אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לברון וקליבלנד: כך נראה הסוף צילום: רויטרס

לברון וקליבלנד: כך נראה הסוף

לברון ג'יימס קיבל את כל הסיבות לעזוב את קליבלנד קאבלירס בתום העונה. איך זה ישפיע על העונה של סגנית אלופת ה-NBA ואיך זה ישפיע על עתידה הרחוק יותר?

08.07.2017, 11:19 | אוריאל דסקל

מאז שעזב את קליבלנד קאבלירס בפעם הראשונה וחתם במיאמי היט, לברון ג'יימס היה אקטיבי מאוד בכל מה שקשור לגיוס כישרונות לקבוצות שלו.

קראו עוד בכלכליסט

הוא גייס באופן פומבי את ריי אלן למיאמי היט (צייץ פוטושופ שלו עם גופיית ההיט), והיה נוכח בפגישות עם שחקנים חופשיים משמעותיים. בקיץ האחרון במיאמי, שנה לסיום החוזה שלו, הוא עסק פחות ב"גיוס" שחקנים. עם זאת, כשחזר לקאבס גייס עבורה חצי מהסגל והיה בפגישה בלוס אנג'לס עם קווין לאב - לקראת הטרייד עליו. "לא רק הוא בא, הוא הביא את כל החברים שלו איתו", כך לפי דיוויד בלאט, מאמנו לשעבר בקאבס.

לברון במדי הקאבס, צילום: אי פי איי לברון במדי הקאבס | צילום: אי פי איי לברון במדי הקאבס, צילום: אי פי איי

לברון "גייס" ודייב גריפין, הג'נרל מנג'ר של הקבוצה, סגר עסקאות. גריפין תמיד "ידע לסגור עסקאות שלברון רצה", כך לפי כתבים בארה"ב.

הקיץ, לפי דיווחים בארה"ב, ג'יימס, שחוזהו בקליבלנד מסתיים בעוד שנה, לא ממש מסייע בהבאת שחקנים לקבוצתו. הוא אמנם יצא למסע בארה"ב ונפגש בחתונה של אריק בלדסו מפיניקס סאנס עם לקוחות של סוכנו, ריץ' פול מ"קלאץ' ספורטס" (בהם ג'ון וול מוושינגטון וויזארדס ודימרקוס קאזינס מניו אורלינס פלינקס). אבל הוא לא דיבר איתם על קליבלנד. הוא כן דיבר עם ג'מאל קרופורד וג'ף גרין לגבי חוזה לעונה אחת בקאבס, אך זאת יותר כאות כבוד לשחקנים ותיקים ופחות כדי "למכור" להם את קליבלנד. הוא לא דיבר כלל עם שמות גדולים יותר.

לברון גם לא נמצא בקשר אינטנסיבי מדי עם גילברט או עוזר הג'נרל מנג'ר (שהוא הג'נרל מנג'ר דה פקטו), קובי אלטמן, לגבי רכש אפשרי. גריפין, סוגר העסקאות שהוא חיבב והעריך, עזב את המועדון בתחילת הקיץ.

ב-ESPN מתארים את לברון ג'יימס כ"משקיף מהצד" על מה שקורה בקבוצה שלו. ומה שקורה בקבוצה שלו לא מסמן טובות לקאבס - לעונה הקרובה ולעתיד היותר רחוק.

הבוס לא מוכן לשלם למנהיג

עבר יותר משבוע מאז החלה עונת ההעברות ב-NBA וקליבלנד קאבלירס עדיין בלי ג'נרל מנג'ר.

בחודש שעבר דווח כי גריפין יעזוב את הקבוצה לאחר שלא הגיע להסכמה על חוזה חדש. המצב התבשל במשך חודשים כשעתידו של גריפין לא היה ברור, אך בכל זאת היה זה מפתיע שהקאבס אפשרו לג'נרל מנג'ר שעזר להרכיב קבוצה שזכתה באליפות לעזוב באופן כזה.

הקאבס ניסו למנות את השחקן לשעבר צ'ונסי בילאפס לתפקיד, זאת על אף שלא היה לו ניסיון ניהולי. אולם ב-ESPN מדווחים כי לא הצליחו להשיג אותו, בין השאר כי הציעו לו שכר נמוך משמעותי מהמקובל עבור שכר התחלתי של ג'נרל מנג'ר. לפי מספר מקורות, ההצעה הראשונית של הקבוצה עמדה על 1.5 מיליון דולר, זאת בשעה ש-4 מיליון דולר נחשב לשכר התחלתי לתפקיד זה.

"קליבלנד ידועה בחוסר הנכונות שלה לשלם שכר גבוה להנהלה", כך דווח ב-ESPN. בהתאם, גם השכר של גריפין בתפקיד נחשב לאחד הנמוכים בליגה בשנים האחרונות. הוא הרוויח פחות מ-2 מיליון דולר בעונה. לפי הדיווחים, גריפין דרש העלאה משמעותית בשכר, מה שהוביל לעזיבתו את הקבוצה.

לברון בימים שמחים יותר, צילום: אי פי איי לברון בימים שמחים יותר | צילום: אי פי איי לברון בימים שמחים יותר, צילום: אי פי איי

לשם השוואה, רוב פלינקה הג'נרל מנג'ר של לוס אנג'לס לייקרס, שהוא סוכן לשעבר שהגיע גם הוא לתפקיד בלי ניסיון קודם, מרוויח 5 מיליון דולר בשנה. כמו כן, פיל ג'קסון לשעבר נשיא פעילות הכדורסל של הניקס, שגם הגיע בלי ניסיון ניהול, חתם על חוזה לחמש שנים בשווי 60 מיליון דולר בקבוצה ב-2014.

בילאפס לא אישר את דבר ההצעה ודחייתה, ורק מסר בתגובה: "בסופו של יום, לאחר בחינה מדוקדקת של המצב כולו, פשוט הרגשתי שזה לא הזמן המתאים. זה פשוט עד כדי כך. יש לי הערכה רבה לדן ולקאבס, אך זה לא הזמן המתאים".

לא ברור לאן יוביל החיפוש של הקאבס אחר ג'נרל מנג'ר חדש. לפי הדיווח ב-ESPN, עוזר הג'נרל מנג'ר אלטמן עשוי לשמש בתפקיד.

לקאבס הייתה פגרה שקטה יחסית עד כה. הם החתימו מחדש את קייל קורבר וריצ'רד ג'פרסון והביאו את חוסה קלדרון וג'ף גרין. כולם מעל גיל 30. אף אחד לא ישנה משהו ביחסי הכוחות מול היריבה, גולדן סטייט ווריירס.

עם זאת, הקאבס כן ניהלו דיוני העברות על כוכבים כמו ג'ימי באטלר, פול ג'ורג' וכרמלו אנתוני. הם דחו את ההצעות - בגלל שלברון לא היה מעורב בשיחות ואולי בגלל שהשחקנים של קאבס בעצמם אמרו להם שאין להם מה להצטרף לבלאגן בקבוצה. נראה שאי צירופו של בילאפס הוא סוג של חותמת נוספת לכך שלברון לא עומד להמשיך בקבוצה.

ה"מכתב" ו"ההחלטה"

הקשר בין גילברט ללברון ג'יימס אף פעם לא היה חזק במיוחד. ולא רק בגלל שגילברט מסרב להשקיע באנשי ניהול איכותיים ויקרים.

ב-2010 עזב ג'יימס את קליבלנד, וגילברט, מיליארדר שהרוויח את הכסף שלו בעצמו עם גישה אמריקאית קלאסית של My way or the high way, כתב מכתב חריף נגד הכוכב.

"הגיבור שלנו לשעבר, שגדל באזור שלנו נטש אותנו - הוא לא חלק מאיתנו יותר", כתב אז גריפין. הוא הודה שכתב זאת 45 דקות אחרי שנודע לו שג'יימס עוזב."הוא הכריז על עזיבתו בצורת נרקסיסטית, כדי לקדם את עצמו, לקדם את תוכנית הטלוויזיה שלו, משהו שאף פעם לא ראינו בהיסטוריה של הספורט ואולי בהיסטוריה של הבידור", כתב אז גילברט, "ברור שזה מאוד מאכזב עבורנו. לא מגיעה לנו התנהלות פחדנית שכזו".

כאמור, סערת הרגשות, לפי גילברט, הובילה אותו לכתוב דברים די קשים על השחקן. והובילה אוהדי קאבס לשרוף גופיות רפליקה של לברון. דיוויד סטרן, הקומישינר דאז של הליגה, קנס את המיליארדר בסכום של 100 אלף דולר.

דן גילברט. בדרך שלו, צילום: אי אף פי דן גילברט. בדרך שלו | צילום: אי אף פי דן גילברט. בדרך שלו, צילום: אי אף פי

גילברט סיכם בהכרזה ש"אני רוצה להוסיף משהו אחד: אני מבטיח באופן אישי שקליבלנד קאבלירס יזכו באליפות לפני שמי שמכנה את עצמו 'מלך' יזכה באחת. אתם יכולים לקחת את ההכרזה הזו לבנק".

ובכן, לברון ג'יימס זכה בשתי אליפויות לפני שהוא עצמו הוביל את קליבלנד לזכות באליפות הראשונה שלה.

ארבע שנים אחרי "המכתב" שבא בעקבות "ההחלטה", לברון ג'יימס עזב את מיאמי והיה מעוניין לחזור הביתה - לקליבלנד.

הוא נפגש עם גילברט באופן אישי והבעלים התנצל. אחר כך ניגש שוב לכתוב מכתב בו כתב "לברון, היו לנו חמש שנים טובות ביחד ורק לילה רע אחד. כמו נישואין טובים שמשהו רע אחד קורה ואז לא מדברים יותר אחד עם השני בגלל זה". ג'יימס טען ש"דיברנו גבר אל גבר" ו"שכולם עושים טעויות, מי אני שאשמור טינה?".

ואולם, ההחלטה לחזור לקליבלנד לא בוצעה בגלל שהיחסים עם גילברט תוקנו. ההיפך, לברון חזר לקאבס למרות היחסים עם גילברט.

בתוכנית שנקראה The Shop וצולמה במספרה בניו אורלינס בזמן פגרת האול-סטאר, ישב ג'יימס עם שחקני ה-NBA דריימונד גרין מגולדן סטייט ווריירס וצ'רלס אוקלי מניו יורק ניקס בעבר, הראפר 2 צ'יינס, שחקן הטלוויזיה ג'סי וויליאמס מ"האנטומיה של גריי" וכן "מקורביו" של לברון, מאבריק קארטר, ריץ' פול ורנדי מימס.

בתוכנית, לברון מדבר על ההחלטה לחזור לאוהיו ובצורה די פתוחה אומר שהיא היתה בניגוד לדעתם של מקורביו ומשפחתו. "כשהחלטתי לחזור, דיברתי עם אישתי ואפילו עם אמא שלי והם אמרו 'לא, אנחנו לא רוצות לחזור'". אז קישר זאת למכתב של גילברט. "עבורי, כשהחלטתי לחזור לקליבלנד, הייתי צריך להתגבר על זה שהבעלים פרסם את המאמר הזה בו הוא נכנס בי, לא כיבד אותי, לא רק כאינדבידואל אלא את השם שלי. והשם שלי זה לא רק אני. זה אישתי, הילדים שלי, הסבא שלי, אמא שלי. כל כך הרבה אנשים".

אז למה לברון חזר בכל זאת? "אני אמרתי שאני חוזר ואני חייב להסתכל על התמונה הגדולה. אני צריך להביט בכל הילדים הללו, האנשים הללו שצריכים השראה וצריכים 'לצאת החוצה' (הוא דיבר על השכונות הקשות באזור קליבלנד - א"ד) - אז הייתי צריך לחשוב, ככל שאמא שלי חשובה לי, אישתי, הילדים, אני אמרתי 'בואו לא נדאג לדברים הקטנים, בואו נדאג לבנות משהו גדול יותר מהשם שלנו'".

לברון ג'יימס הצליח לעשות 'משהו גדול' והביא לקליבלנד אליפות ראשונה בהיסטוריה שלה. הוא גם תרם עשרות מיליונים לאקרון, עיר הולדתו ולילדי אזור קליבלנד. עם זאת, כנראה שאין תחושת אמון בינו לבין גילברט כדי להמשיך את מערכת היחסים עם קבוצה והעיר. אגב, "המכתב" נשאר באתר הקאבס עד אחרי שלברון חתם מחדש.

מג מג'יק ג'ונסון. נערץ על לברון | צילום: איי אף פי מג

בביקור בישראל, ג'ים בראון, כוכב קליבלנד בראונס מה-NFL - הקבוצה האחרונה שזכתה באליפות עבור העיר עד שלברון זכה עם הקאבס - דיבר על "הילד מאקרון". "לברון לא יישאר", אמר בראון, "אין לו התחושה שהוא רוצה להישאר בקבוצה. והכסף שהוא ירוויח בלוס אנג'לס, נגיד - אלו סכומים כל כך גדולים שאי אפשר להגיד להם לא. לא רק מהקבוצה שלו - מכל העסקים שלו שם. האוהדים של קליבלנד יכעסו עליו. אין ספק".

האם יכעסו עליו גם כאשר גילברט ממש לא עושה מאמצים לרצות אותו? אולי. אבל כנראה לא כמו שכעסו עליו אז.

לא עובד של אף אחד

באופן כללי, יש רמה מסויימת של חשד וטינה בין לברון ג'יימס לבעלי הקבוצות בליגה. בגלל תקרת השכר הוא היה צריך לוותר על כסף בשביל לשחק במיאמי היט ביחד עם דוויין וויד וכריס בוש ולא מזמן אמר שהוא "מקנא" בשחקני בייסבול שמרוויחים מאות מיליונים בגלל שאין תקרת שכר ב-MLB. לברון ראה את שווי הקבוצות נוסק ולא הבין למה הוא זה שצריך להקריב ממשכורתו.

למשל, גילברט רכש את קאבס ב-2005 עבור 375 מיליון דולר. כיום הקבוצה שווה יותר מ-1.2 מיליארד דולר. בחודש שעבר, "סן פרנסיסקו כרוניקל" דיווח שהשווי של קבוצת גולדן סטייט ווריורס זינק ביותר מ-450% בתוך שבע שנים, מ-450 מיליון דולר ב-2010 ל-2.6 מיליארד דולר השנה, ג'יימס השתמש בידיעה כדי להגיד מה שהוא חושב על תקרת השכר. בתגובה לציוץ של כתב הידיעה על הווריירס, שאל ג'יימס מדוע יש ב-NBA תקרת שכר, וטען שהחוזה החדש של סטפן קארי בגולדן סטייט צריך להיות כפול בגודלו, או שלפחות יעמוד על 80 מיליון דולר בשנה - "תסבירו לי שוב, מדוע יש מגבלה על כמות הכסף ששחקן יכול להרוויח? אל תענו על זה. סטף צריך לקבל 400 מיליון דולר הקיץ לחמש שנים".

באופן טבעי לברון רואה את העולם בזווית ראייה של שחקן כדורסל, שהוא לא רק גאון הדור אלא גם מעלה שווי של קבוצות בעשרות אחוזים. בהסכמי החסות שלו הוא מכניס סעיף שותפות עם החברות שהוא עובד איתן ובנה את המותג שלו כ"שותף של חברות" ולא כפרזנטור. לכן הוא רוצה נתח מגדילת השווי של הקבוצות.

ואולם, בעונת האליפות קליבלנד רשמה הפסד של יותר מ-40 מיליון דולר - לברון לא שילם על כך מכיסו, אלא גילברט. כמו כן, תחת הסכם השכר הקיבוצי של הליגה עם הקבוצות (CBA) - שג'יימס היה חלק מצוות השחקנים שניהל עליו משא ומתן - ה-NBA הפכה למקום הכי טוב עבור ספורטאים בארה"ב. ב-NBA יש 21 שחקנים שמרוויחים בשנה יותר מ-25 מיליון דולר. ב-MLB יש רק 11 וב-NFL רק אחד כזה.

תקרת השכר אולי מתסכלת את הכוכב הגדול של הליגה, אבל הליגה כולה מתנהלת בשפיות יחסית ועושה צעדים גדולים קדימה כדי להבטיח את עתיד הכדורסל כענף הספורט המוביל בארה"ב.

בדרך לקליפורניה

בכל מקרה, נראה שלברון ג'יימס מאוד לא מרוצה מהמצב של קליבלנד קאבלירס, מהיחסים עם גילברט ומכך שצריך להתפשר על שכר כדי לשחק בקבוצה עם כישרונות רבים. איפה הוא כן ימצא מועדון שמבין אותו? אולי בלוס אנג'לס לייקרס, שם יושב אחד מגדולי השחקנים בכל הזמנים, מג'יק ג'ונסון. לברון העריץ אותו ומאוד מעריך את ההצלחה של מג'יק כאיש עסקים. בלוס אנג'לס קליפרס נמצא בתפקיד בכיר ג'רי ווסט, גם הוא שחקן על לשעבר שלברון קרא את ספרו שלוש פעמים. ווסט ומג'יק יצטרכו, ככל הנראה, לשכנע את לברון להצטרף לפרויקטים שלהם בקליפורניה.

בכל מקרה, כל הסימנים מורים על כך שזה הקיץ האחרון של לברון בקליבלנד לפני "ההחלטה 2.0" בקיץ 2018.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
ענף הספורט האמריקאי המוביל בישראל, ממש לא בארה"ב
"כדי להבטיח את עתיד הכדורסל כענף הספורט המוביל בארה"ב." אתה רציני? אולי השלישי, גם זה לא לגמרי בטוח. פחות מה-MLB, ובוודאי שלא רואה מקילומטרים (או מיילים) את ה- NFL. הרייטינג של משחק שביעי בגמר של ה-NBA (אם בכלל יש כזה) יותר נמוך מהרייטינג של הסיבוב הראשון של הדרפט של ה-NFL, וזה בלי לדבר על סתם מנדיי נייט פוטבול, ובוודאי לא על הסופרבול.
תום בריידי  |  13.07.17
1.
לא שלברון מבין משהו בכדורסל.
אני יודע שזה נשמע מתנשא. שיהיה. כמעט כל הבחירות של קליבלנד לחיזוק קבוצתם היו שגויות. האמת היא שיש ב NBA המון שחקנים מעולים שניתן להביא, שיש להם תדמית נמוכה וביצועים גבוהים. דוויט הווארד, כריס מידלטו, ריקי רוביו, אריק בלדוזה, מוזגוב ששוחרר (!) מקליבלנד. ג'רו הולידיי. אבל יש גם הרבה שחקנים שיש להם תדמית גבוהה וביצועים גרועים. הנה כמה מהם: כרמלו אנתוני (חוזה מקסימום), קיירי אירווינג (חוזה מקסימום), טריסטאן תומפסון (חוזה ענק). אז עדיף היה שלברון יתרכז במשחק. כי את זה יש לו: גם תדמית מעולה שמביאה הרבה כסף וגם משחק מעולה. והוא אמנם השחקן הטוב ב NBA.
חיים  |  08.07.17