אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
SpaceX של אילון מאסק גייסה 350 מיליון דולר לפי שווי של 21 מיליארד דולר צילום: SpaceX

SpaceX של אילון מאסק גייסה 350 מיליון דולר לפי שווי של 21 מיליארד דולר

חברת שיגורי החלל, שרקטה מתוצרתה עלתה בלהבות וגרמה בספטמבר אשתקד לאובדן הלוויין עמוס 6 של חלל תקשורת, הפכה בזאת לאחת מהחברות הפרטיות בעלות השווי הגבוה בעולם

28.07.2017, 16:55 | שירות כלכליסט
חברת שיגורי החלל SpaceX של המיליארדר אילון מאסק, גייסה 350 מיליון דולר בסבב גיוס הון חדש שמעניק לחברה שווי של כ-21 מיליארד דולר, והופך אותה לאחת החברות הפרטיות בעלות השווי הגבוה בעולם. הסבב הזה מהווה הצבעת אמון במאסק, ששואף להוכיח שיצרנית החלליות יכולה להשתמש במנועים משומשים כדי להאיץ את קצב השיגורים ולהפך למפעילת לוויין מרכזית.

קראו עוד בכלכליסט

הערכת השווי הקודמת של החברה נקבעה ב-2015 ועמדה אז על 12 מיליארד דולר, זאת לאחר שאלפבית, החברה האם של גוגל וחברת קרנות הנאמנות פידלטי אינווסטמנט, השקיעו בה מיליארד דולר. סבב גיוס ההון הנוכחי נחשף במסמכים שהגישה החברה והגיעו לידי Equidate, המפעילה שוק להשקעות בחברות פרטיות עם זאת, לא נחשפה זהות המשקיעים. מהחברה לא נמסרה תגובה.

כעת נכללת ספייס X, שהוקמה ב-2002, בין קבוצה אקסקלוסיבית של חברות פרטיות בארה"ב עם הערכת שווי של מיליארדי דולרים. באופן כללי, בעולם יש פחות מעשר חברות עם הערכת שווי של מעל 20 מיליארד דולר, כך לפי חברת ניתוח הנתונים CBInsights. ביניהן נכללות אובר, שהשווי שלה קרוב ל-70 מיליארד דולר ו-Airbnb עם מעל 30 מיליארד דולר. עם זאת בעוד שאובר ו-Airbnb מתמקדות בשווקים מסורתיים יותר, המטרה הסופית של ספייס X היא ליישב את מאדים.

שיגור לוויין ע"י החברה בינואר השנה, צילום: רויטרס שיגור לוויין ע"י החברה בינואר השנה | צילום: רויטרס שיגור לוויין ע"י החברה בינואר השנה, צילום: רויטרס

לפני ארבעה חודשים, SpaceX של אלון מאסק שיגרה לחלל בהצלחה טיל משומש - וזאת בפעם הראשונה בהיסטוריה. מאסק אמר אז שמדובר ב"אבן דרך בהיסטוריה של הטיסות לחלל". עוד הוסיף שהשימוש החוזר בטיל שכבר שוגר הופך את הטיסות לחלל לדומות הרבה יותר לטיסות באטמוספירה בכך ש"לא צריך לזרוק את כלי הטיס אחרי כל שימוש.

בספטמבר אשתקד מסרה החברה כי הרקטה שלה שעלתה בלהבות במהלך שיגור בפלורידה בתחילת אותו החודש וגרמה לאובדן הלוויין עמוס 6, סבלה ככל הנראה מדליפת הליום בחלק העליון של הרקטה  SpaceX, שנמצאת בבעלות היזם אלון מאסק, תדלקה את רקטת הפלקון 9 על כן השיגור בנמל החלל קייפ קנברל בפלורידה ב-1 בספטמבר. טיל זה אמור היה לשגר לחלל את עמוס 6 של חברת חלל תקשורת הישראלית, אולם פיצוץ מסתורי של הטיל גרם לאובדן הלוויין. הפיצוץ אירע מעט לפני השעה תשע בבוקר שעון ארה"ב. לפי דיווחים, מעוצמת הפיצוץ רעדו בניינים במרחק של כמה קילומטרים משם, ונשמעו פיצוצים רבים נוספים במשך כמה דקות. עשן שחור סמיך היתמר לשמיים, וסירנות נשמעו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות