אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ באו"ם: "אם לא תהיה לנו ברירה - נשמיד לחלוטין את צפון קוריאה" צילום: איי אף פי

טראמפ באו"ם: "אם לא תהיה לנו ברירה - נשמיד לחלוטין את צפון קוריאה"

בנאומו הראשון של נשיא ארה"ב באו"ם הוא תקף את מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און: "רוקטמן במשימת התאבדות. זה הזמן של צפון קוריאה להבין שהתפרקות מנשק גרעיני היא העתיד היחיד האפשרי"

19.09.2017, 17:32 | שירות כלכליסט ו-ynet

ערב של נאומים בניו יורק: נשיא ארה"ב דונלד נואם בשעה זאת (יום ג') לראשונה בעצרת הכללית של האו"ם שנפתחה היום בניו יורק. את האירוע פתח מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש. בהמשך הערב ינאם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

קראו עוד בכלכליסט

בהתייחס לטרור העולמי ולמשבר המתהווה מול צפון קוריאה אמר טראמפ: "הטרור התפשט לכל פינה בעולם. יותר מ-70 שנה, בתקופות של שלום ומלחמה, עמדו בפני האסיפה הזאת. כמוהם אני הולך להתייחס לאיומים החמורים ביותר שעומדים בפנינו, אבל גם הפונטציאל העצום. הימים אלה מביאים חדשות שמאיימות על הכול. לא רק תומכים בטרור, אלא גם מאיימים על אומות ואנשים. כוחות מחפשים להרוס את המערכת שמנעה קונפליקטים. הצבא שלנו יהיה בקרוב החזק ביותר שהיה אי פעם. נוציא 700 מיליארד דולר על הגנה וצבא.

רשתות פשע בינלאומיות והגירה מאיימות על הגבולות שלנו ומנסות להשתמש בטכנולוגיה כדי לאיים על האזרחים שלנו. זו הבחירה שלנו אם להרים את העולם לגבהים חדשים או לתת לו ליפול לתהום שממנה לא נוכל לקום. כדי לעבור את המשברים של ההווה ולהבטיח את העתיד צריך להתחיל עם התבונה של העבר. ההצלחה שלנו תלויה באומות חזקות ועצמאיות שמקדמות בטחון ושגשוג ושלום בשביל עצמן ובשביל העולם.

"אנחנו לא מצפים ממדינות שונות לחלוק את אותה תרבות, מסורת או שיטת שלטון, אבל אנחנו מצפים מהם לכבד את האינטרס של אנשיהם והזכויות של כל אומה עצמאית אחרת. מדינות ריבוניות וחזקות, מדינות שונות עם תרבויות וערכים וחלומות שונים, לא רק מתקיימות ביחד אלא עובדות ביחד על בסיס כבוד הדדי. אנחנו באמריקה לא מחפשים לכפות את דרך חיינו על אף אחד, אלא לתת להם לזרוח"

 

עבור טראמפ מדובר בנאום ראשון לפני העצרת הכללית של האו"ם מאז נבחר לנשיאות. במהלך כהונתו הוא מתח לא פעם ביקורת חריפה על האו"ם. הוא כינה אותו "מועדון של אנשים שבאים לעשות חיים" והתלונן על ההשתתפות האמריקנית הגבוהה בכיסוי עלויות הארגון הבינלאומי, שבו חברות 193 מדינות.

דונלד טראמפ בעצרת האו"ם, צילום: איי אף פי דונלד טראמפ בעצרת האו"ם | צילום: איי אף פי דונלד טראמפ בעצרת האו"ם, צילום: איי אף פי

טראמפ הוסיף: "המחויבות הראשונה של הממשלה היא לשרת את העם ולהגן על הערכים שלו. כנשיא ארה"ב תמיד אשים את אמריקה במקום ראשון, כמו שאתם כמנהיגי המדינות שלכם צריכים תמיד לשים את המדינות שלכם במקום ראשון. ארה"ב תמיד תהיה ידידה גדולה לעולם, ובמיוחד לבנות בריתה, אבל אי אפשר יותר לנצל אותנו או להכניס אותנו לעמדה שבה ארה"ב לא מקבלת כלום בתמורה. האזרחים שלנו שילמו את המחיר האולטימטיבי כדי להגן על החופש שלנו ועל החופש של האומות שמיוצגות במוסד הזה. מחופי אירופה למדבריות המזרח התיכון ועד לג'ונגלים של אפריקה, יש קרדיט גדול לאמריקה. ניצחנו במלחמות העקובות מדם. לא חיפשו התפשטות טריטוריאלית ולא לכפות את דרכנו אלא להגן על הביטחון והשגשוג לכולם.

"אנחנו צריכים להגן על האומות שלנו, על האינטרסים והעתיד שלה. עלינו לדחות איומים על ריבונות מאוקראינה לצפון הים הסיני. וכמו שהתכוונו מייסדי הגוף הזה, עלינו לעבוד יחד ולהתמודד יחד עם מי שמאיים עלינו בכאוס וטרור, קבוצה קטנה של מנהיגויות שמאיימות ולא מכבדות את האזרחים שלהן ואת זכויותיהם. אם האנשים הצדיקים לא מתעמתים עם הרשעים המעטים אז הרשע ינצח".

בשלב זה הוא תקף ישירות את צפון קוריאה וקים ג'ונג און: "השלטון בצפון קוריאה אחראי להרעבה למוות של מיליונים, ולכליאה הריגה ודיכוי של רבים. כולנו היינו עדים לכך כשסטודנט אמריקאי חף מפשע הוחזר לאמריקה רק כדי למות כמה ימים אחר כך. ראינו זאת בהתנקשות באחיו של הדיקטטור בשדה התעופה בינלאומי. אנחנו יודעים שנחטפה ילדה יפנית מחוף ים במדינה שלה כדי להכריח אותה לשרת כשפחה למרגלים צפון קוריאנים.

"אם זה לא מספיק, עכשיו המרדף שלהם אחר נשק גרעיני מאיים על כל העולם. זו שערורייה שיש אומות שלא רק מנהלות איתם מסחר, אלא מספקות לה ציוד. לארה"ב יש כוח וסבלנות, אבל אם נצטרך לא תהיה לנו ברירה אלא להרוס את צפון קוריאה. 'רוקטמן' (קים) במשימת התאבדות. זה הזמן של צפון קוריאה להבין שהתפרקות מנשק גרעיני היא העתיד היחיד האפשרי. אני רוצה להודות לסין ורוסיה שהצטרפו להצבעה הזאת".

עצרת האו"ם, שתימשך עד השבוע הבא, מתכנסת ברקע מתיחות גבוהה במיוחד ואיומי גרעין מצדה של צפון קוריאה ונהירה המונית של מיעוט מוסלמי ממיאנמר. המנהיגים צפויים לעסוק באתגרים גדולים אחרים ברחבי הגלובוס – מהתפשטות הטרור העולמי ועד התחממות כדור הארץ.

גוטרש התייחס בנאומו לסכסוך הישראלי-פלסטיני ואמר: "ביקרתי בישראל ובפלסטין. פיתרון שתי מדינות לשני עמים הוא הפיתרון שצריכים לקדם".

 

הוא פנה אל העצרת וביקש לשמור על אחדות בהתנהלות במתיחות מול צפון קוריאה. לדבריו הפתרון למשבר צריך להיות פוליטי: "זה הזמן להתנהלות מדינית. אסור לנו להידרדר למלחמה. כל המדינות צריכות להראות מחויבות גבוהה יותר לעולם ללא גרעין". הוא הוסיף שהדברים שמטרידים את אזרחי העולם הם חוסר השוויון ושינויי האקלים: "העולם בבעיה. אנשים פגועים וכועסים. החברות מפורקות. השיח הפוליטי מקוטב".

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
הקשקשן עם הבלורית המצהיבה
הכי פחות מתרגשים מטראמפ הם הצפון קוריאנים עצמם שכבר עמדו על טיבו . אפילו הבורסה האמריקאית כבר לא מתרגשת ממנו , מהאיומים ומסופות ההוריקן . העולם עסוק בלעשות כסף ועוד כסף . החמדנות כיום בשיאה . מה שצריך לשים לב באווירה הזאת , זה לדברי מזכ"ל האום שהוא היחידי שהזכיר שוב את פתרון הסכסוך פה אצלנו . "שתי מדינות לשני עמים". חס וחלילה , זה יהיה סופה של הציונות ומדינת ישראל ! באיזה עוד סכסוך בעולם התקיים מן פתרון שכזה ? אין , נאדה !
זרנוגה  |  20.09.17
4.
מה פירוש לא תהיה ברירה?
האם הכוונה שאם ארצות הברית או בעלות בריתה יתקפו אז אין ברירה? או האם צפון קוריאה תמשיך בפיתוח אמצעי הגנה והתקפה אז אין ברירה? אמר ולא אמר כלום. אבל כידוע ארצות הברית לא תשמיד כי אז תושמד היא בעצמה ע"י סין ורוסיה כי הם יפחדו שהם הבאים בתור של המשמיד העולמי החדש.
ברוריה  |  20.09.17