אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצוות לבחינת קצבאות הנכות: המלקחיים של כחלון צילום: צביקה טישלר

הצוות לבחינת קצבאות הנכות: המלקחיים של כחלון

הצוות שמינה נתניהו לבחינת קצבאות הנכות צפוי להמליץ על חלוקה של ההטבות מחדש ולאו דווקא על העלאת הקצבאות. במצב כזה כחלון, שהצוות שמינה לנושא נפסל, ייתפס ציבורית כאחראי. מאבק במסקנות יעמיד אותו שוב בחזית מול רה"מ

12.06.2017, 08:18 | אדריאן פילוט
מסקנות הביניים והעקרונות העיקריים של צוות שמחון שמונה לבחון את קצבאות הנכות וההטבות לנכים, שנחשפו אתמול ב"כלכליסט", הם מתכון בטוח לזעקה ציבורית מצד ציבור הנכים ועשויים לגבות מחיר פוליטי כבד משר האוצר משה כחלון. העיקרון המנחה של מסקנות הביניים הוא שיש לחלק מחדש את כלל ההטבות שמקבלים הנכים ולאו דווקא להעלות את גובה הקצבה החודשית. העיקרון הזה לא אומר שהנכים לא יקבלו תקציבים נוספים, אלא שהדגש יושם על מתן שירותים, כולל השתלבות תמריצים להשתלבות בשוק העבודה, ולא בהכרח על העלאת התקציב שמיועד לקצבאות.

קראו עוד בכלכליסט

בבסיס העיקרון של צוות שמחון עומדת מתמטיקה די פשוטה. בישראל יש כיום 235 אלף איש שזכאים לקצבת נכות. הההוצאה הממשלתית על נכים עומדת על 25 מיליארד שקל. מתוך סכום זה 8.8 מיליארד שקל מוקדשים לקצבאות. כלומר, הקצבה החודשית הממוצעת לנכה בישראל עומדת על 2,859 שקל בחודש, אך ההוצאה הכוללת של המדינה, שמביאה בחשבון גם שירותים, פטורים ממס, סיוע בדיור ועוד, עומדת על 8,200 שקל בחודש לזכאי.

לאחר שהצוות שמינה ראש הממשלה בנימין נתניהו לבחינת קצבאות הנכות בראשות יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון יגיש את מסקנותיו, הן יתגלגלו לפתחו של משרד האוצר, כלומר לכחלון, בכובעו כזרוע הכלכלית של הממשלה. לזכותו של שר האוצר ייאמר כי הוא הפוליטיקאי שביקש והצליח להעלות את נושא הנכים לראש סדר היום הציבורי, אבל אם צוות שמחון אכן ימליץ על אי־העלאת התקציב לקצבאות הנכות, כחלון עשוי למצוא את עצמו תחת לחץ ציבורי אדיר לדחות את המסקנות, בעיקר משום שהוא כבר התבטא באופן פומבי יותר מפעם אחת על כוונותיו להעלות את תקציב קצבאות הנכות ב־4–4.5 מיליארד שקל. לאחר הצהרות כאלו ציבור הנכים, שכבר הוכיח את יכולותיו לייצר כותרות ולגייס את הציבור לטובתו, לא יסתפק בפחות. למעשה, ארגוני הנכים כבר קבעו הפגנה ראשונה נגד המסקנות המסתמנות של שמחון - מחר בתל אביב.

התחמושת נגד כחלון

 

לנכים יש תחמושת נגד שר האוצר, שכן נושא הקצבאות וההטבות שלהם התגלגל מלכתחילה לצוות שמחון משום שכחלון לא הקפיד על תקינות ההליכים הנדרשים כשמינה את הצוות שלו לבחינת קצבאות הנכות. בעקבות התנהלות זו של כחלון, המשנים ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר ועו"ד אסי מסינג פסלו בפועל את עבודת הוועדה שהקים שר האוצר, שכבר המליצה על מתן תוספת של 4 מיליארד שקל לקצבאות הנכות. הנכים עשויים לסמן את כחלון כאחראי לכל המלצה שאינה כוללת תוספת. אם הוא לא יילחם כדי לשנות את המסקנות הסופיות של צוות שמחון, התחמושת אף תהיה משמעותית יותר.

בנוסף, אם כחלון יפעל לשינוי או לדחיית מסקנות הצוות, הוא עשוי להיקלע לעימות נוסף עם נתניהו, שיחסיו עמו פורחים לאחרונה.

הפגנה למען הנכים, בתל אביב, צילום: מוטי קמחי הפגנה למען הנכים, בתל אביב | צילום: מוטי קמחי הפגנה למען הנכים, בתל אביב, צילום: מוטי קמחי

הזדמנות לשינוי

 

נכון, ככל הנראה מדובר בפינה שממנה קשה לצאת, שכן כמעט כל תוספת עשויה להיות לא מספיקה, ומהבחינה הזו נתניהו נהג באומץ כשלקח את הנושא הנפיץ תחת חסותו.

עם זאת, לצוות שמחון יש הזדמנות לחולל שינוי אמיתי בכל הנושא של תקצוב הנכים. לא מדובר רק ב"קביעת התוספות שיינתנו לנכים ואופן חלוקתם", כפי שהנחה נתניהו, אלא גם בחשיפה ותיקון של מנגנון שמיטיב עם נכים "חזקים" (פגועים נוירולוגית) ומפלה לרעה נכים "חלשים" (פגועים נפשית) ושנוטה לתמרץ נכים לא לצאת לעבודה. משום כך, חלוקה מחדש, אף שהיא נפיצה מבחינה פוליטית וציבורית, היא אפשרות לשינוי עמוק וצודק. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
מה קורה ברגע שאדם הופך לנכה בישראל
הוא מקבל "כרטיס נכה " מהמדינה, כרטיס שריק לחלוטין מהטבות. כל זכויותיו נשללות ונרמסות. אפילו בחגים המדינה לא נותת תוספת לקיצבה המבישה והמבזה הזו. ישבו בכנסת הגאונים בישראל, והמציאו בחטא גדול שלל הטבות ריקות מתוכן, שכל מטרתן לתת אגוזים - לנכים שאין להם שיניים,עם ישראל הוא עם טוב, מי ששולט בו - לא מייצג את העם, ולדעתי הם בכלל לא שייכים לעם שלנו, אין לי שמץ של מושג איזה רישעות מנחה את ראש הממשלה ושר האוצר שהראשון הוא זה שיצר מלכתחילה את המצב האבסורדי שאנחנו רואים היום, והשני ממשיך במורשתו....אין משפחה בישראל שאין בה אדם נכה, או קשיש, לפיכך הנכים מכסים כל משפחה בישראל, אני מציע לזכור זאת בבחירות הבאות - שיהיו בשיטת האלימינציה, לא משנה מי יתמודד מול ביבי וכחלון - פשוט ללכת ולהצביע למועמד שמתמודד נגדם, חד משמעית, קודם כל להיפטר מהדבר הזה שהפך להיות דיקטטור מפונק בחסות הדמוקרטיה..כן אני מדבר עליך ראש הממשלה,אתה נראה לי חסר מוסר ממדרגה ראשונה, מה לך ולעם ישראל..אתה מבזה את כולם ובעיקר את עצמך,תצא כבר לפנסיה, מספיק עם השטות הזאת בשילטון
" נתניהו " ש 'לא נותן כלום' לנכים  |  13.06.17
8.
ביבי די
תמיד מאז ומתמיד הצבעתי ליכוד , אדוני ראש הממשלה אם זה מה שהנכים יקבלו בסוף אני עם הליכוד סיימתי ואני נשבע בהוריי ובילדיי שאני מצביע ליכוד מאז ומתמיד סביבי כולם ימניים וזו המסקנה שלך תתעשת על עצמך , תוכנית נטו למשפחה , הטבות להתנחלויות ועוד ... תוך ימים עוברות ... די נמ......
דרור  |  13.06.17
6.
יש כמה דברים מאד חמורים פה
קודם כל, בקצבת הבסיס אין להפלות בין נכה לנכה - הקצבה הבסיסית היא להוצאות מחייה ולא להוצאות טיפול אקסטרה, דבר שני - מלבד סיוע בשכר דירה של 600 בערך והנחות בחלק מהמסים הנכים לא זוכים למשהו מיוחד. שכר דירה זול עולה 2500 שקלים מזון 500 חשבונות כולל הנחות אני מאמין 500 וזה כשאין כסף לכבלים, אינטרנט ולפעמים סלולרי. ויש גם למשל טיפולי שיניים - איך נכה עם 2340 שקל לחודש אמור לממן טיפולי שיניים? הוועדה הזאת אכזרית ומקוממת. ולפעמים המקרר מתקלקל ולהמשיך? העיניים של שמחון נראות בעיקר חיוורות ועייפות. ולמה אין פה פירוט של אותם שירותים מיסתוריים שאני בטוח שעוזרים לנכים לאכול ולהתקיים ביום יום?
רודף צדק 968  |  13.06.17
לכל התגובות