אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בצל החקירה נגד בכירי לאומי לשעבר: הדירקטוריון יידרש לבחור מחדש את רואי החשבון המבקרים צילום: יונתן בלום

בצל החקירה נגד בכירי לאומי לשעבר: הדירקטוריון יידרש לבחור מחדש את רואי החשבון המבקרים

בעקבות המלצת ועדת גורן לדון באפשרות שנפלו כשלים בעבודת רואי החשבון המבקרים בפרשת הונאות המס בארה"ב, יידרש דירקטוריון לאומי השבוע להכריע אם להאריך את כהונת פירמות סומך חייקין KPMG וארנסט אנד יאנג

26.08.2017, 16:34 | גולן חזני

דירקטוריון בנק לאומי יתכנס השבוע, ככל הנראה ביום שני, זאת על מנת לבחור את שני משרדי רואי החשבון המבקרים של הבנק. הבחירה נובעת מהמלצות הוועדה הבלתי תלויה שהוקמה לאור ההסתבכות של הבנק בפרשת הסיוע להעלמות מס של לקוחותיו בארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

הבחירה תיערך בצל הפרסום אודות החקירה הפלילית שמנהלת המשטרה נגד בכירי הבנק לשעבר גליה מאור, איתן רף וצבי איצקוביץ' בפרשת הסיוע להעלמות המס של לקוחות הבנק בארה"ב.

ל"כלכליסט" נודע כי בקרב חברי ועדת הביקורת של לאומי קיימים חילוקי דעות באיזה פירמה לבחור, וההמלצה שהוועדה תעביר לא תהיה כנראה פה אחד. בוועדת הביקורת בראשות חיים סאמט חברים גם ציפי סאמט, תמי גוטליב, איציק אידלמן ויואב נרדי. חילוקי דעות בנושא צפויים להירשם גם בדירקטוריון עצמו, וזאת בין היתר על רקע הפרסום אתמול אודות החקירה הפלילית בעניין הסיוע להעלמות המס.

סניף של בנק לאומי, צילום: אוראל כהן סניף של בנק לאומי | צילום: אוראל כהן סניף של בנק לאומי, צילום: אוראל כהן

משרדי רואי החשבון המבקרים של לאומי, נכון להיום, הם סומך חייקין KPMG בראשות גד סומך וארנסט אנד יאנג בראשות רונן בראל. שני המשרדים נבחרו על ידי לאומי מחדש בחודש יולי 2016 למשך שנה נוספת.

בפברואר העניק הבנק גיבוי לשני המשרדים נוכח הביקורת שנמתחה עליהם בפרשת הסיוע שהעניק לאומי ללקוחות אמריקאים שלו לחמוק מתשלום מס בארה"ב, בשווייץ ובלוקסמבורג בין השנים 2002-2010. תיק הביקורת של הבנק נחשב, מטבע הדברים, ליוקרתי מאוד, והוא טומן בחובו גם תשלום בסך עשרות מיליוני שקלים בשנה.

סומך חייקין משמש כרואה חשבון גם עבור בנק הפועלים, בנק דיסקונט והבנק הבינלאומי, ונחשב למשרד הבכיר בתחום. לאור הקשר הארוך בין הצדדים, צפוי הדירקטוריון להמשיך ולבחור בפירמה לתקופה נוספת, והקרב מתמקד כעת בשאלה מי יהיה המשרד השני שיעניק שירותי ביקורת לבנק: על עמדה זו מתמודדים ארנסט אנד יאנג – המשרד הנכוחי, משרד BDO זיו האפט, ומשרד קסלמן וקסלמן PwC.

הבחירה נעשית על רקע המלצת הוועדה הבלתי תלויה בראשותו של השופט אורי גורן באוקטובר 2015. הוועדה המליצה במועד זה לדון באפשרות שנפלו כשלים בעבודת רואי החשבון המבקרים, וזאת לכל המאוחר בטרם דיון בהארכת כהונת רואי החשבון המבקרים.

"אנו סבורים כי בטרם תגבש ועדת הביקורת המלצה בדבר המשך כהונת רואי החשבון המבקרים, עבור דירקטוריון הבנק ועבור אסיפת בעלי המניות של הבנק, עליה להתחשב בהתנהלות רואי החשבון בפרשת הלקוחות האמריקאים ולבחון מהם הצעדים שיש לנקוט לאור זאת", ציינה הועדה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
נוכלים ומושחתים
רק אדם חסר אחריות נוהג לזלזל בחוק ובציבור, כפי שנעשה בבנק לאומי. יש למצות את הדין, עם קבוצת המושחתים אשר פעלה מתוך הפקר, ברישול ובאי שמירה על החוק. מה שמרגיז בכל הפרשה, שהם רמסו את החוק ברגל גסה, ללא שום נקיפות מצפון בשתי מדינות, ארה"ב וישראל. הם פעלו כמו אחרון העבריינים, אי לכך יש להענישם בכל חומרת הדין, למען יראו וייראו.
סמי  |  26.08.17
לכל התגובות