אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
11 הערות על גמר גביע המדינה בין מכבי תל אביב לבני יהודה צילום: אורן אהרוני

11 הערות על גמר גביע המדינה בין מכבי תל אביב לבני יהודה

מכבי תל אביב לא יכולה להמשיך עם ואקום ניהולי עצום באמצע המועדון; ג'ורדי קרויף צריך להחליט אם הוא נכשל בדרכו או נכשל בדרך של מישהו אחר; בני יהודה צריכה להשתמש בשכונתיות לטובתה; ורשויות הכדורגל חייבות להפסיק להרוס לאנשים את הזיכרונות מהמשחק

26.05.2017, 09:52 | אוריאל דסקל
1. בעקבות ההפסד בגמר הגביע לבני יהודה, מכבי תל אביב מתחילה עונה חדשה עוד חודש ושלושה ימים עם משחק ראשון בליגת אירופה. אחרי עונה שהתחילה בסוף יוני ומסתיימת בסוף מאי, למכבי צפויה עוד כעונה זו בדיוק. זה כנראה העונש של לסיים כסגנית אלופת הליגה פעמיים ברציפות ולהפסיד בגמר הגביע פעמיים ברציפות.

קראו עוד בכלכליסט

2. המשמעות העיקרית של ההתחלה המוקדמת היא שצריך לתקן את הבעיות בסגל היקר בישראל. ומהר. וזה נראה שההחלטה הראשונה תהיה האם המאמן ליטו וידיגאל ממשיך או ג'ורדי קרויף. כי אחרי דבריו של וידיגאל בתקשורת ("לא קרויף יגיד אם אני ממשיך, חתמתי על חוזה מול גולדהאר"), הם לא יצליחו לעבוד ביחד.
ג ג'ורדי קרויף. מי ימשיך? | צילום: עוז מועלם ג

קשה לראות את מיטשל גולדהאר מוותר על קרויף. מצד שני, קשה לראות את גולדהאר לא ממנה מישהו כמנכ"ל במשך שנה - אז אי אפשר לדעת באמת.

3. אין דבר כזה ואקום. במקום שבו אין ניהול יעיל, ייכנסו מאבקי אגו ומלחמות היהודים. איפה שאין מגן ימני, ייכנס קשר שמאלי של היריבה. ויש קשר בין הדברים. הניהול המקצועי לצד הכסף הגדול של הבעלים הקנדי הפכו את מכבי תל אביב לקבוצה ששולטת ביד רמה בכדורגל הישראלי. בשנתיים האחרונות, בגלל הרבה זעזועים למערכת - ממותו של אביו של ג'ורדי, יוהן, דרך עזיבת אחד הכובשים הגדולים בכל הזמנים ועד שינויים תכופים בעמדת המאמן - המערכת לא עובדת כפי שהיא אמורה לעבוד. זה לא שיש רק חודש ושלושה ימים לתקן את זה - אבל בהחלט אין הרבה זמן, לפני שנכנסים לעונה החדשה (כשבבאר שבע יש ארגון מאוד יעיל).

4. קרויף מאמין בשני סוגי מנהלים. "יש סוג אחד של מנהלים, אלו שמאורגנים מאוד ויודעים בדיוק מה לעשות ואיך ליישם את מה שהם עושים - יש להם תוכנית ברורה עם תבניות ברורות, והכל צריך לעבוד לפיה" הוא אומר, "יש גם אלו שעובדים עם האינטואיציה ומרגישים מה הם צריכים לעשות בכל מקרה בנפרד. אני יותר אינטואיטיבי. אם נוגעים בנושא מסוים, אני ישר חוזר למה שקרה בעבר שלי ומסתמך על הניסיון שלי בכדורגל. על סמך זה אני מקבל החלטות. אבל אני גם יכול לשנות את דעתי אם אני רואה שמשהו משתנה וצריך להשתנות". האינטואציות של קרויף הביאו למכבי תל אביב שלוש אליפויות, טרבל וביקור בשלבי הבתים של ליגת האלופות וליגת אירופה. ולכן אין לזלזל בהן. אבל ייתכן שמה שמכבי תל אביב צריכה לצידו - זה מישהו שישלים אותו. שיפתח מערכת סקאוטינג, שיבנה מערך להשארת הידע במועדון, שיום אחד יהיה המחליף של קרויף - כי הוא לא הולך להישאר כאן לנצח. ולהתחיל כל עונה ב"ישאר לא ישאר" זה לא בריא למועדון. אינטואטיבית, קרויף יודע זאת.

5. ג'ורדי התרשם השנה בעיקר ממונאקו של לאונרדו ז'ארדים. כשהוא אימן את הקבוצה במהלך העונה, היא אמנם לא שיחקה כמו מונאקו אבל כן הגיעה למצבים רבים דרך משחק שוטף מאוד, שמתבסס על ישירות ותנועה רבה של השחקנים במערך פשוט. מסריו היו פשוטים והשחקנים התחברו אליו. עם וידיגאל הקבוצה נתקעה. בעיות תקשורת, חוסר ידע של הכדורגל הישראלי ואולי סתם אי יכולת להמשיך במומנטום אחרי עונה ארוכה. כמו כן, אי אפשר לשחק כמו מונאקו עם הצוות הקיים במכבי תל אביב. הקישור של מונאקו צעיר, גדול ודינמי מאוד. של מכבי תל אביב לא. המגינים של מונאקו גדולים, חזקים ומהירים - של מכבי לא. שני החלוצים של מונאקו משלימים זה את זה - אחד עם מהירות ותנועה בלי כדור, השני עם חדות ברחבה ומשחק גב משובח. למכבי יש שני חלוצים טבעיים באותו הסגנון.

האכזבה במכבי תל אביב, צילום: אורן אהרוני האכזבה במכבי תל אביב | צילום: אורן אהרוני האכזבה במכבי תל אביב, צילום: אורן אהרוני

6. ואולי הפתרון למכבי ולג'ורדי זה לתת לג'ורדי להיות בתפקיד "אלכס פרגוסון". פרגוסון היה מצוין בביזור סמכויות אך עסק בהכל. לתת למאמנים חרוצים לעבוד על מגרש האימונים אך לקחת אחריות על הקבוצה - מבחינה תקשורתית ובכלל - במהלך המשחק. פרגוסון, וקרויף יודע זאת מאחר ששיחק במנצ'סטר יונייטד, לא היה צריך להיות כל בוקר על המגרש אימונים כי היה לו עוזר מאמן דומיננטי, שהיה אחראי על העברות האימונים וההכנה למשחקים. ייתכן מאוד, שבשביל להרגיע את כל המערכת, להכניס אותה חזרה לתלם, להבהיר את ההיררכיה מחדש, ג'ורדי צריך לרדת לספסל ולנהל משחקים - מקצועית ותקשורתית. המאמן החדש צריך להיות איש עבודה חרוץ שיעבוד עם השחקנים שג'ורדי בוחר ולא יצטרך לעמוד בפני התקשורת.

7. ג'ורדי נוהג לומר, "אם אכשל, אכשל בדרכי. זו הפילוסופיה שלי. לעולם לא אחתים שחקנים בגלל דרישות של האוהדים נניח, לא אהיה מקצוען אם אעשה זאת. אם אכשל עם פילוסופיה של מישהו אחר, מבחינתי נכשלתי בהכל". קרויף, כך נראה, צריך להחליט אם הכישלון הזה שלו. כי אם כן, אז הוא עומד במילתו. ואם לא, אז הוא נכשל בהכל.

8. בני יהודה עשתה כמעט את כל הטעויות האפשרויות כמועדון העונה. לא מפתיע בהתחשב בכך שיש לה בעלים חדש שנכנס למועדון בתחילת העונה. ועדיין, איכשהו, זכתה בגביע, כשהמנכ"ל עומד על הקווים כמאמן. ממש שכונה - לא במובן הטוב של המילה.

9. ויש גם מובן טוב. קבוצה ששייכת לשכונת התקווה באופן מובהק, עם אוהדים שרובם קשורים לאותה שכונה ואתוס ייחודי שקשור לשכונה. אין הרבה קבוצות כאלו בליגות הראשונות של אירופה. בני יהודה ייחודית במובן הזה ובעולם מושלם היתה יכולה לנצל את הייחוד הזה.

10. בעולם מושלם בני היתה משחקת בשכונה, מקיימת אירועי ענק לפני משחקים בשכונה באצטדיון משופץ ורוב האוהדים היו גרים בשכונה ומזינים את הקבוצה עם עוד ועוד אוהדים ושחקנים מקומיים. אנחנו רחוקים מעולם מושלם. ועדיין, מה שמונע מהקבוצה לשחק בשכונה זה בעיקר בירוקרטיה. והקבוצה השכונתית צריכה לשחק מחוץ לשכונה שלה.

11. זכייה בגביע, בטח עבור אוהדים שלא ראו תואר כבר כמה עשורים, זה רגע מרגש שהם יקחו איתם לנצח. לפי מחקר מ־2014 שנעשה על ידי עמותת "בריאות והזדקנות" הספרדית (Fundació Salut i Envelliment), זיכרונות כדורגל מסייעים לגרות את הזיכרון, לשנות את תשומת הלב של החולים באלצהיימר ודימנציה ולעורר רגשות חיוביים אצלם. גם באוניברסיטת מערב סקוטלנד (UWS) עשו מחקרים דומים והגיעו למסקנה דומה - זיכרונות כדורגל מסייעים לחולי אלצהיימר. לפי המחקר הספרדי, הסובלים מדעיכה קוגניטיבית "חוזרים לחיים" בזכות זיכרונות כדורגל. במחקר אוהד אתלטיקו מדריד שלא זכר את שמו נזכר במילות השיר של המנון המועדון. מטופלים אחרים לא ידעו לזהות את בני משפחתם אך בזמן "תרפיית כדורגל", בה מעוררים את האזור של הרגש עם זיכרונות כדורגל, הם נזכרו שהלכו למשחק עם בנם או בתם ופורצים בבכי מאושר. חישבו איזה אימפקט יש לרגעי הכדורגל האלה. ולכן כשיש שנה אחר שנה פגיעה במעמד של גמר הגביע - עומס לא נורמלי בכניסה לעיר המארחת, עומס בכניסה למגרש בגלל בעיית כרטיסים או סתם בלאגן כללי. זה לא רק מעיב על אהדת המשחק ופוגע בחוויה, זה ממש עשוי להשפיע על האופן שבו אנשים יזכרו את עצמם בעוד כמה שנים. רשויות הכדורגל, אנשי הרכבת, אנשי הביטחון והאחראים על האירועים הללו, חייבים להיות חלק חיובי בחוויה בלתי נשכחת. פעמים רבות מדי זה לא קורה.

החגיגות של בני יהודה, צילום: אורן אהרוני החגיגות של בני יהודה | צילום: אורן אהרוני החגיגות של בני יהודה, צילום: אורן אהרוני

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות