר כי "שר החקלאות מכבד את קביעות מבקר המדינה וכבר הנחה את הגורמים הרלבנטיים לפעול בהתאם להנחיותיו. השר גאה על פועלו להפוך את הגרעינים המשימתיים לתוכנית ממלכתית. אנשי הגרעינים תורמים יום יום שעה שעה לכלל החברה הישראלית, הן בפריפריה הגיאוגרפית והן בפריפריה החברתית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות