אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוגב דורש מהחברות הממשלתיות לבצע דירוג אשראי עצמאי צילומים: מיקי נועם אלון, אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

יוגב דורש מהחברות הממשלתיות לבצע דירוג אשראי עצמאי

רשות החברות שלחה מכתב ל־12 החברות הממשלתיות הגדולות, ובו היא דורשת מהן לבצע דירוג אשראי כחברות שאינן נתמכות על ידי המדינה. ב־2018 תורחב ההוראה לכלל החברות שלהן פעילות כלכלית, ובינתיים בדואר ישראל ובמקורות מבקשים החרגה

07.06.2017, 06:56 | ליאור גוטמן

רשות החברות הממשלתיות דורשת מ־12 החברות הממשלתיות הגדולות לבצע דירוג אשראי כישויות עצמאיות, כלומר כחברות שאינן מקבלות תמיכה מהמדינה, כך נודע ל"כלכליסט". במכתב שנשלח אתמול לחברות הציב מנהל רשות החברות אורי יוגב לוח זמנים, שלפיו על הדירקטוריונים שלהם לאשר את ההליך עד סוף חודש יולי. ברשות מתכוונים להרחיב את הדרישה לכלל החברות הממשלתיות שלהן פעילות כלכלית במהלך שנת 2018.

קראו עוד בכלכליסט

"אחד הכלים המרכזיים לפיקוח ובקרה של דירקטוריון על איתנותן הפיננסית של החברות הוא ביצוע דירוג אשראי על ידי חברות דירוג", צוין במכתב. "הדירוג משקף את הערכת הגוף המדרג ליכולות והנכונות של התאגיד לעמוד בתשלומי התחייבויותיו במלואם ובזמן".

12 החברות שקיבלו אתמול את המכתב מרשות החברות הן התעשייה האווירית, חברת החשמל, רפאל, דואר ישראל, מקורות, רכבת ישראל, נמל אשדוד, נמל חיפה, נמלי ישראל, עמידר, תש"ן (תשתיות נפט) ונתג"ז (נתיבי הגז הטבעי).

מימין: יו"ר מקורות מרדכי מרדכי ומנהל רשות החברות אורי יוגב. "כלי פיקוח ובקרה", צילומים: מיקי נועם אלון, אוראל כהן מימין: יו"ר מקורות מרדכי מרדכי ומנהל רשות החברות אורי יוגב. "כלי פיקוח ובקרה" | צילומים: מיקי נועם אלון, אוראל כהן מימין: יו"ר מקורות מרדכי מרדכי ומנהל רשות החברות אורי יוגב. "כלי פיקוח ובקרה", צילומים: מיקי נועם אלון, אוראל כהן

לפי המכתב, חברות שכבר מחזיקות בידיהן דירוג רשמי - דוגמת מקורות וחברת החשמל - יידרשו לבצע דירוג מחודש, שכן כרגע ציונן נשען בין היתר על התמיכה שהן מקבלות מהמדינה. חברות אחרות ברשימה, כמו תש"ן, לא ערכו מעולם דירוג אשראי, וזו תהיה הפעם הראשונה שהן יעשו זאת.

במקורות חוששים להיתקע עם מתקן ההתפלה התקול

להפתעת אנשי רשות החברות הממשלתיות, חלק מהחברות הודיעו אתמול כי לא נוח להן עם הדרישה, וכי הן מבקשות להשאיר את דירוג האשראי הישן שלהן או להיוותר ללא דירוג אשראי.

אחת מהחברות הבולטות שהגיבו לרשות החברות בחצי סירוב היא חברת המים הלאומית מקורות, המדורגת על ידי חברת מעלות בדירוג גבוה של AAA. בסביבת רשות החברות טוענים כי חלק מהדירוג נשען על תמיכת המדינה, וכי דירוג אשראי המתעלם מתמיכת המדינה עלול להיות נמוך ברמה או שתיים.

הורדת דירוג האשראי של מקורות עלולה לסבך אותה במציאת קונה למתקן התפלת מי הים התקול שלה באשדוד, הליך שהיא מנהלת בימים אלה. המתקן, שמוחזק על ידי החברה־הבת מקורות ייזום, לא פועל בהספק מלא כבר כמה חודשים. בשל התקלות בו מחקה מקורות ייזום בספריה כ־420 מיליון שקל משווי המתקן, מהלך שהוביל להצמדת הערת עסק חי לדו"חות החברה.

לפי כחודש נחשף ב"כלכליסט" כי משרד האוצר ובנק הפועלים, שהעניק למקורות ייזום כספים למימון מרכז ההתפלה, ניסו לברר מול רשות ההגבלים העסקיים אם בעלי מתקני התפלה אחרים יוכלו לרכוש את המתקן התקול. ככל הידוע, חברת האצ'יסון ההונג־קונגית וקרן תשתיות ישראל כבר קיבלו פנייה רשמית. נוסף על כך, שלשום נערך בכנסת דיון על המתקן התקול ונקבע כי מבקר המדינה יבחן את התנהלות החברה בסוגיה. כשהיא נמצאת באמצע הליך מציאת קונה, דירוג אשראי נמוך עלול להבריח לקוחות פוטנציאליים או להוריד את התמחור של מתקן ההתפלה, וכך לזעזע את החברה פיננסית.

דירוג חדש עלול להשפיע על השינוי המבני בדואר

חברה אחרת שדעתה אינה נחה מהבקשה היא תש"ן. מדובר בחברה ממשלתית שאחראית לאחסון והולכת הדלקים במדינה, אך היא לא מחזיקה בדירוג אשראי בניסיון להישאר מחוץ לראדר. עם זאת, מדובר באחת החברות הממשלתיות היציבות במשק, ורק לפני כחצי שנה היא העבירה למדינה דיבידנד של כ־200 מיליון שקל.

חברה שלישית שהביעה תרעומת על המהלך היא דואר ישראל, שמדורגת על ידי חברת מידרוג ב־Baa1. לפי דו"חותיה לסוף 2016, הדירוג אושר בנובמבר האחרון לאחר שהחברה הנפיקה אג"ח לטובת גיוס חוב של 400 מיליון שקל.

חברת דואר ישראל נמצאת בימים אלה במרכזו של שינוי מבני. לפני כחודש וחצי דן דירקטוריון החברה בתוכנית אסטרטגית ועסקית של בנק הדואר, שלפי חוק מ־2012 נדרש להיפרד מחברת דואר ישראל. לפיכך, זעזוע אפשרי בדירוג עלול להשפיע גם על מהלכי החברה לביצוע שינוי מבני.

מתש"ן ודואר ישראל לא נמסרה תגובה לידיעה. גם במקורות סרבו להתייחס לדברים, אך גורמים בסביבת החברה הממשלתית טענו כי לא ברור מאיפה הנחיצות לייצר לה דירוג אשראי חדש, כייוון שהנוכחי העומד על AAA הוא מספיק.

עוד מסרו בסביבת החברה כי אם רשות החברות תתעקש - הם יבצעו דירוג חדש כנדרש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
דירוג אשראי עצמאי לעמידר, זו בדיחה.
ברגע שעמידר תבצע דירוג אשראי עצמאי יתגלה הבלוף האמיתי של חברת בלון שהוגדרה כחברה עסקית ללא כל תוכן ממשי, אך ורק כדי להעלות את שכר המנכ'ל ובכיריו. אל דאגה לקס וקפלן ימציאו תירוצים לדחיית המהלך, מאחר ונוח להם לתפקד באזור הדמדומים.
איתן  |  26.06.17
2.
הדואר ממשיך להפסיד בדואר
הרפורמה המבנית בדואר לא מונעת ממנהלי החברה להמשיך להפסיד בסחר האלקטרוני ,עוד יכתבו על זה הרבה מילים ,גם מבקר המדינה ידרש לכך וגם מנהלי האוצר. מדינת ישראל ,הפכה למעצמת סחר אינטרנטי ,בשנה הבאה ינחתו בישראל 60 מיליון חבילות מאתרי סחר בעולם ,ויצאו מישראל כ8 מיליון חבילות . כולם מבלי יוצא מהכלל הם שירותים הפסדים בגלל מדיניות החברה ,והסכמים הגרועים שהדואר חתם מול הספקים בעולם . כלומר האוצר יצטרך שוב להכניס את ידו לכיס ולממן גירעונות הדואר ,וכמובן יתגולל אילנו לציבור,מהר מכפי שניתן לחשוב.
shlomi  |  07.06.17