אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"התכווצות מדהימה של המושבים במטוס": האם ביהמ"ש בארה"ב יכופף את חברות התעופה? צילום: evaair

"התכווצות מדהימה של המושבים במטוס": האם ביהמ"ש בארה"ב יכופף את חברות התעופה?

בית משפט בארה"ב הורה למינהל התעופה הפדרלי לבחון לעומק האם מידות המושבים במטוס והמרחק בין השורות - שקטנו מאוד בשנים האחרונות - הם רק עניין של נוחות, או גם סוגיה בטיחותית שמצריכה אכיפה קפדנית, כפי שטוענים ארגוני זכויות נוסעים

29.07.2017, 14:12 | שירות כלכליסט

צוות שופטים בבית המשפט לערעורים בארה"ב קבע אתמול (ו') שעל גורמים פדרליים לבחון את החלטתם שלא להחיל רגולציה על מידות המושבים במטוסי נוסעים, כסוגייה בטיחותית. אחת השופטות אמרה כי מדובר ב"התכווצות מדהימה של המושבים במטוס".

קראו עוד בכלכליסט

ארגון זכויות הנוסעים "The Flyers Rights" הביע התנגדות להחלטת מינהל התעופה הפדרלי (FAA) בבית המשפט, לאחר שהמינהל דחה את בקשת הארגון לנסח חוקים המגדירים את מידות המושבים ואת המרחקים בין שורות המושבים.

ביום שישי, צוות שופטים מבית המשפט הפדרלי לערעורים בוושינגטון פסק כי מינהל התעופה הסתמך בהחלטתו על ממצאים מיושנים או בלתי רלוונטיים בטרם החליט שסוגיית המרווחים בין המושבים היא עניין של נוחות גרידא, ללא השלכות בטיחותיות. השופטים קבעו שעל המינהל להציג תשובה מנומקת היטב לחששות של ארגון זכויות הנוסעים.

"אנו מברכים על החלטת בית המשפט. הנתיב למושבים גדולים יותר נראה פתאום רחב מעט יותר", נמסר מארגון זכויות הנוסעים. על פי הארגון, מושבים קטנים וצפופים מקשים על פינוי חירום של המטוס ומגבירים את הסכנה להתפתחות קרישי דם אצל הנוסעים.

דובר מינהל התעופה הפדרלי אמר כי המינהל שוקל את ההחלטה ואת צעדיו הבאים. הוא אמר שהמינהל מביא בחשבון את המרווחים בין שורות המושבים בעת ביצוע מבדקים כדי להבטיח פינוי בטיחותי של מטוסים בעת הצורך.

(ארכיון) (ארכיון) (ארכיון)

תעשיית התעופה המסחרית מתנגדת כבר זמן רב לרגולציה על מידות המושבים והמרווחים ביניהם. בשנים האחרונות צמצמו חברות התעופה, בהדרגה, את ממדי המושבים והמרווחים בין השורות. כיום המרווח המקובל בין משענת ראש של מושב לזו שלפניה הוא 71 ס"מ, מה שמותיר מעט מאוד מקום לרגלי הנוסעים. לפי ארגון זכויות הנוסעים, גודלו הממוצע של מושב מטוס הצטמצם מ-47 ס"מ לפני עשור לכ-43 ס"מ כיום.

השנה הודלף כי "אמריקן איירליינס" מתכוונת להזמין מטוסי בואינג 737 חדשים עם מרווחים מצומצמים עוד יותר בין שלוש השורות האחרונות, במטרה לפנות מקום לעוד שורה של מושבי פרמיום בקדמת המטוס. מנכ"ל החברה דאג פארקר אמר אתמול כי ההחלטה בוטלה בעקבות התנגדות מצד נוסעים ודיילים.

דברי הארגון זכו לאוזן קשבת אצל השופטת פטרישיה מילט, שכתבה כי מדובר ב"התכווצות מדהימה של המושבים במטוס"; לדבריה, "כפי שרבים בוודאי שמו לב, מושבי המטוסים והמרווחים בין השורות הולכים ומצטמצמים, ואילו מידות הנוסעים האמריקאים הולכות וגדלות".

הנושא עשוי להגיע גם לקונגרס, וכמה מחוקקים הציעו להעביר חקיקה בעניין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות