אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקירת השוחד של שטיינמץ: המשטרה הקפיאה חשבונות בנק לאיש עסקים שנמלט מישראל צילום: אוראל כהן

חקירת השוחד של שטיינמץ: המשטרה הקפיאה חשבונות בנק לאיש עסקים שנמלט מישראל

איש העסקים אברהם לב רן, שנמלט לדרום אמריקה עם פתיחת החקירה נגד בני שטיינמץ, היה רשום בעבר כבעל מניות בחברת ייעוץ שפעלה בגינאה. על פי החשד החברה שימשה כצינור להעברת שוחד לפקידי ממשל בגינאה מטעם BSGR שבשליטת שטיינמץ

01.07.2017, 19:59 | תומר גנון ונעמי צורף

חקירת פרשת השוחד בחברת הכרייה BSGR שבשליטת המיליארדר בני שטיינמץ: המשטרה הקפיאה חשבונות בנק ונכסים לאחד החשודים המרכזיים שנמלט מישראל, איש העסקים אברהם לב רן.

קראו עוד בכלכליסט

לב רן וחשוד מרכזי נוסף שדרוש לחקירה בארץ, מיכאל נוי, היו בעלי מניות בחברה בשם פנטלר (Pentler), שבה השתמשה על פי החשד חברת הכרייה של שטיינמץ כצינור להעברת תשלומי שוחד לפקידי ממשל בגינאה. 

בני שטיינמץ, צילום: סיון פרג בני שטיינמץ | צילום: סיון פרג' בני שטיינמץ, צילום: סיון פרג

במסגרת החקירה הבינלאומית שמתנהלת נגד שטיינמץ, הוא חשוד בהעברת תשלומי שוחד בהיקף של כ-30 מיליון דולר לנשיא גינאה לשעבר, נסאנה קונטה שנפטר, וכן לאשתו ממאדי טור, בין השנים 2008-2012. זאת בתמורה לכך שיקדמו את האינטרסים העסקיים של חברת הכרייה שבשליטתו - BSGR. על פי החשד, בתמורה לתשלומי השוחד השניים סייעו לשטיינמץ לזכות ברישיון כריה של עפרת ברזל במכרה הגדול במדינה – סימנדאו.

אנשי העסקים לב רן ונוי, כך נחשף בין היתר גם ב"מסמכי פנמה" שפרסם בעבר ארגון העיתונאים החוקרים הבינלאומי (ICIJ), היו בעלי מניות בחברת פנטלר עם אדם נוסף - איש עסקים צרפתי בשם פטריק סילנס (CILINS). סילנס הורשע בעבר בארה"ב בניסיון לשבש את חקירת פרשת השוחד בגינאה, לאחר שהוקלט בחשאי על ידי אשת הנשיא לשעבר כשהוא מבקש ממנה להשמיד מסמכים. פנטלר שבה היו שותפים כאמור סילנס, לב רן ונוי, הייתה חתומה על חוזה ייעוץ בגינאה מול BSGR, אולם על פי החשד של המשטרה היה מדובר רק בכסות להעברת כספי שוחד לבכירים בשלטון.

לב רן ונוי, כך טוענים ביחידה הארצית לחקירות הונאה שמנהלת את החקירה, שהו באירופה עם פתיחת החקירה בישראל בחודש דצמבר, וכאשר נדרשו לחקירה בארץ הם נמלטו לדרום אמריקה ומשם כנראה חזרו לאירופה. המשטרה איתרה נכסים שונים שנמצאים בבעלותם בישראל. במקרה של לב רן מדובר בשלושה חשבונות בנק בבנקים יהב, דיסקונט ולאומי; בכספים בשני חשבונות בבתי השקעות פסגות וכלל וכן ברכב מסוג מיצובישי. שווי הנכסים המוקפאים לא ידוע. המשטרה מבקשת כעת מבית המשפט להמשיך להחזיק בהם.

כפי שנחשף בעבר ב"כלכליסט", בידי המשטרה עדות ישראלי שעבד בעבר בחברת תקשורת בגינאה, ועל פי החשד היה מעורב בהעברת כספי שוחד לבכירים בממשל מטעמו של שטיינמץ.

אותו אדם חתום על הסדר מול הרשויות בארה"ב ובשוויץ שחוקרות גם הן את הפרשה. על פי העדות שהוא מסר לחוקרי המשטרה עפ פתיחת החקירה בישראל, הוא העביר בעבר מעטפות עם מזומנים לגורמים שונים בשלטון בגינאה, ובהם אשת הנשיא. לא ידוע האם אותו אדם קשר בעדותו באופן וודאי את הכספים שהעביר לשטיינמץ או מי מטעמו.

מדוברו של שטיינמץ נמסר: מדובר בפרשה ישנה שנחקרת כבר 4 שנים ומקורה בקונספירציה שמטרתה להפקיע את זכויותיה של BSGR שלא כדין תוך נסיון לפגוע בשמו הטוב של שטיינמץ. כל הקונספירציה מבוססת על תשתית ראייתית לקויה ועדות שקר שהוליכו את ממשלת גינאה שולל וכתוצאה מכך גם את רשויות החקירה בשוויץ ובישראל. אנו משוכנעים שהאמת תצא לאור וייחשפו הגורמים שעומדים מאחורי עלילת השווא ובראשם ג'ורג' סורוס שנתבע על ידי BSGR.

BSGR מנהלת בוררות בינלאומית כנגד ממשלת גינאה במטרה לקבל את זכויותיה בחזרה.

מסנגורו של שטיינמץ, עו"ד רונן רוזנבלום, נמסר בתגובה לטענת המשטרה כי היא חושש שיצא מגבולות ישראל כי: "טענותיו של מר שטיינמץ הועלו והתקבלו על ידי בית המשפט השלום בראשל"צ, לרבות עמדת המשטרה להתפתחות בחקירה שלא נמצא בה די כדי לעכב את יציאתו את הארץ מעבר לקביעת בית המשפט".

.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות