אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל: בעוד חודש לא יהיה לנו כסף לשלם לספקים; הנפגע המרכזי: יצחק תשובה צילום: אלעד גרשגורן

חברת החשמל: בעוד חודש לא יהיה לנו כסף לשלם לספקים; הנפגע המרכזי: יצחק תשובה

במסגרת עיצומי העובדים, הופסקה גביית חשבונות חשמל מלקוחות - מהלך שעל פי החברה צפוי לגרום לקשיים בתזרים המזומנים. הנזק צפוי להיגרם, בין היתר, למאגר תמר - בדיוק בזמן הנפקת הענק שמתכנן תשובה

01.07.2017, 22:20 | ליאור גוטמן

חברת החשמל פרסמה ביום חמישי האחרון הודעה נדירה ובה אזהרה מפורשת, לפיה בתוך חודש לא יהיה בידה מספיק כסף לשלם לספקים ולעובדים.

קראו עוד בכלכליסט

הפרסום דווח לבורסה ובמקביל לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה, לאחר שסמנכ"ל הכספים של חברת החשמל אבי דוטשמן, הודיע שהחל מאמצע יוני הוקפאה על ידי העובדים הגבייה מהלקוחות. "ככל שלא תחודש הגבייה מלקוחות החברה ולא יבשילו מהלכים נוספים אותם בוחנת החברה, עלולה החברה למצוא את עצמה בתוך כחודש ימים ללא מקורות מימון לתשלומים שעליה לבצע, לרבות תשלום לספקים קריטיים ותשלום משכורות לעובדים", הודיעה חברת החשמל לבורסה.  

יצחק תשובה. צרות מכיוון בלתי צפוי, צילום: עמית שעל יצחק תשובה. צרות מכיוון בלתי צפוי | צילום: עמית שעל יצחק תשובה. צרות מכיוון בלתי צפוי, צילום: עמית שעל

עוד הודיעה חברת החשמל שגביית הכספים, שהיקפה כשני מיליארד שקל לחודש, הוקפאה החל מ־12 ביוני, וגם אם היא תחודש מחר בבוקר יעברו שלושה שבועות עד שתזרים המזומנים שלה יתייצב. בינתיים החברה מיהרה בשלישי האחרון לקחת הלוואה בנקאית של 800 מיליון שקל, במטרה לסגור את הפער שנוצר מהיעדר גבייה.

מעבר להשפעה של חברת החשמל על המשק כולו, הבשורה הזו מגיעה בתזמון גרוע לדלק קידוחים, שעומדת בתחילת השבוע לבצע את הגיוס הגדול בתולדות הבורסה.

מדובר בהנפקת זכויותיה של דלק בתמר (31.25%) בשלוש מנות, הראשונה והקרובה בהיקף של 9.25%, נאמדת בכ־7 מיליארד שקל. הבטוחה להנפקה היא חוזי הגז של מאגר תמר, ואזהרת סמנכ"ל הכספים של הלקוח הכי גדול של תמר — חוזה חח"י מחזיק כ־55% מהכנסות המאגר — המעדכנת שבשל עיצומי העובדים לא יהיה בידו כסף לשלם לספקי הדלקים, יכולה להשפיע על תוצאות ההנפקה.

השבוע דיווח "כלכליסט" כי חשבונות החשמל של מאי־יוני יידחו ויתווספו לתשלום יולי־אוגוסט, כך שבסוף הקיץ עלולים לקוחות רבים של החברה לקבל חשבון גדול לתשלום מיידי.

רק 90% מהתשלום

 

כדור השלג החל להתגלגל כשבית הדין הארצי לעבודה התיר במאי האחרון לוועד העובדים להשבית פעילויות מסוימות, לרבות הנפקת חשבוניות תשלום או גביית כספים באמצעות מוקד 103, ובתנאי שאספקת החשמל תימשך.

משרד האנרגיה כבר ערער לבג"ץ על התרת השביתה על ידי בית הדין לעבודה, אולם הדיון בנושא יתקיים רק בחודש הבא. בינתיים, הכסף של חברת החשמל הולך ואוזל.

במהלך העיצומים בית הדין המשיך למתוח ביקורת נוקבת על פקידי המדינה, והתיר להחריף את העיצומים כך שוועד העובדים יוכל לעצור את כלל התשלומים לספקים. לא רק לאלו שאחראים לייצור החשמל, אלא לכל ספק של חברת החשמל. כל החשבוניות שיצאו החל מהחודש יכללו רק 90% מהתשלום. לחברת החשמל כ־9,400 ספקים שונים והמהלך החדש עלול לפגוע רוחבית באלפי בתי עסק בישראל.

כמה עובדים יפוטרו?

 

מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך עדכן שהרפורמה שהמדינה מציעה, הכוללת את הוצאת הייצור מחברת החשמל, והתרת ההולכה בלבד בידיה - תוביל לפיטורי התייעלות של כ־1,100 איש ועוד פיטורים הנובעים מצמצום כוח האדם כתוצאה מצמצום כוח הייצור של כ־1,900 איש.

עוד נאמר שללא רפורמה בכלל, חברת החשמל עלולה להגיע למצב שעד תחילת העשור הבא יפוטרו כשליש ממצבת כוח האדם שלה - 4,500 איש מתוך כ־12 אלף שעובדים שם כיום. ואם יסגרו תחנות הכוח הפחמיות בחדרה יתווספו פיטורים של עוד כאלף איש.

חברת החשמל נמצאת בין הפטיש לסדן במציאות הזו. מצד אחד היא רוצה רפורמה, מצד שני הוועד והיו"ר דוד (מיקו) צרפתי במסע בחירות שיתקיים בספטמבר, ולכן אסור לו לוותר למדינה כדי שהדבר לא יתפרש כחולשה. המדינה מצידה מתנהלת בתקיפות ומשדרת כי לא תיכנע לדרישות. ויותר מכך, שאם יש רפורמה אסור לעובדים להתערב בה.

קשה להסביר את התייחסות השרים למשבר בחברת החשמל. שר האוצר משה כחלון שומר על דממה ומתרכז בהטבות לציבור. שר האנרגיה יובל שטייניץ שותק גם הוא. נדמה שהיחידים שמחכים לראות מה יילד יום הם הלקוחות מן השורה, שמקווים שהמזגן שהם מפעילים באמצע הקיץ ימשיך לפעול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
רבותי וועד חברת חשמל ניצח!
אפשר כבר לסכם את התוצאה, הוועד מצא דרך הכי קטלנית לעצור את הפשע שהמדינה מובילה חלוקת החברה לטייקונים. הוועד ימוטט פיננסית את היציבות של החברה, הדבר יגרור הורדת אשראי לחברה שבסופו של דבר יגרור להורדת האשראי של המדינה, ולזה ביבי לא יתן יד. האוצר יהיה חייב להתקפל, יש תמיכה מלאה לוועד מבית משפט.
שימי  |  02.07.17
14.
פוגעים בעצמנו
העיצומים האלה נחוצים מאחר והתהליך שקורה כרגע הוא חניקה איטית וקטלנית של החברה הזאת, המאסה ודמוניזציה של העובדים (גם אלו שבאמת עובדים) על הציבור ואז....מכירה בזול למאמי הלאומי התורן הלא הוא אחד מכרישי המשק, סוחר עבדים, מהנדס פירמידות הון ושאר ירקות. שלא יעבדו עליכם שליטי הימין, הכל פה רקוב ומושחת, מכירה והפרטה פרועה היא לא הדרך לתקן את החברה הזאת, שמנהליה (ממשלת ישראל) כשלו בתפקידם.
יוגב  |  02.07.17
לכל התגובות