אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התקנות של עפרה ברכה ידלדלו את הביקורת ברשויות צילום: לשכת רואי חשבון בישראל

בלעדי לכלכליסט

התקנות של עפרה ברכה ידלדלו את הביקורת ברשויות

איגוד המבקרים הפנימיים מזהיר כי הנוסחה שמציעה המועמדת של נתניהו לנציבת שירות המדינה תצמצם את תקני ביקורת הפנים ברשויות ב־71% ואת התקציב ב־51%. מבקר המדינה: "אפנה לשר הפנים לתיקון התקנות"

25.09.2017, 06:55 | אדריאן פילוט

ראשי איגוד המבקרים הפנימיים בישראל (IIA) ונציגי מבקרי הפנים ברשויות המקומיות נפגשו ערב ראש השנה עם מבקר המדינה יוסף שפירא, וביקשו ממנו להתערב לשינוי התקנות המיועדות להסדיר את מערך ביקורת הפנים של השלטון המקומי. לפי נתוני IIA, התקנות שמקדם משרד הפנים יאפשרו לצמצם באופן דרמטי את התקציב והתקנים המוקדשים לביקורת פנים בשלטון המקומי. עוד נודע ל"כלכליסט" כי מנסחת התקנות היא לא אחרת מעפרה ברכה ‑ מנהלת האגף לביקורת ברשויות המקומיות במשרד הפנים, והמועמדת של נתניהו לנציבת שירות המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

משרד הפנים החל לגבש את התקנות בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ ב־2013 כדי לחייב את הממשלה להסדיר את ביקורת הפנים בשלטון המקומי. כיום תחום זה פרוץ, ודבר אינו מונע מרשות מקומית להסתפק במבקר ברבע משרה בלבד. נוסח התקנות שגיבשה ברכה הוגש לוועדה לביקורת המדינה כבר במרץ השנה אולם טרם אושר. אלא שראשי IIA שבחנו את המסמך מגדירים אותו "באת לברך ויצאת מקלל".

מן הניתוח שערכו ראשי האיגוד והגיע לידי "כלכליסט" עולה כי אף שהתקנות ישפרו במידה ניכרת את מצב הביקורת ברשויות הקטנות, ברשויות הגדולות צפוי צמצום דרמטי בתקציב הביקורת ובמספר תקני כוח האדם. אימוץ התקנות יאפשר לצמצם את מספר התקנים ב־71% בממוצע, ואת התקציב ב־51% בממוצע. "הפגיעה בערים הגדולות מהווה פגיעה באחוז ניכר מתושבי המדינה" כתבו ראשי IIA לשפירא, "כך שייגרם נזק כבד לשירות שהביקורת הפנימית מספקת למחצית מתושבי המדינה".

עפרה ברכה ובנימין נתניהו עפרה ברכה ובנימין נתניהו עפרה ברכה ובנימין נתניהו

צמצום זה נובע מהנוסחה שבחרו באגף של ברכה לחישוב משאבי ביקורת הפנים של כל רשות. התקציב המינימלי לביקורת פנים נקבע כאחוז מתקציב העירייה, באופן שככל שהרשות גדולה, פוחת שיעור התקציב שעליה להקצות לביקורת פנים. תקני כוח האדם המינימליים נקבעים לפי מספר תושבי הרשות. התוצאה: עיריית תל אביב־יפו תורשה לצמצם את תקציבי הביקורת מ־7.2 מיליון שקל ב־2017 ל־2.8 מיליון שקל בלבד ‑ צניחה של 61%. עיריית ירושלים תוכל לקצץ כ־86% מהתקנים למבקרים פנימיים: מ־22 היום ל־3 בלבד אם התקנות ייושמו.

עפרה ברכה, שניסחה את התקנות החדשות, עלתה לאחרונה לכותרות בעקבות כוונת נתניהו למנותה לנציבת שירות המדינה. ברכה היא אמה של אחת המזכירות בלשכתו של נתניהו, שני ברכה, הנחשבת למקורבת אליו ול"רל"שית" שלו וקרובה גם לרעייתו. כמו כן היא אחותה של רונית לוגסי ‑ מוותיקות העובדות בלשכת נתניהו. בחירתו של נתניהו בברכה כבר גרמה לסערה במגזר הציבורי, והביקורת הרבה מעמידה את מינויה בספק. "ניכר כי מי שגיבש את התקנות לא עשה עבודת מטה כמתבקש. התקנות לוקות בראיית המאקרו", מסר גורם בכיר שנכח בפגישה עם המבקר.

ממשרד מבקר המדינה נמסר: "מבקר המדינה אכן נועד עם ראשי ה־IIA על פי בקשתם. בפגישה הם העלו בין השאר את הקושי במילוי תפקידם נוכח התקציבים שרשויות מקומיות מקצות לביקורת פנים. המבקר יפנה בנושא לשר הפנים". ממשרד הפנים עדיין לא התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות