אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איוב קרא לפרטנר: עצרו פריסת הסיבים צילום: עמית שעל

איוב קרא לפרטנר: עצרו פריסת הסיבים

בניגוד להוראת משרד התקשורת, עצרו עובדי בזק עבודות של פרטנר. למרות זאת, ביקש קרא מפרטנר להפסיק את העבודות למספר ימים

29.10.2017, 09:23 | אביב גוטר

לאחר שביום חמישי התייצבו עובדי בזק בקריית אונו ובניגוד להוראת משרד התקשורת מנעו בגופם מחברת פרטנר לפרוס תשתיות במקום, התקשר שר התקשורת איוב קרא למנכ"ל פרטנר איציק בנבנישתי וביקש ממנו שיעכב את העבודות עד למציאת פתרון עם עובדי בזק — כך נודע ל"כלכליסט". לפני כן שוחח קרא עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר ועד עובדי בזק שלמה כפיר, וסיכם עמם שהעבודות ייפסקו לכמה ימים לטובת ניסיון להגיע לפשרה.

קראו עוד בכלכליסט

הדרישה של קרא להשהות את העבודות תמוהה: רק לפני כשבועיים הודיע המשרד שבראשו הוא עומד שהחברות המתחרות בבזק, ובראשן סלקום ופרטנר, יוכלו לפרוס את הסיבים בכוחות עצמן ולא באמצעות עובדי בזק. ההחלטה התקבלה לאחר שלמשרד הגיעו תלונות רבות מצד המתחרות, שטענו שבזק מחבלת בהרחבת התשתיות שלהן וכך מפרה את רפורמת השוק הסיטונאי — התוכנית המרכזית של המשרד להגברת התחרות ולהורדת המחירים בתחום תשתיות התקשורת. התלונות הגיעו גם לרשות הגבלים עסקיים, שכפי שנחשף ב"כלכליסט" היא פתחה בבדיקה נגד בזק.

עובדי בזק מונעים את פריסת התשתיות של פרטנר עובדי בזק מונעים את פריסת התשתיות של פרטנר עובדי בזק מונעים את פריסת התשתיות של פרטנר

גורמי המקצוע במשרד התקשורת היו כה נחושים לקדם את פריסת התשתיות עד שהחליטו שבתקופה הקרובה מפקחים מטעם המשרד ילוו את העבודות כדי לוודא שאין הפרעות. אולם הספיקה הפגנת כוח אחת של עובדי בזק על מנת שהשר יפעל בניגוד למדיניות משרדו ויקפיא את המהלך לכמה ימים. עם זאת, קרא טען כי הוא מעוניין לראות את המשך הרחבת פריסת התשתיות.

על פי הרפורמה, החברות המתחרות מעבירות את הסיבים האופטיים שלהן דרך מתקני התקשורת של בזק. בעבר הגיעו כל הצדדים להסכם שאת העבודות יבצעו עובדי בזק, מתוך הבנה שאחרת הפרויקט לא יתקדם. ועד העובדים אף הכניס את ההסכמה הזאת להסכם הקיבוצי שחתם עם החברה. אולם הוראת המשרד טרפה את הקלפים, והוועד הודיע כי מדובר בהפרת ההסכם הקיבוצי והוא מפעיל באופן מיידי סכסוך העבודה שהכריז בעבר.

הוועד שלח עשרות עובדים לאתר העבודות של פרטנר בקריית אונו והעבודות נעצרו עד הגעת מפקחים מטעם משרד התקשורת. למקום הגיעו גם נציגי רשות הגבלים עסקיים שתיעדו את ההפרות מצד עובדי בזק.

הוועד הודיע כי בכוונתו להמשיך בעיצומים עד לאכיפת ההסכם הקיבוצי. אולם גורמים בשוק התקשורת מעריכים שבזק לא תפתח את ההסכם הקיבוצי מחדש וכנראה תמשיך לנסות לנקוט בפעולות שלא ירגיזו את הרגולטור.

השר קרא שוחח גם עם מ"מ יו"ר דירקטוריון בזק דוד גרנות וביקש ממנו שיורה לעובדי בזק להפסיק מיד את התנגדותם לפריסת התשתיות. אולם גרנות נקלע לבעיה — האם להפר את ההסכם הקיבוצי מול העובדים או להפר הוראות של הרגולטור.

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה כי "מדיניות השר היא להאיץ את פריסת התשתיות, אולם הוא ביקש לבצע תחקיר כדי להפיק לקחים. יו"ר ההסתדרות וועד עובדי בזק טענו שהם מוכנים לפרוס את הסיבים תוך מתן שירות מצוין, ולא יאפשרו להנהלה להשתמש בהם כדי לסכן תחרות שתוביל לפיטורי עובדים. השר מעוניין בקידום הפרויקט ודרך הביצוע פחות רלוונטית כל עוד הוא ברמה טובה ובמחירים סבירים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות