אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בפטור ממכרז: 2.4 מיליון שקל למימון תוכניות תודעה יהודית צילום: עמית שאבי

בפטור ממכרז: 2.4 מיליון שקל למימון תוכניות תודעה יהודית

ועדת הפטורים של החשכ"ל אישרה למשרד לשירותי דת להתקשר שוב עם הסוכנות היהודית לארגון פעילות העשרה לקומונות של חיילים משוחררים העובדים בבתי מלון. העברה קודמת לפרויקט זכתה לביקורת קשה בדו"ח מבקר המדינה האחרון

19.10.2017, 08:41 | שחר אילן

ועדת הפטור ממכרז של החשב הכללי באוצר אישרה ביום ראשון למשרד לשירותי דת להתקשר עם הסוכנות היהודית ב־2.4 מיליון שקל, לשם העמקת הזהות היהודית בקומונות של חיילים משוחררים העובדים בבתי מלון. המימון מיועד לפעילות שתתקיים בחצי השנה הקרובה, והוא יתחלק בחלקים שווים בין המשרד לשירותי דת לבין הסוכנות.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת הפטור אישרה את הבקשה אחרי שתי התקשרויות קודמות שנעשו עם הסוכנות היהודית באותו סכום במהלך השנתיים האחרונות, שהראשונה בהן עוררה ביקורת חריפה מצד מבקר המדינה. בסך הכול ישקיעו המדינה והסוכנות 7.2 מיליון שקלים בהעמקת הזהות היהודית בקרב חיילים משוחררים ‑ 3.6 מיליון שקלים לכל גורם.

בהסברים לבקשת הפטור ציינו במשרד לשירותי דת כי הפרויקט מיועד לשלב חיילים משוחררים ב"קומונות" של צעירים המתגוררים בבתי מלון ועובדים בעבודה מועדפת, ובמקביל זוכים לליווי מקצועי הכולל "עיסוק מעמיק בזהות יהודית־ישראלית".

דוד אזולאי, צילום: עמית שאבי דוד אזולאי | צילום: עמית שאבי דוד אזולאי, צילום: עמית שאבי

בנימוקים שסיפקה ועדת הפטור לאישור הבקשה הוסבר כי הפעילות שמובילה הסוכנות היהודית מדגישה "ערכים של מחויבות חברתית ותרומה לקהילה בשילוב תכני העשרה, הקניית כישורי חיים והכוונה מקצועית לתעסוקה ולהשכלה גבוהה".

ואולם בדו"ח מבקר המדינה שפורסם בחודש מאי האחרון קבע המבקר יוסף שפירא כי העמקת הזהות היהודית בקרב חיילים חורגת מהתחומים המקנים לסוכנות פטור ממכרז לפי אמנת הסוכנות, ודרש מהמשרד לשירותי דת לחדול מאישורים כאלה. לדבריו, פנייה במכרז לגופים אחרים העוסקים בזהות יהודית הייתה יכולה להפחית עלויות ולהבטיח את עקרון השוויון.

מהסוכנות היהודית נמסר בתגובה כי במכינות הפוסט־צבאיות "אין דת אלא תרבות יהודית", וכי החניכים "לומדים על אפשרויות בתחום העבודה, אקטיביזם חברתי וחיזוק הזהות היהודית", ועובדים גם בחקלאות ובעבודות נוספות.

מהמשרד לשירותי דת לא נמסרה תגובה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות