אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
47 גופים נוספים יאפשרו תשלום מקוון לחופש המידע צילום: שאטרסטוק

47 גופים נוספים יאפשרו תשלום מקוון לחופש המידע

בעקבות בדיקת "כלכליסט" חויבו משרדי ממשלה לאפשר תשלום דרך אתריהם לבקשות חופש המידע. 1,900 גופים עדיין מתישים את הפונים

24.07.2017, 08:12 | שחר אילן

נוהל חדש שפרסמה היחידה לחופש המידע במשרד המשפטים קובע שמשרדי הממשלה ויחידות סמך יחוייבו לאפשר תשלום מקוון של אגרת חופש המידע.

קראו עוד בכלכליסט

פרסום הנוהל זורז בעקבות החשיפה ב"כלכליסט" בחודש מרץ כי רק 29 גופים מאפשרים תשלום מקוון, ובכך מקשים על הגשת בקשות חופש מידע. ההחלטה מתייחסת ל־76 גופים, מתוכם 27 משרדי ממשלה ו־49 יחידות סמך. ל־47 הגופים שצריכים ליישם את הנוהל החדש ניתנה אורכה עד 14.1.2018.

עם זאת כ־1,900 גופים אחרים שכפופים לבקשות חופש המידע, כולל רשויות, חברות, מוסדות אקדמאים ועוד ממשיכים להקשות על מבקשי המידע בדרישה לתשלום בבנק הדואר או בהעברה בנקאית.

חוק חופש המידע חל על כ־2,000 גופים. באתר חופש המידע הממשלתי רשומים 1,738, מתוכם ל־1,052 ניתן להגיש בקשות באמצעות האתר. אלא שבדיקת "כלכליסט" גילתה במרץ האחרון שרק 29 גופים מאפשרים תשלום אגרה מקוון. מדובר באגרה סמלית של 20 שקלים, אך הצורך לשלם בבנק הדואר או בהעברה בנקאית מעכב או גורם לוותר. כך מרוקנים מתוכן כמעט כל הגופים הכפופים לחוק חופש המידע את היתרון של בקשת חופש מידע מקוונת ומקשים מאוד על היכולת לבקש מהם מידע.

עמותות וחוקרים אינם חייבים באגרה ולכן יכולים להגיש את הטפסים המקוונים ללא בעיה. גם בקשת מידע אישית־עצמית איננה מחוייבת בדרך כלל בתשלום. אבל יתר הגורמים, אזרחים פרטיים, חברות, פעילים פוליטיים וחברתיים ואנשי תקשורת, צריכים לשלם את האגרה.

יותר מ־1900 ארגונים ומוסדות שכפופים לחופש המידע יוכלו להמשיך לדרוש תשלום שאינו מקוון, כולל הרשויות המקומיות, הכנסת, משרד מבקר המדינה והכנסת.

ראשת היחידה הממשלתית לחופש המידע רבקי דב"ש אמרה על הנוהל החדש כי "תשלום אגרה בקלות וביעילות דרך אתר אינטרנט, מקל על האזרח וממקסם את זכויותיו על פי חוק חופש המידע".

ליחידה לחופש המידע סמכות להנחות משרדי ממשלה ויחידות סמך, שמהווים קרוב ל־4% מתוך כ־2,000 גופים שחוק חופש המידע חל עליהם. זה יחייב בין היתר גופים חשובים כמו צה"ל, המשטרה, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נציבות שירות המדינה ובתי חולים.

ממשרד המשפטים נמסר שהיחידה פנתה לרשויות המקומיות בבקשה לאמץ את הנוהל ומצפה להיענות גם של רשויות אחרות, לאור חשיבותו.

מנכ"לית התנועה לחופש המידע נירית בלייר אמרה בתגובה כי "מבורך שהיחידה לחופש המידע מצעידה את הרשויות והגופים הכפופים להנחיותיה אל המאה הנוכחית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות