אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים תומכת בהקדמת הכפייה על המעסיקים לצאת למכרזי פנסיה צילום: אלכס קולומויסקי

ועדת הכספים תומכת בהקדמת הכפייה על המעסיקים לצאת למכרזי פנסיה

לפי החוק הקיים, מעסיקים יידרשו לצרף עובדים חדשים לקרנות הפנסיה המוזלות שבחר משרד האוצר רק החל ממרץ 2019. כעת דורשים החכ"ים להקדים את המהלך כבר למרץ הקרוב

06.11.2017, 13:54 | רחלי בינדמן
הישג לח"כ יואב קיש (ליכוד). דרישתו להקדים את יישום הנדבך המרכזי ברפורמת פנסיית ברירת המחדל התקבלה באהדה על ידי חברי ועדת הכספים.

קראו עוד בכלכליסט

משה גפני יו"ר ועדת הכספים, צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני יו"ר ועדת הכספים | צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני יו"ר ועדת הכספים, צילום: אלכס קולומויסקי

במסגרת רפורמת ברירת המחדל שיצאה לדרך בדיוק לפני שנה ביוזמת שר האוצר משה כחלון והממונה על שוק ההון דורית סלינגר, נבחרו שתי קרנות פנסיה מוזלות – האחת של הלמן אלדובי והשנייה של מיטב-דש שכל עובד יוכל להצטרף אליהן בדמי הניהול הסופר נמוכים שהן התחייבו אליהן. אלא שהנדבך הדרמטי של הרפורמה המחייב מעסיקים לצרף עובדים חדשים לאחת משתי הקרנות המוזלות אם לא יצאו למכרז פנסיוני להשגת הנחות בדמי הניהול, אמור להיות מיושם רק החל ממרץ 2019. זאת על רקע בקשות שהגיעו מארגוני המעסיקים ומגופי הפנסיה לקבל זמן לצאת במכרזים פנסיונים חדשים כאשר לפי החוק החדש, המכרזים הללו חייבים להתמקד בפרמטר דמי הניהול. אלא שקיש הסביר כי הרפורמה במתכונת הנוכחית שבה עובדים שרוצים לעבור לקרנות המוזלות צריכים לבקש זאת אקטיבית בעוד עובדים שלא בוחרים ממשיכים להיות מופנים היום לקרנות ברירת המחדל שבחר המעסיק ובהן דמי הניהול גבוהים.

למעשה בדיון חשף הראל שרעבי, סגן בכיר של הממונה סלינגר כי מעל 50% מהסכמי ברירת המחדל, אותם הסכמים שלפיהם מעבירים מעסיקים עובדים שלא ביצעו בחירה אקטיבית של מוצר פנסיוני, כוללים דמי ניהול מקסימאליים לעובדים. כלומר מעסיקים רבים לא פועלים להשיג הנחות לעובדים שלהם.

ברגע שהסעיף הדרמטי בהוראות פנסיית ברירת המחדל יוקדם למרץ – כבר מחודש זה יידרשו מעסיקים לצרף עובדים חדשים שלא ביצעו בחירה לאחת הקרנות המוזלות באופן אוטומאטי אחרת יספגו קנס. זאת אלא אם כן יצאו קודם לכן למכרז לבחור קרן פנסיית ברירת מחדל לבדם כשהפרמטר המרכזי (מעל 50% מהציון) יהיה דמי הניהול.

יו"ר הועדה ח"כ משה גפני ביקש משרעבי לחזור עם תיקון להוראות בדיון שיתקיים בשבוע הבא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות