אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקי התוכנה הארגונית של בלקברי ממשיכים לצלול צילום: רויטרס

עסקי התוכנה הארגונית של בלקברי ממשיכים לצלול

לקוחות החברה עוברים למתחרות כ-IBM, VMware ואחרות, או שמפתחים בעצמם מוצרים שעד כה קנו מבלקברי. עסקי התוכנה הם מוקד הפיתוח והמכירות של החברה ואם לא תשקם אותם, תאבד את אמון המשקיעים

25.06.2017, 14:42 | רפאל קאהאן

בלקברי, שעלתה לגדולתה ואיבדה אותה הודות לחטיבת המכשירים שלה, מתמקדת בשנים האחרונות בעסקי התוכנה. ואולם, נראה שגם בזירה זו היא אוכלת מרורים. הדו"ח הרבעוני הראשון שלה לשנה הנוכחית הראה ביצועים גרועים משמעותית מציפיות האנליסטים, מה שגרם לנפילת מנייתה ב-13%, ל-9.65 דולר ביום ו' האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

עסקי התוכנה של בלקברי מדשדשים: החברה איבדה לאחרונה את טויוטה, אחד הלקוחות העיקריים שלה בתחום הרכב החכם, שהודיעה שהיא מתכוונת לפתח בעצמה פתרון תוכנה למכוניות שלה. גם לקוחותיה בתחום ניהול המכשירים פונים למוצרי IBM, VMware, מובייל איירון ואחרות.

ג ג'ון צ'ן, מנכ"ל בלקברי | צילום: אלכס קולומויסקי ג

החברה ניסתה עד כה לקדם את עסקי התוכנה שלה בצורה אורגנית, בעזרת סדרה של רכישות שביצעה בשנים האחרונות ביניהן של ווטש דוקס הישראלית. אך למרות, היא לא מצליחה לענות על ציפיות האנליסטים. ג'ון צ'ן, מנכ"ל החברה מתעקש שהוא יצליח להגיע לשיפור של כ-10% עד 15% במכירות. "הבעיה שלנו היא שאין לנו מספיק אנשים שעובדים על הבאת עסקאות. אנחנו צריכים לצאת ולהביא אותן בעצמנו", הסביר צ'ן לבלומברג.

התנופה נעצרה

מוקדם יותר השנה הדברים נראו יותר אופטימיים עבור בלקברי: המניה שלה עלתה בכ-60% במהלך השנה האחרונה והיא הצליחה ליצור עניין במוצריה בעיקר בזכות ההתמקדות שלה בשוק הרכב החכם. אך QNX, תוכנת הרכב שלה לא עולה בינתיים על הציפיות. 

הפתרון היחיד שלה, בשלב זה, הוא לרכוש טכנולוגיות חדשות, בהתבסס על עתודות המזומנים שלה שעומדות על 2.5 מיליארד דולר. בינתים, הודיעה החברה שתבצע רכישה מחדש של מניותיה - מה שעשוי לשפר את מצבה בשווקים. עסקי הרישוי פטנטים שלה אמנם עובדים לא רע והם הכניסו לה 92 מיליון דולר השנה לעומת 82 מיליון דולר בשנה שעברה, אך הם לא מספיקים.

הסכם הרישוי שלה עם TCL שהפכה ליצרנית מכשירי בלקברי בזכותו, הכניס לה כ-37 מיליון דולר, זאת בהשוואה ל-152 מיליון הדולרים שהכניסו לה עסקי הטלפונים שלה בשנה שעברה. השימוש בפטנטים בתחום חומרת הטלפוניה הכניסו לה 32 מיליון דולר לעומת 25 מיליון בתקופה המקבילה אשתקד. השורה התחתונה היא שבלקברי תיאלץ לעבוד הרבה יותר קשה כדי להתניע מחדש את עסקיה ולחדש את אמון המשקיעים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות