אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות ביקורת הח"כים: ועדת הכנסת אישרה דחייה ברפורמת מכון התקנים צילום: עמית שאבי

למרות ביקורת הח"כים: ועדת הכנסת אישרה דחייה ברפורמת מכון התקנים

בדיון בוועדה היום התברר כי יישום הרפורמה שנדחה מחודש אוקטובר השנה לינואר 2018 ידרוש דחייה נוספת, זאת כיוון שמערכת המחשוב תהיה מוכנה רק באפריל 2018. עוד נודע כי עלות ההקמה של שתי מערכות מחשב מוערכת ב-25 מיליון שקל

17.09.2017, 12:23 | שחר אילן

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה הבוקר (ראשון) בקשת דחייה ראשונה ביישום הרפורמה במכון התקנים בשלושה חודשים. זאת, למרות ביקורת קשה על הבקשה של חברי הכנסת על הבקשה. במהלך הדיון התבררו שני פרטים בעייתיים ביותר. הראשון – צפויה דחייה נוספת והרפורמה תחל רק באפריל 2018. השנייה, המדינה בונה שתי מערכות מחשב מקבילות ליישום הרפורמה שאמורות לעלות ביחד 25 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

הרפורמה במכון התקנים אמורה לאפשר למכונים פרטיים לערוך בדיקות עמידה בתקן במקום מכון התקנים. המשמעות, לדברי יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן, היא חסכון משקי באמצעות הורדת עלויות, תחרות וקיצור משכי זמן. באוצר מעריכים את החיסכון בחצי מיליארד שקל לשנה. הרפורמה היתה אמורה לצאת לפועל ב-1 באוקטובר. אבל רגע האחרון פנה משרד הכלכלה לוועדת הכלכלה של הכנסת וביקש דחייה של שלושה חודשים ביישום הרפומרה עד ה-1 ביונאר 2018, בטענה שמערכות המחשוב אינן מוכנות.

בישיבת ועדת הכלכלה הבוקר חשפה המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה נעמה קאופמן-פס שני פרטים בעייתים ביותר. האחד הוא שמערכת המחשוב תהיה מוכנה בפועל רק ב-1 באפריל וצפויה פניה נוספת לוועדת הכלכלה ובקשת דחייה נוספת עד מועד זה.

הפרט השני הוא שהמדינה בונה שתי מערכות מחשב מקבילות להפעלת מערכת הקשר בין מכון התקנים, המכס והמכונים הפרטיים. משרד הכלכלה בונה מערכת בהיקף שתעלה 15 מיליון שקלים שתתחיל לפעול ב-1 באוקטובר 2018 ועלותה 15 מיליארד שקלים. מכון התקנים מעדכן את מערכות המחשב שלו בעלות של 10 מיליון שקלים והמערכת שלו תהיה מוכנה ב-1 באפריל. המערכת אמורה לטפל בחצי מיליון פעולות ביום.

ח"כ רועי פולקמן, צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ רועי פולקמן | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ רועי פולקמן, צילום: אלכס קולומויסקי

עידו סופר מאגף התקציבים באוצר טען שהאפשרות להתחיל את הרפורמה חצי שנה קודם, באפריל הקרוב במקום באוקטובר, שווה את המחיר של עוד 10 מיליון שקל. כן טענו נציגי משרדי הממשלה שהמערכת של מכון התקנים תשמש בעתיד כגיבוי למערכת של משרד הכלכלה.

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני אמר על בקשת הדחייה ש"פעם אחר פעם שרים ומנכ"לים מבקשים בקשות שהם יודעים שלא יעמדו בהן ואמירות של הכנסת הופכות לאות מתה. פעם אחר פעם הממשלה מבזה את הכנסת. זה דבר שלא מתקבל על הדעת ולא מוכנים לו".

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, הציע לא לאשר את האורכה כדי "שילמדו לעמוד בזמנים".

לעומת זאת פולקמן איש מפלגתו של שר הכלכלה אלי כהן אמר שהמשרד פועל בכנות לקדם את הרפורמה, וכי כבר באוקטובר הקרוב יכל יישום חלקי שלה. אז יוכלו מכונים פרטיים לערוך בדיקות דגם (כלומר לתת אישורים עקרוניים). לדבריו, רק ביצוע בדיקות משלוחים ידחה. בסופו של דבר אישרה הוועדה את הדחייה של שלושה חודשים, לאחר התחייבות של משרד הכלכלה ומכון התקנים שיעמדו בלוח הזמנים החדש והמערכת תהיה מוכנה ב-1 באפריל.

תגיות