אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון מגבה את משה אשר ורומז: הפחתת מכסים נוספות בדרך צילום: יאיר שגיא

כחלון מגבה את משה אשר ורומז: הפחתת מכסים נוספות בדרך

שר האוצר אמר בתשובה לביקורת של נגידת בנק ישראל שאין להשתמש בעודפי גבייה להפחתת מסים, כי "החוב של ישראל נמוך וכשהחוב נמוך אפשר להשקיע באזרחים"

01.11.2017, 18:45 | אדריאן פילוט

אחרי שספג ביקרות קטלנית מבכירי משרד האוצר על "מבצע חברות ארנק" שהוביל מנהל רשות המסים משה אשר, מקבל גיבוי משר האוצר משה כחלון. "מבצע הדיבידנד שחרר 30 מיליארד שקל כלואים שיחזרו למשק ויניעו אותו. כסף צריך לעבוד ולהיות בשוק ולא להיות קבור וכלוא", אמר היום (ד') שר האוצר בטכס חנוכת מפעל התרופות החדש של חברת אוניפארם ביקנעם.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת חוק ההסדרים קידם אשר את "מבצע חברות ארנק": הטבת מס לפיה בעלי מניות מהותיים יוכלו למשוך דיבידנד ולשלם עבורו מס מופחת בשיעור של 25%. המהלך מגלם הטבה של 5% משיעור המס הסטטוטורי (30%) ועד 8% לאלו שהכנסותיהם מעל 640 אלף שקל ומחויבים למס יסף של 3% נוספים (סך הכול מס של 33%).

ה"מבצע" גרם לבעלי המניות למשוך דיבידנד שהגיע כבר לעשרות מיליארדי שקלים אשר הניבו מס "לא צפוי" שכבר טיפס לכ-16 מיליארד שקל והיד עוד נטויה, שכן ייתכן שהסכום עוד יגדל.

בעקבות תוספת זו, הכנסות המדינה ממסים קפצו מעל היעד. המהלך זכה להתנגדות גורפת מחוק ההסדרים ומביקורת ציבורית רחבה שכן מדובר בהטבה לאנשים עשירים שאיננה נחוצה שכן מדובר בחנינת מס בתקופה שאין למשק הישראלי בעיות פיסקליות כלל וכלל. באגף התקציבים גם לא חסכו בביקורת כלפי אשר עצמו. כחלון נמנע מלתבטא בנושא מאז והיום הוא מגבה את אשר.

מימין: משה כחלון ומשה אשר, צילום: עמית שעל מימין: משה כחלון ומשה אשר | צילום: עמית שעל מימין: משה כחלון ומשה אשר, צילום: עמית שעל

"נמצא את הדרך להחזיר את הכספים שהצטברו בקופת המדינה לזוגות הצעירים ומעמד הביניים", אמר כחלון. הוא הוסיף ורמז על אחד מהכוונים שהוא מתכוון לפעול: הפחתת מכסים. "יש יותר מדי מכסים מיותרים בישראל ואנחנו הולכים לטפל בזה. כשהחוב נמוך והכלכלה חזקה זה הזמן להשקיע באזרחים", אמר כחלון.

"הכלכלה שלנו במצב מצוין"

לפני כשבוע, בפתיחת מושב הכנסת, הפ

קראו עוד בכלכליסט

תיע ראש הממשלה בנימין נתניהו גם את שר האוצר עצמו, והודיע כי הוא יחד עם כחלון עובדים על הפחתת מס נוספת - זאת בניגוד לעמדה של הפקידות המקצועית באוצר ובבנק ישראל. "הותכנית שלנו היא להחזיר את הכספים לציבור, לזוגות הצעירים ומעמד הביניים בצורה אחראית. הכלכלה שלנו במצב מצוין ואני צופה שהחוב שלנו יירד גם בשנה הבאה", טען היום כחלון שמנסה להסביר מדוע בכל זאת הוא נחוש לבצע את הפחתת מסים הרביעית מאז מונה לשר האוצר.

"החוב של ישראל נמוך וכשהחוב נמוך אפשר להשקיע באזרחים. אני מעדיף להקטין את החוב באמצעות הצמחת המשק והגדלת העוגה ולהשקיע את הכסף בחזרה במשק", אמר כחלון בתשובה לביקורת של נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, שאמרה בממשלה בתחילת השבוע כי אין להשתמש בעודפי גבייה להפחתת מסים ואם נוצרו עודפי גבייה (לעומת היעד שנקבע). נזכיר כי עדיין יש גירעון ממשלתי ויש מקום להפחיתו.

כחלון הוסיף כי "מסים גבוהים הם לא ערובה להכנסות גבוהות - זאת טעות. אפשר להוריד מסים ולהכניס יותר כסף. כספי המסים יחזרו לציבור באופן אחראי. נמשיך לסייע לזוגות הצעירים ומעמד הביניים שהנטל הכלכלי עליהם הוא הגדול ביותר".

כחלון התייחס לתקציב 2019 והדגיש כי הוא "משדר יציבות ואופק לעולם. יש הרבה חברות רב לאומיות גדולות בדרך לישראל. בשנים הקרובות נראה זרם של חברות כאלה. יש הרבה יותר חברות שרוצות להגיע מאשר כאלו שרוצות לצאת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות