אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשבדיה המיחזור כה יעיל עד שנגמרה להם כל האשפה צילום: SRV

בשבדיה המיחזור כה יעיל עד שנגמרה להם כל האשפה

תעשיית המיחזור בשבדיה מצליחה למחזר 99% מהאשפה המקומית והמדינה החלה לייבא אשפה מחו"ל כדי שתוכל להמשיך להפעיל את מתקני המיחזור. האנרגיה המופקת משריפת פסולת משמשת את תושבי המדינה לחימום בתיהם בעונת החורף

25.11.2017, 22:42 | שירות כלכליסט

מנגנון מיחזור האשפה בשבדיה הפך כה יעיל עד כי בשנים האחרונות נאלצת המדינה לייבא אשפה ממדינות אחרות רק כדי להמשיך ולהפעיל את מתקני המיחזור שלה. מאז 2011, בכל שנה פחות מ-1% מהאשפה הביתית במדינה נשלח למטמנות אשפה.

קראו עוד בכלכליסט

שאר העולם יכול רק לחלום על הצלחה מסחררת כזו בתחום המיחזור. לשם השוואה, ב-2014 רשמה בריטניה שיא במיחזור אשפה והצליחה למחזר 45% מכלל האשפה. האיחוד האירופי הציב יעד מיחזור של 65% עד ל-2030 ומדינות רבות שולחות את האשפה שלהם לשבדיה, שכן האיחוד האירופי אוסר על הטמנת אשפה.

מפעל מיחזור בשבדיה, צילום: sweden.se מפעל מיחזור בשבדיה | צילום: sweden.se מפעל מיחזור בשבדיה, צילום: sweden.se

שבדיה נחשבת מתקדמת בתחום מיחזור האשפה הודות לתרבות המטפחת מודעות סביבתית. כשעשתה זאת ב-1991 היא הייתה אחת מהמדינות הראשונות להטיל מיסוי כבד על דלק מאובנים, וכעת מייצרת המדינה כמעט מחצית מהחשמל שלה ממקורות מתחדשים.

"תושבי שבדיה אוהבים מאוד לבלות בחיק הטבע, והם מודעים לכך שעלינו לשמור על הטבע ולטפל בסוגיות אקולוגיות. השקענו זמן רב במאמץ לקידום העניין, כדי לפתח מודעות למיחזור ולשמירה על ניקיון הסביבה", אמרה אנה קארין גריפוואל, ראש יח"צ בארגון מיחזור הפסולת של שבדיה Avfall Sverig.

במהלך הזמן החילה שבדיה מדיניות מיחזור פסולת אחידה כך שאף שאת תפקיד ייבוא ושריפת הפסולת עושות חברות פרטיות, הרי שהאנרגיה המופקת ממנה משמשת את תושבי שבדיה לחימום בתיהם בעונת החורף. "זוהי הסיבה העיקרית שאנו מפעילים את הרשתות המחוזיות, כדי שנוכל לעשות שימוש בפסולת לחימום. במדינות דרום אירופאיות הם פשוט שורפים את הפסולת ולא משתמשים בה לחימום. פה אנו משתמשים בה כתחליף בר קיימא לדלק מאובנים".

כך זה עובד: מפחי האשפה בצנרת תת קרקעית היישר למפעל המיחזור, קרדיט: sweden.se כך זה עובד: מפחי האשפה בצנרת תת קרקעית היישר למפעל המיחזור | קרדיט: sweden.se כך זה עובד: מפחי האשפה בצנרת תת קרקעית היישר למפעל המיחזור, קרדיט: sweden.se

עם זאת, קיימת ביקורת נגד שימוש זה בטענה ששריפת פסולת לשם חימום אינה נחשבת למיחזור אשפה מקיף. בתעשיית הנייר השבדית נשמעות טענות כי בסיבי עץ ניתן להשתמש ולמחזר עד שש פעמים עד שהם הופכים לאבק, וכי שבדיה שורפת נייר שאותו בעצם ניתן למחזר.

מיחזור אשפה בשבדיה, צילום: SRV מיחזור אשפה בשבדיה | צילום: SRV מיחזור אשפה בשבדיה, צילום: SRV

גריפוואל אומרת שהמטרה בקמפיין המיחזור של שבדיה הוא למנוע מאנשים לשלוח מלכתחילה אשפה למיחזור. הקמפיין הארצי מקדם את הרעיון שיש הרבה מה להרוויח מתיקון, שיתוף ושימוש חוזר.

הרשויות המקומיות בשבדיה משקיעות באופן עצמאי במנגנוני איסוף ומחזור אשפה עתידניים, כגון מערכות שאיבה אוטומטיות בשכונות העיר, שיסירו את הצורך במשאיות אשפה וכן מכלי פסולת תת-קרקעיים שיפנו מקום ברחובות ובמדרכות וייפטרו מריח האשפה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות29 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

26.
מה הקשר מוסלמים עכשיו?
כמה תגובות ילדותיות. אפשר לחשוב שהמוסלמים הם הרוב בשוודיה, כשבפועל הם אחוז קטן מהאוכלוסייה הכללית. העיקר לצעוק בקולי קולות נגד מוסלמים, כאילו שאתם יותר טובים מהם. למי שתוהה ברצינות אם הם ממחזרים, אז התשובה היא כן. אם הגיע מהגר חדש שלא שמע מימיו על מיחזור אז כמובן שצריך להסביר לו מה הולך לאיזה פח, אבל אפשר להשאיר קטגוריה אחת של תחומי החיים בלי לטנף אחד על השני?
E  |  29.11.17
25.
וגם הטבע בשוודיה נקי, זה עניין של מנטליות
לא כמו בכנרת, שאחרי תקופת חגים כלשהי הם מתגאים שנאספו משם "רק" 30,000 טון אשפה השנה, כמעט מחצית מתקופת החגים הקודמת. מי שמפריע לו שהטבע בישראל מתהדר בבקבוקי פלסטיק ואריזות חטיפים- וזה אמור להפריע לכולם- שיעשה לעצמו חוק: כל מה שהבאת איתך תוכל גם לקחת בחזרה. בשוודיה ובמדינות השכנות כל ילד יודע את זה.
לומי  |  29.11.17
לכל התגובות