אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האנרגיה הציג את תוכנית הפיתוח של כריש-תנין צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

משרד האנרגיה הציג את תוכנית הפיתוח של כריש-תנין

תוכנית הפיתוח כוללת אסדת הפקה עצמאית, שאינה תלויה במערכת האספקה של שדה הגז לווייתן; אפשרות לחיבור ספקים נוספים לצנרת האספקה בים; טיפול מלא בגז הטבעי באזור שדה הגז במעמקי הים והיעדר מתקני טיפול בתחנות הקבלה – היבשתית והימית

08.08.2017, 16:59 | אמיתי גזית

מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור הציג היום בפני המועצה הארצית לתכנון ובנייה את תוכנית הפיתוח לתגליות הגז הטבעי "כריש" ו"תנין". בהתאם למתווה הגז, בשנה שעברה מכרו חברות דלק ונובל אנרג'י את זכיותיהן בשדות לחברת אנרג'יאן היוונית. ביוני השנה הגישה החברה לממונה על הנפט במשרד האנרגיה את תוכניותיה לפיתוח המאגרים, והיום היא הוצגה בפני המועצה הארצית לתכנון ובניה.

קראו עוד בכלכליסט

תוכנית הפיתוח כוללת אסדת הפקה עצמאית, שאינה תלויה במערכת האספקה של שדה הגז לווייתן; אפשרות לחיבור ספקים נוספים לצנרת האספקה בים; טיפול מלא בגז הטבעי באזור שדה הגז במעמקי הים והיעדר מתקני טיפול בתחנות הקבלה – היבשתית והימית.

קידוח לווייתן , צילום: אלבטרוס צילומי אוויר   קידוח לווייתן | צילום: אלבטרוס צילומי אוויר קידוח לווייתן , צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

על פי התוכנית, שני המאגרים יפותחו זה לאחר זה. בשלב הראשון יפותח שדה "כריש" המצוי 90 ק"מ מהחוף, ובהמשך יפותח שדה "תנין", ששוכן 120 ק"מ מהחוף. פיתוח של תנין יהיה בהתאם לביקוש, לקצב ההפקה ב"כריש" ועל מנת להבטיח יציבות אספקה וניצול מיטבי של הגז הטבעי.

כמות הגז הטבעי בתגליות אלה עומדת על כ-74 מיליארד מטרים מעוקבים, והזרמת הגז הטבעי צפויה להגיע למערכת ההולכה בשנת 2020.

כאמור, תוכנית הפיתוח כוללת הקמה של אסדת טיפול צפה מעל התגלית FPSO (Floating Production Storage and Offloading) במרחק של כ-90 ק''מ מהחוף, והקמת מערכת הפקה תת-ימית שתזרים את הגז הטבעי מהקידוחים אל אסדת הטיפול. הטיפול בגז הטבעי ייעשה כולו באסדה הצפה, לרבות הפרדה וטיפול בקונדנסט (גז טבעי מעובה), אחסונו והעמסתו על מכלית שתוביל אותו לנמל היעד.

מהאסדה ייצא צינור באורך 80 ק"מ שיתחבר למערכת מגופים בקרקעית הים ולצינור רחב יותר שיוביל את הגז הטבעי ליבשה ולחיבור למערכת ההולכה הארצית.

במסגרת התכנית לעידוד מאגרים קטנים שהגיש שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, אישרה הממשלה השקעה של 100 מיליון שקל לפיתוח תשתית משותפת למאגרים הקטנים, שתאפשר חיבור של מאגר כריש-תנין וחיבור של מאגרים עתידיים שונים לחוף.

שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ: "תוכנית פיתוח כריש תנין היא צעד נוסף בקידומו של משק האנרגיה בישראל, ומוכיחה עמידה בלוחות זמנים שנקבעו. יישומה של התוכנית לעידוד מאגרים קטנים שאושרה ע"י הממשלה מקדמת את פיתוח המאגרים, ובכך מגבירה את התחרות והורדת המחירים בחוזים חדשים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות