אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבוקר: חברת החשמל תודיע לספקים על קיצוץ בתשלומים צילום: עמית שעל

הבוקר: חברת החשמל תודיע לספקים על קיצוץ בתשלומים

בית הדין לעבודה התיר לעובדי חברת החשמל להחריף העיצומים ולקזז 10% מהתשלום המגיע לספקי החברה בסוף החודש. חברת החשמל תוציא בבוקר לספקים מכתבים בנושא, כולל למאגר תמר. העובדים הסכימו להקפיא עיצומים במערכת הארצית

03.07.2017, 06:57 | ליאור גוטמן

הנהלת חברת החשמל תנפיק מהבוקר (ב') מאות מכתבים לספקי שירות וציוד שלה שיזהירו אותם שבסוף יולי הם יקבלו רק 90% מהתשלום שמגיע להם. המכתבים נולדו לאחר שבית הדין לעבודה בחיפה הסכים להחרפת העיצומים בחברה ברמה כזו שהוא התיר לקזז 10% מהתשלום לכל אחד מ־9,400 ספקי החברה כבר בחודש הקרוב. בחברת החשמל אמרו שלא תהיה אפליה בין ספק כזה או אחר, כלומר גם ספקי הדלקים, לרבות מאגר תמר, אמורים לקבל מכתב על תשלום חלקי.

קראו עוד בכלכליסט

היום נחשף ב"כלכליסט" שוועד עובדי חברת החשמל הודיע לביה"ד לעבודה שהוא משהה חלק מהעיצומים שאותם הוא מפעיל וזאת כדי לא לשבש את אספקת החשמל למדינה. העיצומים שבשלב זה מוקפאים מתרכזים ביחידת ניהול מערכת החשמל הארצית, אותו גוף שעוסק בתכנון אספקת החשמל ללקוחות השונים. יחידת ניהול המערכת יושבת בחיפה והיא מתכננת מדי שבוע וחודש את צורכי המשק, וכך היא יכולה לתזמן את סדר הפעלת תחנות הכוח השונות במדינה בין שמדובר בתחנת כוח של חברת החשמל ובין שבתחנת כוח פרטית. בשבועיים האחרונים ועד העובדים סירב להעביר נתונים ליחידת ניהול המערכת כך שתכנון משק החשמל וצרכיו נעשה ביחס לסטטיסטיקות קודמות. אתמול הודיע הוועד שהוא משהה את העיצומים רק שם עד למחרתיים, וזאת כדי לא לשבש את אספקת החשמל למשק.

מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי החשמל, צילום: אוראל כהן מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי החשמל | צילום: אוראל כהן מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי החשמל, צילום: אוראל כהן

העיצומים בחברת החשמל נעשים בסמכות ורשות של בית הדין לעבודה, כאשר ועד העובדים הצהיר שהוא ינקוט אתל כל האמצעים העומדים לרשותו ובלבד שאספקת החשמל ללקוחות או כוחות הביטחון לא תפגע.

עם זאת, מלבד השהיית העיצומים בתחום ניהול החשמל, שאר העיצומים ממשיכים כרגיל לרבות אי־גביית כספים מלקוחות. ביום חמישי דיווחה חברת החשמל שככל שהעיצומים יימשכו ולא תחודש הגבייה, "עלולה החברה למצוא את עצמה בתוך כחודש ללא מקורות מימון לתשלומים שעליה לבצע, לרבות תשלום לספקים קריטיים ותשלום משכורות לעובדים", לשון הצהרת סמנכ"ל הכספים של החברה אבי דויטשמן לבית הדין לעבודה.

בכיר במשרד האוצר אמר ל"כלכליסט" שהם מסרבים לנהל כל משא ומתן עם העובדים. בנוגע למצבה הפיננסי של חברת החשמל אמר הבכיר כי "הם ישרדו".

קריסה סולארית

בתוך כך, ענף המתקנים הסולאריים קורס ויו"ר איגוד האנרגיות המתחדשות איתן פרנס שלח מכתב בהול לשר האנרגיה יובל שטייניץ שבו התריע כי חברות רבות לא ישרדו את המשבר. "נדגיש כי החברות הפועלות בתחום מתפרנסות אך ורק ממכירה והקמה של מערכות סולאריות, והבקשות שנעצרו אצל חברת החשמל הן פרי עמל של פעילות במשך חודשים רבים וארוכים של שכנוע צרכנים לרכוש מערכות סולאריות. חברות אלו נמצאות כעת על פי התהום, שכן הן חייבות כספים לספקים ולקבלנים ומנגד היות שאין ביכולתן לחבר את המתקנים - אין להן כל תזרים הכנסות", הזהיר פרנס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
להפריט דחוף את המונופול הדורסני
מי לא הבין למה? החברה היא של המדינה אולם בהתנהלות העניינים כרגע המפסידה העיקרית היא המדינה (דהיינו: האזרחים). למה? כי שקבוצת מיעוט דורסנית לוקחת תנאים מפליגים ואז מפעילים בריונות לקבל עוד מי שמשלם את החשבון בסוף הם הבעלים בעל כורכם של המונופול = שאר האזרחים הפראיירים. אם זה היה בבעלות פרטית כל ההוצאות הינן ע"י הגורם הפרטי ולא עושקים את כלל הציבור. אגב זו גם הסיבה שמי שמפגין נגד יוזמות פרטיות כמו קידוחי הגז יורה לכולנו ברגל .
הלוחם בשחיתות  |  03.07.17
12.
עיצומים עלובים
עובדי חברת חשמל עושים ימים כלילות למען האזרחים, המדינה עם אספקת החשמל האמינה ביותר בOECD . עובד חחי שמתחיל לעבוד גם מהנדסים מקבלים השלמה לשכר מינימום, כן השלמה למינימום!! אז כל מה שאומרים כאן לא נכון כמו כן צרי העין פה צריכים להילחם על מנת שיהיו להם תנאים כמו העובדים הותיקים של חחי ולא שלהם יורידו, עובדי חחי מצטרפים תמיד לכל ועד שנלחם על זכויותיו
מלך  |  03.07.17
לכל התגובות