אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פער השכר בין גברים ונשים בהייטק הולך וגדל צילום: שאטרסטוק

פער השכר בין גברים ונשים בהייטק הולך וגדל

ממחקר של הכלכלן הראשי ומשרד הרווחה עולה כי בעוד שבגיל 29 גברים בהייטק משתכרים 7% יותר מנשים, בגיל 40 הפער מתרחב ל־18%. עוד נמצא כי שכר ההורים משפיע על הסיכוי להשתלב בהייטק

12.09.2017, 07:08 | עמרי מילמן

הפערים בשכר בין גברים לנשים קיימים, ואף מחריפים עם הגיל - כך עולה ממחקר של אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר. בעוד שבוגרות צעירות של מקצועות ההייטק, סביב גיל 29, משתכרות בממוצע 7% פחות מבוגרים צעירים - 21.8 אלף שקל בחודש לעומת 19 אלף שקל - הרי שלקראת גיל 40 הפערים כבר עומדים על 18% לטובת הגברים - 32.7 אלף שקל בחודש לעומת 27 אלף שקל.

קראו עוד בכלכליסט

במחקר, שערכו יעל מזוז הרפז ממשרד העבודה והרווחה וזאב קריל מאגף הכלכלן הראשי, צוין כי ניתן להסביר את התרחבות הפער בכמה גורמים, בהם שעות העבודה, השתלבות של נשים בתתי ענפים בתעשייה והבדלים בכושר המיקוח.המחקר התבסס על קובץ נתונים של ילידי 1975—1985, שמהווים חלק מרכזי בשוק העבודה כיום.

הפערים בין נשים וגברים קיימים גם בהיקף העובדים בענף ובמספר הבוגרים. בקרב מקבלי תואר ראשון במקצועות ההייטק בין השנים 1985—2014 למשל נמצאים 55.5 אלף גברים ורק 12.8 אלף נשים. זאת אף שהפער בציון הכמותי בבחינה הפסיכומטרית, שנחשבת למעין אינדיקציה לכישורים להשתלב בענף, קטן מאוד לטובת הגברים.

הכלכלן הראשי באוצר יואל נווה, צילום: עומר מסינגר הכלכלן הראשי באוצר יואל נווה | צילום: עומר מסינגר הכלכלן הראשי באוצר יואל נווה, צילום: עומר מסינגר

לגור במקום הנכון

 

עוד נבחן במחקר הקשר בין ישוב המגורים בגיל 17 לבין הסיכוי לעבוד במקצוע הייטק, כלומר בתכנות, פיתוח מכשור אקלטרוני, ייצור תרופות ועוד, ונמצא כי ככל שהרמה הסוציואקונומית בישוב גבוהה יותר, כך גדל הסיכוי להשתלב בהייטק. בטבלה מככבים כוכב יאיר ועומר, עם 15% הייטקיסטים שגדלו ביישוב. אחריהם מגיעים גם רעננה, גבעת שמואל ורמת השרון עם 12%. בתחתית הרשימה אום אל פאחם, סחנין וכפר קרע, יישובים בדירוג סוציואקונומי נמוך ומעט יותר מ־0% הייטקיסטים שגדלו בהם.

החוקרים בחנו גם את השפעת שכר ההורים על הסיכוי להשתלב בהייטק, ומצאו קשר חיובי ברור וחזק בין השניים. בעוד שהסיכוי של ילד שנולד להורים בעשירון העליון להיות הייטקיסט עומד על כ־12%, הסיכוי לילד שנולד להורים בעשירון החמישי הוא כ־8.3% ולמי שנולד להורים בעשירון התחתון - 1.8% בלבד. עם זאת, הקשר אינו ייחודי למקצועות ההייטק ומופיע בתחומים רבים אחרים.

בדיקה נוספת העלתה כי תחומי הלימוד האקדמיים שהופכים סטודנט להייטקיסט הם בעיקר מדעי המחשב והנדסת חשמל, עם 64% ו־61% בהתאמה, ואחריהם הנדסת חומרים ופיזיקה, עם 47% ו־42% בהתאמה. מבין הסטודנטים לסטטיסטיקה ולמינהל עסקים - רק 9% ו־8% בהתאמה השתלבו בהייטק.

להיוולד למגזר הנכון

 

לפי חלק מהמחקר, שפורסם לפני כשבועיים, עלה כי ב־2016 שיעור הערבים בקרב לומדי מקצועות ההייטק לכמעט פי ארבעה מבעבר, ועמד על כ־9.5% מהסטודנטים, כ־2,200 איש. רק בשנה שעברה למדו יותר ערבים את מקצועות ההייטק מאשר כלל מקבלי התארים הערבים במקצועות אלה בין השנים 1985—2014. בנוסף, 60% מהסטודנטים הללו למדו באוניברסיטאות, ועל כן מעריכים בממשלה כי שיעור הערבים בהייטק יעלה בהתאם בשנים הבאות.

במקביל נמצא כי בעוד שכ־75% מבוגרי מקצועות ההייטק היהודים השתלבו בתעשייה, השיעור בקרב ערבים עומד על 58% בלבד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
אני מנכ"ל בחברת היי טק
הייתי מת לחסוך קצת - ולהיות עוד יותר תחרותי מהמתחרים שלי...ויותר רווחי לכיס שלי... אבל זה לא עובד ככה, אם אני אנסה לשלם למישהי פחות מידי, והיא עוד הייטקאיסט שיש לה חברים, וגם יכולה לקבל עשרה הצעות בשנה (בלי לחפש עבודה) מכל מיני חברות שגולשים את לינקדאין ורק מחפשים כל מי שמקופח. תאמינו לי, אם אכן יכולתי לחסוך אפילו 2% בשכר הייתי מעסיק רק נשים...
רפאל  |  12.09.17
12.
לא מבין למה בכלל כדאי להעסיק גברים
וגם אני לא מבין למה רוב ההייטקיסטים הם גברים ואיך זה יכול להיות הרי הגברים מרוויחים הרבה יותר מנשים, הם יותר טיפשים ולא מנהלים מולטיטסקטינג בכלל. ממש מוזר שמישהו מוכן לשלם להם על עבודה פחות טובה ויותר כסף מאשר לנשים. צריך לארגן מחקר נוסף איך זה קורה ולמה
יודע  |  12.09.17
11.
איך נהפכים מליונרים
פותחים חברת הייטק ומגייסים אליה רק נשים. הנשים הללו עובדות בדיוק כמו הגברים, אבל מרויחות 18% פחות. אפשר להיות הכי אטרקטיבים בשוק ולשלם להן רק 15% פחות, ועדיין להיות הכי רווחיים כי ההוצאות על משכורות (שזה רוב ההוצאות, ברוב חברות התוכנה) יהיו הכי נמוכות. אפשר גם לתת 5% הוזלה ללקוחות ולגייס הרבה יותר לקוחות. מדהים שכל מנהלי ההייטק לא חשבו על הדבר הזה. זה בטח רק בגלל שהם שובניסטים מגעילים ומעדיפים לשלם 18% יותר לגברים, להרויח פחות כסף ופחות לקוחות - העיקר לא להעסיק נשים בצורה הוגנת.
TBH  |  12.09.17
לכל התגובות