אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים אישרה: לווה מובטל יוכל לדחות תשלומי משכנתא ללא ריבית פיגורים צילום: אלכס קולומויסקי

ועדת השרים אישרה: לווה מובטל יוכל לדחות תשלומי משכנתא ללא ריבית פיגורים

במטרה להקטין את הסיכון שהלווה יאבד את הנכס, הדחיות יהיו לתקופות לא רצופות של עד שלושה חודשים ועד שנה במצטבר. הן יתבצעו במסגרת כללי ריבית המשכנתא המקורית וללא עלות נוספת

25.06.2017, 17:19 | שחר אילן

ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק של ח"כ רועי פולקמן (כולנו) לפיה לווה מובטל יהיה רשאי לדחות תשלומי משכנתא ללא ריבית פיגורים. את הצעת החוק הכינה עמותת "ידיד".

קראו עוד בכלכליסט

הדחיות יהיו לתקופות לא רצופות של עד שלושה חודשים ועד שנה במצטבר. הן יתבצעו במסגרת כללי ריבית המשכנתא המקורית וללא עלות נוספת. זאת, במטרה להקטין את הסיכון שהלווה יאבד את הנכס.

הבנקים כיום לא מפעילים מדיניות אחידה במצב בו אדם נכנס למצב של משבר או מובטל. למרות זאת ישנה אפשרות בבנקים הגדולים להוסיף למשכנתא מסלול גרייס שניתן מראש (תקופת גרייס היא תשלום הריבית בלבד בתקופה הראשונה להלוואה, המסלול מיועד למקרים בהם נוטל משכנתא 'נורמטיבי' שעמד בתשלום ההחזר החודשי במשך חצי שנה, לקבל הטבה של חודש שבמסגרתו לא יצטרך לשלם את התשלום למשכנתא. אך מסלולי הגרייס הקיימים על פי רוב לא ניתנים בחינם ויש הצמדות וריביות על העיכוב והמשכנתא נגררת בחודש נוסף.

פולקמן אומר כי מן הראוי שתקבע מסגרת חוקית אחידה שאינה מבוססת על מדיניות סודית. לדבריו, "משכנתא הינה התחייבות לטווח ארוך עם קשיחות בפירעון, בעוד החיים של הלווה דינמיים ומלאי תהפוכות בלתי צפויות".

לדבריו, הסדרת הנושא של כניסה למסלול גרייס מלא או חלקי בתקופות אי השתכרות מוגבלות תסייע למנוע מצב של פגיעה דווקא בחלשים שהמשכנתא שלהם תבוטל והם יאבדו את הנכס.

ח"כ רועי פולקמן. מציע החוק, צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ רועי פולקמן. מציע החוק | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ רועי פולקמן. מציע החוק, צילום: אלכס קולומויסקי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות