אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השופט חנן מלצר: "תפקיד הרשות השופטת והתקשורת לבקר את הרשויות השלטוניות" צילום: יאיר שגיא

השופט חנן מלצר: "תפקיד הרשות השופטת והתקשורת לבקר את הרשויות השלטוניות"

מלצר הושבע בבית הנשיא לכהונת המשנה לנשיאת ביהמ"ש העליון, אסתר חיות שאמר כי "לא היה ניתן לבחור משנה ראוי ממלצר להתמודדות עם האתגרים במערכת המשפט"

30.10.2017, 12:29 | משה גורלי

"הדמוקרטיה מתקיימת על הדיאלוג בין שלושת הרשויות ולצדן הרשות הרביעית - התקשורת. המחוקקת והמבצעת הן רשויות ביצועיות. הרשות השופטת והתקשורת תפקידן לבקר. בלעדיהן דמוקרטיה לא תיכון", כך אמר הבוקר (ב') השופט חנן מלצר, שהושבע לתפקיד המשנה לנשיאת בית המשפט העליון בטקס בבית הנשיא.

קראו עוד בכלכליסט

מלצר הדגיש את החובה המשפטית והשיפוטית לדאוג לחלשים בחברה. "החברה צריכה להתאים עצמה אליהם ולא אותם לחברה".

בטקס הושבעו כאמור המשנה מלצר ושני השופטים מבית המשפט המחוזי בחיפה יוסף אלרון ויעל וילנר שנבחרו לעליון בסבב הבחירה האחרון. שני השופטים הנוספים מאותו הסבב - דוד מינץ וג'ורג' קרא - כבר החלו בכהונתם.

נשיאת בית המשפט העליון החדשה אסתר חיות פתחה בשבחיו של המשנה מלצר: "לא רבים מבין עורכי הדין מצליחים, בשיעור קומתם של חנן מלצר, ירתמו עצמם לטובת השירות הציבורי. לוכדים את העין והלב פסיקותיו לטובת החלשים בחברה. צריך לציין את השילוב בין אורח החיים החילוני והדתי שהוא מקיים, ומחיל את ערכי הצדק והיושר של מורשת ישראל. בעיניי לא היה ניתן לבחור משנה ראוי ממנו להתמודדות עם האתגרים במערכת המשפט".

השופט חנן מלצר, משנה לנשיאת העליון, צילום: מיקי אלון השופט חנן מלצר, משנה לנשיאת העליון | צילום: מיקי אלון השופט חנן מלצר, משנה לנשיאת העליון, צילום: מיקי אלון

חיות בירכה את אלרון ווילנר: "זהו בציר חיפאי משובח שמצטרף לחיפאים כשמעון אגרנט, משה לנדוי, משה בייסקי, שושנה נתניהו, טובה שטרסברג-כהן והשופט יצחק עמית שמכהן כיום".

אסתר חיות נשיאת בית המשפט העליון, בעת השבעתה בשבוע שעבר בבית הנשיא, צילום: אוהד צויגנברג אסתר חיות נשיאת בית המשפט העליון, בעת השבעתה בשבוע שעבר בבית הנשיא | צילום: אוהד צויגנברג אסתר חיות נשיאת בית המשפט העליון, בעת השבעתה בשבוע שעבר בבית הנשיא, צילום: אוהד צויגנברג

שרת המשפטים איילת שקד הרחיקה אפילו מעבר לאגרנט ופתחה באברהם אבינו שחיפש תמיד את הסנגוריה וההגנה ובמשה רבנו שהקים במדבר את התשתית המשפטית לעם ישראל. "השופט אלרון מהווה סמל לקיבוץ גלויות", בירכה את אלרון ןציינה את אומץ ליבו יושרתו ובעיקר את כושר עבודתו.

השרה ציינה את מוצאה של וילנר לשושלת רבנים מפוארת, שממשיכה כשופטת איכות ומצויינות מקצועית. למלצר פנתה: "אתה הראשון שמונה למשנה לאחר שנבחר לעליון כעורך דין מהשוק הפרטי. כסניגור בנשמתך אינך מקבל אף טענה כמובנת מאליה".

הנשיא ראובן ריבלין הבחין בין שיפוטיות לשפיטה: "אנחנו מחנכים את עצמנו וילדנו שלא לנקוט שיפוטיות כלפי אחרים. לשיפוטיות קונוטציה שלילית. כשהשיפוטיות הופכת למקצוע אנו מצפים מהשופטים לא לשיפוטיות מתנשאת, אלא לאמנות מעשה השפיטה שבה מותיר השופט את השיפוטיות מחוץ לאולם ומכריע מתוך עבוד לצדדים, תוך ראיית תפיסת העולם הכוללת, המידתית והמאוזנת".

ריבלין נפרד בהזדמנות זו ממנהל בית המשפט מיכאל שפיצר שנבחר לבית הדין הארצי לעבודה.

תגיות