אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תדע כל אם עבריה: 100 בסיסי צה"ל אינם מחוברים לרשת הביוב צילום: שאול גולן

תדע כל אם עבריה: 100 בסיסי צה"ל אינם מחוברים לרשת הביוב

זאת בגלל מחלוקת תקציבית ולמרות החלטת הממשלה מ-2010 לחבר את כל המחנות הצבאיים לביוב - כך לפי מסמך של הכנסת

14.06.2017, 14:52 | שחר אילן
100 מחנות צה"ל אינן מחוברים עדין לביוב ועד סוף העשור צפוי חיבור של רבע מהם בלבד. זאת, למרות החלטת ממשלה מ-2010 לחבר את כל המחנות לביוב. כך קובע מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת (הממ"מ). בישיבת ועדת הפנים של הכנסת שנערכה הבוקר (רביעי) התגלה גם שבשני מקרים גורמים שפכי הבסיסים נזק סביבתי כבד.

קראו עוד בכלכליסט

ביוני 2010 החליטה הממשלה על תכנית לחיבור כל מחנות צה"ל לפתרונות ביוב שהייתה אמורה להתבצע עד סוף 2015 כלומר במשך חמש וחצי שנים. התוכנית כללה 177 מחנות והוקצו לה 400 מיליון שקל מתוכם 250 מיליון ממשרד הביטחון ו-150 מהמשרד להגנת הסביבה. אולם מנתונים שהעביר צה"ל לממ"מ עולה שקרוב ל-100 מחנות טרם חוברו. 27 מתוך המחנות חוברו עוד לפני החלטת הממשלה ועוד 54 מחנות חוברו במסגרת התוכנית.

אחת הסיבות העיקריות לביצוע האיטי היא מחלוקת תקציבית בין צה"ל למשרד להגנת הסביבה על דרכי המימון של הפרויקט. כתוצאה מכך צה"ל העביר 230 מיליון ואילו המשרד להגנת הסביבה רק 20 מיליון. בעיה נוספת: בחלק מהמקרים אין בסביבת המחנות תשתית ביוב אזורית שאפשר להתחבר אליה או שהתשתית האזורית אינה מסוגלת לקלוט שפכים נוספים.

חיילים טירונים בבסיס צה"ל, צילום: גלעד קוולרציק חיילים טירונים בבסיס צה"ל | צילום: גלעד קוולרציק חיילים טירונים בבסיס צה"ל, צילום: גלעד קוולרציק

במסגרת התוכנית הרב שנתית של צה"ל לשנים 2016-2020 (תר"ש גדעון) מתוכנן חיבור לביוב של 25 בסיסים נוספים בעלות של מאה מיליון שקלים. כלומר ב-2020 עדיין יוותרו 74 מחנות שאינם מחוברים לרשת הביוב וגם אין להם פתרון ביוב מקומי. התקציב הדרוש לחיבור הבסיסים הנוספים הוא יותר מ-300 מיליון שקלים.

הממ"מ מגלה שבעיית השפכים של שני בסיסים לפחות גורמת ל"פגיעה אקוטית בסביבה". כך, בחטמ"ר (חטיבה מרחבית) שומרון יש בריכות סילוק שפכים בסמוך לקידוח מים של חברת "מקורות". השפכים של בסיסים בקרבת היישוב אורים בנגב גורמים לזיהום של שטחים חקלאיים. למרות הבעיה הקשה, פתרונות הביוב בשני המקרים צפויים רק ב-2019.

יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם מהליכוד אמר בישיבה הבוקר ש"אני לא מאמין שב-2017 אני צריך לקיים דיון על כך שעשרות בסיסי צה"ל טרם חוברו לביוב". הוא שאל "למה אם תכנית לחיבור כל מחנות צה"ל לביוב עולה 700 מיליון, החלטת הממשלה מדברת על 400 מיליון? זה אומר שהעבודה הראשונית הייתה לא רצינית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות