אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקסון תובעת את הממשל על קנס שהוטל בשל עסקה שנעשתה בימיו של טילרסון כמנכ"ל צילום: בלומברג

אקסון תובעת את הממשל על קנס שהוטל בשל עסקה שנעשתה בימיו של טילרסון כמנכ"ל

משרד האוצר האמריקאי הטיל קנס של 2 מיליון דולר בעקבות שותפות בת שלוש שנים של החברה עם רוסנפט הרוסית תוך התעלמות מהסנקציות על רוסיה; שר החוץ הנוכחי רקס טילרסון שימש אז כמנכ"ל

22.07.2017, 08:03 | שירות כלכליסט
תאגיד האנרגיה אקסון מוביל הגיש שלשום (ה') תביעה נגד ממשלת ארה"ב בגין קנס של 2 מיליון דולר, שאותו הוא מכנה "בלתי חוקי" וקפריזי". מדובר בקנס שהוטל על ידי משרד האוצר האמריקאי בשל שותפות בת שלוש שנים של החברה עם רוסנפט הרוסית תוך התעלמות מהסנקציות שהוטלו על רוסיה ב-2014, אז שימש שר החוץ הנוכחי, רקס טילרסון, כמנכ"ל החברה.

קראו עוד בכלכליסט

זהו עימות חריג בין חברה אמריקאית מובילה לממשלת ארה"ב, והוא יוצא דופן עוד יותר לאור העובדה שטילרסון מכהן כעת בממשל של הנשיא דונלד טראמפ.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

אקסון תבעה את ממשלת ארה"ב חרף העובדה שהקנס - הגבוה ביותר שהחוק מתיר להטיל על התאגיד - כמעט שלא ישפיע על החברה, שרשמה בשנה שעברה רווח של 7.84 מיליארד דולר.

הקנס הוטל לאחר שהממשל בחן את ההסכמים של אקסון ורוסנפט, יצרנית הנפט הגדולה ביותר ברוסיה, שבועות מספר בלבד לאחר שוושינגטון תחת הנהגתו של ברק אובמה הטילה סנקציות על מוסקבה בשל סיפוח חצי האי קרים של אוקראינה והוסיפה את שמו של איגור סצ'ין, שמשמש כיו"ר רוסנפט, לרשימה השחורה של גורמים שאין לבוא עימם במגע עסקי. עם זאת, במאי, 2014, חתמו בכירים באקסון על שמונה מסמכים עם סצ'ין, כך על פי אתר מחלקת פיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי, OFAC.

על פי OFAC, אקסון "הפגינה בכך התעלמות משולחת רסן כלפי תנאי הסנקציות". אקסון מסרה בהצהרה כי הצעד של OFAC הוא "בלתי הוגן ברמה יסודית", והגישה תביעה נגש ממשלת ארה"ב במאמץ להפוך את ההחלטה.

במסמך התלונה בן 21 הדפים, טענה אקסון כי סצ'ין "היה כפוף לסנקציות רק כאדם פרטי" ושההנחיות של ממשלת אובמה בזמן הטלת הסנקציות נגעו רק ל"נכסים האישיים של האנשים הכפופים לסנקציות והן לא מגבילות מגע עסקי עם החברות שבראשם עמדו אנשים אלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות