אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד מכה לוועד האולימפי: תושבי אינסברוק האוסטרית לא מעוניינים באולימפיאדת החורף צילום: איי אף פי

עוד מכה לוועד האולימפי: תושבי אינסברוק האוסטרית לא מעוניינים באולימפיאדת החורף

ההצעה של העיר לארח את אולימפיאדת החורף ב-2026 נדחתה במשאל העם עם שיעור מתנגדים של 67.4%

18.10.2017, 15:24 | שירות כלכליסט

ההצעה של העיר אינסברוק באוסטריה לארח את אולימפיאדת החורף ב-2026 ככל הנראה ירדה מהפרק, לאחר שלא זכתה בתמיכת התושבים המקומיים.

קראו עוד בכלכליסט

טבעות אולימפיות בסוצ טבעות אולימפיות בסוצ'י. באוגוסט פרסמו בעלי העניין שעומדים מאחורי ההצעה של אינסברוק תכנית של 10 נקודות, במטרה לחזק את התמיכה הציבורית. התכנית הזו כללה את הכוונה לקיים חלק מהתחרויות בגרמניה. | צילום: אימג'בנק, Gettyimages טבעות אולימפיות בסוצ

ההצעה של אינסברוק כללה את אזור טיירול כולו, וכן תחרויות שיתקיימו בגרמניה. עם זאת, במשאל עם שנערך ביום ראשון, 53.35% מהמצביעים בטיירול דחו את ההצעה. באינסברוק, בירת המחוז, לבדה שיעור המתנגדים עמד על 67.41%.

בעקבות זאת הודיעו במחוז כי ירדו מהרעיון לאחר את המשחקים. "ההחלטה עומדת בעינה", אמר מושל טיירול, גונתאר פלאטר. "אני ממשיך להחזיק בדעה שההצעה שלנו הייתה יכולה להוות הזדמנות לא רק לטיירול אלא לכל התנועה האולימפית".

באוגוסט פרסמו בעלי העניין שעומדים מאחורי ההצעה של אינסברוק תכנית של 10 נקודות, במטרה לחזק את התמיכה הציבורית. התכנית הזו כללה את הכוונה לקיים חלק מהתחרויות בגרמניה.

ביוני טענו המארגנים כי העיר האוסטרית תוכל לארח את האולימפיאדה עם תקציב של 1.175 מיליארד יורו (1.4 מיליארד דולר), הודות לתכנית שתמנע פיתוח של תשתיות קבועות חדשות. אינסברוק הייתה אמורה לשמש כמרכז לאירועים האולימפיים, כולל טקסי הפתיחה והסגירה, תחרויות כמו החלקה על הקרח, קרלינג, והכפר האולימפי.

העיר הוכפילן (Hochfilzen) הייתה אמורה לארח את הביאתלון, ואילו Kühtai את תחרויות הסנובוארד וסקי חופשי. העיר הבווארית אינזל השוכנת סמוך לגבול, תוכננה לשמש כמוקד נוסף להחלקה מהירה על הקרח.

בניגוד לתוצאה הכללית, תושבי סנט אנטון (85.12%), הוכפילן (80.71%) וזיפלד (65.40%) הצביעו בעד ההצעה. בכירים בערים הללו הצטערו על ההחלטה הסופית.

בהצהרה ראשונית מסר מזכ"ל הוועד האולימפי האוסטרי פיטר מנל: "בחודשים האחרונים נלחמנו בלהט עבור ההזדמנות הזו, כי אנחנו מאמינים בכל לב שהייתה לנו הצעה טובה. אני עדיין משוכנע שלהצעה היה יתרון ברור".

בנג'מין רייך, זוכה שתי מדליות זהב בסקי ומי שעמד בראש ההצעה הוסיף: "הפסדים בספורט כואבים, אך נועדו כדי לחזק. אישית, אני מקווה שהתנועה האולימפית תהיה מעודכנת יותר בשנים הבאות, ושספורט חורף, גם בלי ההצעה מטיירול, יתקיים בשיפוט טוב החל מ-2026 והלאה".

תוצאות משאל העם מהוות מכה נוספת לוועד האולימפי הבינלאומי, שקיווה להחיות את תהליך הגשת המועמדויות לאירוח אולימפיאדות. עוד קודם לכן, נבחרה פריז לארח את אולימפיאדת 2024 ולוס אנג'לס לאירוח אולימפיאדת 2028.

מוקדם יותר השנה הפכה בודפשט לעיר השלישית שפרשה מהמרוץ לאירוח אולימפיאדת 2024, כך שרק לוס אנג'לס ופריז נותרו מועמדות. משאל עם סתם את הגולל גם על התקוות של המבורג בגרמניה, בעוד שרומא פרשה כבר בשנה שעברה על רקע בעיות פיננסיות. המועמדות של בוסטון כנציגה האמריקאית הוחלפה בלוס אנג'לס.

תהליך בחירת המארחת של אולימפיאדת החורף 2026 הושק באופן רשמי בחודש שעבר. כריסטופר דובי, מנהל המשחקים האולימפיים, אמר בחודש שעבר שפגישת הוועד האולימפי כללה את אינסברוק, סיון (שוויץ), קלגארי (קנדה) ושטוקהולם (שבדיה). גם אלמאטי (קזחסטן) וסאפורו (יפן) הביעו עניין, כך גם ארה"ב.

אינסברוק כבר אירחה את אולימפיאדת החורף ב-1964 וב-1976, אך התושבים הצביעו נגד אירוח נוסף בשתי הזדמנויות אחרות: ב-1993 ושוב ב-1997.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות