אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המנכ"ל לשעבר איתמר בורוביץ' מביא עוד סינית להפניקס

בלעדי לכלכליסט

המנכ"ל לשעבר איתמר בורוביץ' מביא עוד סינית להפניקס

טאהו השקעות מנהלת מגעים לרכישת השליטה בחברה לפי שווי של 4.6 מיליארד שקל. בנוסף מתמודד על השליטה צבי ברק. מנכ"ל הפניקס אייל לפידות עשוי לחבור לקרן אמריקאית בהצעה משלה

13.08.2017, 06:45 | גולן חזני

מנכ"ל הפניקס לשעבר איתמר בורוביץ' מביא קבוצה סינית לרכישת החברה 15 שנה לאחר שעזב את החברה. ל"כלכליסט" נודע כי ככל הנראה מדובר בתאגיד טאהו (Tahoe Invesment Group), המנהל מגעים לרכישת הפניקס לפי שווי של כ־90% מההון העצמי. עוד נודע כי מגעים ראשונים לרכישה מתנהלים מול צבי ברק, אבל הרלבנטיות שלהם נמוכה יותר.

קראו עוד בכלכליסט

דלק, המחזיקה ב־52.5% ממניות הפניקס ומצויה בשליטת יצחק תשובה, נאלצה לבטל עסקה למכירת השליטה בחברה לקבוצה סינית אחרת, יאנגו, שחתמה על מחיר של 1.95 מיליארד שקל לרכישת השליטה, והסכימה להעלות אותו ל־2.15 מיליארד שקל בעקבות העלייה בשווי החברה, המנוהלת על ידי אייל לפידות. המגעים מול טאהו מתנהלים לפי שווי של כ־4.5–4.6 מיליארד שקל, כך שהקבוצה צפויה לשלם 2.3 מיליארד שקל עבור מניות דלק. עוד נודע כי קרן השקעות אמריקאית שחברה למנכ"ל לפידות צפויה להצטרף למירוץ.

המגעים עם כלל הגורמים רחוקים מחתימה על הסכם, אבל המצב עשוי להשתנות בימים הקרובים, אם תתקבל הצעה רשמית מאחד מהם.

טאהו בוחנת במקביל את רכישת השליטה בכלל

 

בורוביץ' כיהן כמנכ"ל הפניקס בין 1999 ל־2001 והתפטר עם רכישת השליטה בה על ידי ישראל קז ויעקב שחר. כיום הוא משמש דירקטור ומשקיע בכמה חברות, חלקן בתחום הביומד. הוא משמש בין היתר כיו"ר חברת הניו־מדיה הישראלית טרנספוט, שב־2013 חתמה על הסכם לאספקת טכנולוגיה לפרויקט ענק של 7.5 מיליון דולר עבור העיתון של מפלגת השלטון בסין "People's Daily".

בעל השליטה בהפניקס יצחק תשובה, המנכ"ל אייל לפידות ואיתמר בורוביץ בעל השליטה בהפניקס יצחק תשובה, המנכ"ל אייל לפידות ואיתמר בורוביץ' | צילום: שאול גולן, יובל חן בעל השליטה בהפניקס יצחק תשובה, המנכ"ל אייל לפידות ואיתמר בורוביץ

טאהו מנהלת מגעים מקבילים מול קבוצת אי.די.בי לרכישת השליטה בכלל ביטוח. בורוביץ' ובכירי התאגיד מקיימים זה כחודשיים פגישות עם בכירי קבוצת דלק, ונפגשו יותר מפעם אחת עם המפקחת על הביטוח דורית סלינגר.

טאהו פעילה בתחומי הפיננסים, המכשור הרפואי והבריאות והנדל"ן בסין, ומנהלת נכסים בהיקף של 37 מיליארד דולר, על פי אתר החברה. לקבוצה אחזקה אסטרטגית בשני בנקים סיניים גדולים — Fujian Haixia Bank ו־Rural Credit Bank of Fuzhou. הראשון בעל נכסים של 20 מיליארד דולר והשני בעל נכסים של 4.5 מיליארד דולר. בתחום הבריאות מקימה ומתפעלת החברה בתי חולים בסין, ובתחום הנדל"ן היא מקימה 50 פרויקטים למעמד הבינוני ב־20 ערים בסין. טאהו הוקמה בידי הואנג קיסן (Huang Qisen), שהונו האישי מוערך על ידי פורבס ב־1.14 מיליארד דולר.

צבי ברק מבקש הלוואה מדלק לרכישת הפניקס

 

מגעים מקבילים נערכים גם מול צבי ברק. ברק רשם ב־2013 אקזיט ענק של 100 מיליון דולר, כשמכר 40% מחברת המכשור הרפואי קיסריה אלקטרוניקה רפואית (CME) לחברה האמריקאית קרפיוז'ן (CareFusion). באפריל האחרון השלים ברק את האקזיט, ומכר את 60% הנותרים תמורת 150 מיליון דולר - סכום שהוא מעוניין להשקיע בהפניקס.

מאז האקזיט ניתב ברק את הונו להשקעות בנדל"ן מניב ותשתיות. הוא רכש זכויות בתחנת הכוח דליה אנרגיות עם כלל ביטוח ב־187 מיליון שקל, השקיע כ־50 מיליון שקל במתקן ההתפלה בפלמחים, רכש 2.5% מהזכויות בכביש 6 תמורת 64 מיליון שקל והשקיע מיליוני דולרים בחברת נאוויטס לחיפושי נפט של גדעון תדמור. לברק אין ההון הנדרש לרכישה, והוא מנסה לקבל הלוואה גדולה מדלק כהלוואת מוכר.

הפניקס נסחרת לפי שווי שוק של 3.7 מיליארד שקל במכפיל של 0.72 בלבד על ההון. עד כה כשלה דלק בארבעת ניסיונותיה למכור את השליטה, כמעט כולם בשל בעיות עם סלינגר, שמסרבת בתוקף לאפשר לגופים סיניים לקבל היתר שליטה בחברת ביטוח ישראלית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות