אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקרים: תפסיקו לדאוג לגבי 'זמן איכות' עם הילדים צילום: שאטרסטוק

מחקרים: תפסיקו לדאוג לגבי 'זמן איכות' עם הילדים

אם אתם מרגישים אשמים על כמות הזמן שאתם מצליחים לבלות עם ילדכם תוכלו להירגע. מחקרים מראים שאין קשר בין כמות הזמן שילדים מבלים עם הוריהם להישגיהם בעתיד. יותר מכך, לפי המדע, 'זמן איכות' משפחתי הוא לא מה שאתם חושבים

18.11.2017, 10:14 | שירות כלכליסט
אם יש מילה אחת שמגדירה את החיים של הורים עובדים היא ככל הנראה "אשמה". סקרים גילו שלפחות מחצית האמהות והאבות העובדים מודים שהם מתקשים לאזן בין העבודה והמשפחה, ולחוצים מכך שאינם מבלים מספיק זמן עם הילדים ובני הזוג.

קראו עוד בכלכליסט

ככל הנראה לא הייתם זקוקים לסקרים כדי לדעת את זה. מספיק לראות את כל פעילויות ההעשרה והחוגים שההורים מכניסים לחיים של הילדים בתקווה שבכך הם מסייעים להם לקבל את ההתחלה הטובה ביותר לחיים. זה לא מסתיים רק שם. ההורים מתאמצים לארגן מה שנקרא "זמן איכות" עם הילדים, זאת מתוך ההנחה שהילדים זקוקים לתשומת לב ראויה. אולם, מאמר חדש מנסה להרגיע את רגשות האשם האלה של ההורים. לפי אותו מאמר, שפורסם באתר Quartz, המדע מראה כי מרבית ההורים מסודרים מהבחינה הזו.

גם ויכוח על מי יוריד את הכלב נחשב לפי המדע כזמן איכות, צילום: שאטרסטוק גם ויכוח על מי יוריד את הכלב נחשב לפי המדע כזמן איכות | צילום: שאטרסטוק גם ויכוח על מי יוריד את הכלב נחשב לפי המדע כזמן איכות, צילום: שאטרסטוק

בעוד שמרביתנו מאמינים שילדים זקוקים לזמן רב עם ההורים כדי לשגשג, יותר מכפי שההורים יכולים לספק להם באורח החיים המודרני והמהיר, שורה של מחקרים מצאה כי לכמות הזמן שמבלים עם ההורים אין כמעט השפעה. כך למשל מחקר מ-2015 שפרסמה הסוציולוגית מליסה מילקי מאוניברסיטת טורונטו הראה כי לכמות הזמן שילדים בגילאי 3-11 מבלים עם ההורים אין השפעה ניתנת למדידה על הרווחה הרגשית, ההתנהגות וההצלחה האקדמית שלהם.

המחקר הנרחב לא שלל את היתרונות החיוביים הנלווים לבילוי זמן משותף, אך הוא מצא שלכמות עצמה אין הרבה השפעה. "אני יכולה להציג 20 גרפים, ו-19 מהם יראו שאין קשר בין הזמן שההורים מקדישים לילדים וההישגים שלהם", אמרה מילקי בראיון לוושינגטון פוסט.

התגובה הבסיסית של מרבית האנשים לממצאים האלה היא שבעוד שהכמות לא חשובה האיכות בוודאי שכן. אולם מסתבר כי גם ההנחה הזו מבוססת על הבנה שגויה של מחקרים. לפי לילה מקלין, שפרסמה את המאמר ב- Quartz, הכוונה בזמן איכות אינה דווקא חוג מוזיקה משותף לאם ולפעוט או פרויקטי יצירה מורכבים. אלא הכוונה היא דווקא לפעולות כמו סידור השולחן לארוחת ערב משפחתית או אפילו ויכוחים מי יוריד את הכלב.

היא מצטטת מחקר מ-2007 שערכו ב-UCLA, שמצא ש"הרגעים השקטים בחיי המשפחה אחראים לגיבוש המשפחתי בדיוק כמו פעילויות משפחתיות מומצאות ויזומות". לפי החוקרים באותו מחקר, כל פעילות יום יומית, כמו מטלות בבית וסידורים, מספקת רגעי איכות משפחתיים. או כדבריהם, "אינטראקציות חברתיות לא מתוכננות ולא מובנות ממלאות את הפונקציה החשובה של זמן איכות".

השורה התחתונה היא שבימינו ההורים כל כך לחוצים למצוא זמן איכות עם הילדים, עד שהם פוגעים באושר שלהם ושל הילדים. לכן, קחו אוויר, ותעריכו את זמני האיכות הקטנים, שיכולים לכלול אפילו המתנה בתור לשטיפת האוטו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות