אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה מעלה את קצבת הסיעוד ב-40% צילום: ישי פורת

המדינה מעלה את קצבת הסיעוד ב-40%

שר האוצר, שר הבריאות ויו"ר ההסתדרות הכריזו על תוכנית לטיפול במחדל בתחום הביטוח הסיעודי; עיקרי התוכנית: העלאת הקצבאות, ביטול מבחן ההכנסה לילדי מטופלים והטבות למעסיקי מטפלים ישראלים; הביטוחים הקבוצתיים יוארכו עד מרץ 2018 אך טרם ניתן מענה לבני 60 ומטה שנפלטו מהם; התוכנית החדשה תתוקצב בכמיליארד שקל בשנה

20.11.2017, 20:15 | אדריאן פילוט, רחלי בינדמן, ספי קרופסקי ושחר אילן

שר האוצר משה כחלון, שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הציגו הערב (ב') במסיבת עיתונאים שכונסה בבהילות את תוכנית הסיעוד הלאומית החדשה.

קראו עוד בכלכליסט

במרכז התוכנית עומדת העלאת הקצבה שמיועדת לסיעוד ביתי מביטוח לאומי מ־3,500 שקל בחודש ל־5,000 שקל בחודש. כמו כן, יורחבו מספר מדרגות הזכאות לקצבה משלוש כיום לשש, כשגובה הקבצה במדרגות הזכאות הנמוכות יעמוד על כאלף שקל בחודש.

משה כחלון, דורית סלינגר, יעקב ליצמן, ויצחק כהן, לפני הצגת התוכנית, צילום: דוברת האוצר משה כחלון, דורית סלינגר, יעקב ליצמן, ויצחק כהן, לפני הצגת התוכנית | צילום: דוברת האוצר משה כחלון, דורית סלינגר, יעקב ליצמן, ויצחק כהן, לפני הצגת התוכנית, צילום: דוברת האוצר

סיעודי שיעדיף מטפל ישראלי יקבל שעות סיעוד נוספות. בנוסף, יורחבו השירותים שסיעודיים מקבלים בביתם. הסיעודי יוכל לקבל טיפול בביתו מרופא, אחות ופיזיותרפיסט. בכל הנוגע לסיעוד ביתי, מבחני ההכנסה של החולה הסיעודי עצמו ובן/בת זוגו יוותרו על כנם.

בניגוד ואילו בכל הנוגע לאשפוז במוסדות הסיעודיים, יבוטל מבחן ההכנסה לילדי הסיעודיים בהדרגה. בנוסף, בני 75 לא ישלמו על טיפולי שיניים, למעט טיפולים מורכבים. כמו כן, יונהג מבחן אחד לכל קשיש סיעודי וימונה גורם מקצועי שיסייע לקשיש ומשפחתו במיצוי זכויות ובבניית תוכנית טיפול אישית.

התוכנית אמורה לתת מענה למשבר הביטוחים הסיעודיים שפרץ בעקבות החלטה של הממונה על שוק ההון דורית סלינגר לבטל את הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים מינואר. סלינגר עצמה לא הוזמנה למסיבת העיתונאים, אך בסופו של דבר הגיעה. עם זאת, התוכנית אינה מספקת מענה הולם לכל מי שכיום יש לו ביטוח סיעודי קבוצתי ובקרוב ימצא את עצמו נטול ביטוח.

לפי התוכנית, קופות החולים ייקלטו את בני ה־60 ומעלה ללא חיתום, בעוד שבני ה־60 ומטה יצטרכו לרכוש ביטוח פרטי או להצטרף לביטוח של קופת חולים ולעבור חיתום מחדש. גורמים הבקיאים בתוכנית אמרו ל"כלכליסט" כי לא מדובר בבעיה של ממש משום שבני 60 ומטה יכולים להמשיך בביטוחים הפרטיים בעלות סבירה, ורק אלפים בודדים בגילי 50—60 לא יעברו את החיתום של קופות החולים.

עלות התוכנית עומדת על כמיליארד שקל בשנה, שעדיין אין להם מקור תקציבי. מדובר בסכום נמוך יותר מהתוכניות שרקמו במשרד הבריאות, שעלותן נאמדה ב־2—4 מיליארד שקל בשנה. עד שהתוכנית תיכנס לתוקף, הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים יוארכו בחודשיים.

כחלון אמר במסיבת העיתונאים כי "אנחנו דואגים לקשישים ולוקחים את האחריות. מבחינה ערכית, מוסרית וכלכלית הדבר הטוב ביותר זה לשים את הכסף במקומות האלה: אצל הקשישים, אצל הסיעודיים ואצל כל אלו שצריכים עזרה".

ליצמן הודה לשר האוצר שהגיע עמו להבנות לאחר מגעים ארוכים ומתישים. "הנושא הזה הוא סופר חברתי. מערכת הבריאות שלנו מצוינת, אך טבעי שצריך למצוא פתרון לביטוח הסיעודי. זה לא מספיק שהאוכלוסייה רק חיה יותר", אמר.

 

איציק שמולי: "צעד ראשון בכיוון הנכון, אך לא מדובר במודל סיעוד ממלכתי"

 

מוביל המאבק הסיעודי בכנסת, ח"כ איציק שמולי, אמר על תכנית הסיעוד שהוצגה הערב: "התוכנית היא צעד ראשון בכיוון הנכון ואני שמח על כך שלאחר 4 שנות מאבק אימצו מרכיבים חיוביים וחשובים מהצעת החוק שלי, וביניהם: ביטול מבחני ההכנסה למשפחה, שיפור השירות בקהילה וטיפולי שיניים לקשישים. כל זה לא היה קורה ללא מעורבותו החברתית של שר האוצר כחלון. עם זאת, על אף חלק מהדברים הטובים, לא מדובר במודל סיעוד ממלכתי וגם עתה, בעיקר בשל הכיסוי הלא מספק ביחס להוצאות האדירות, מי שלא יחזיק ביטוח מסחרי לא יצליח לשרוד כלכלית. כמו כן, אין פתרון של ממש לנפגעי הביטוח הסיעודי קבוצתי שנזרקים מהפוליסות ונותרים ללא מענה. ניקח את המרכיבים החיוביים בהצעה ונפעל בשבועות הקרובים בשיתוף פעולה כדי להרחיבה".

אריה אברמוביץ, נשיא לשכת סוכני הביטוח אמר "הערב פוספסה הזדמנות לביטוח סיעוד ממלכתי אמיתי. התוכנית שהוצגה אינה תוכנית סיעוד לאומית, ובוודאי שאינה מהווה ביטוח סיעוד ממלכתי. מדובר בצעד חשוב שישפר את מצבם של קשישים סיעודיים המצויים ברמות התלות הגבוהות ובמצב סוציו אקונומי נמוך, אולם אין בו בכדי לתת מענה מספק מלא עבורם ועבור כלל האוכלוסיה לבעיה הסיעודית ההולכת ומחריפה. אין בשורה גם בהכרזה על כך שנפלטי הביטוחים הקבוצתיים שגילם 60 ומעלה ואינם מבוטחים במסגרת ביטוחי קופות החולים יוכלו להצטרף אליהם ללא חיתום, שכן מדובר בזכאות שקיימת כבר בהתאם להנחיית הפיקוח על הביטוח, ואין פתרון לאלה שכבר מבוטחים במסגרתם״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות33 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

32.
ליצמן תותח יתפוצצו הקנאים
שקר וכזב כל התחקיר הזה של ערוץ2 כביכול על חברת הסיגריות מאיפה שליצמן יידע שאיזה עיתונאי לקח כסף על זה שאירגן פגישה איתו ועוד זה שהשתילו את הפגישה היו אנשי ערוץ 2 המסריחים והמכוערים שחיפשו להפיל אותו בגלל שהוא חרדי עם כל הכבוד הוא זה שדאג 1לטיפולי שיניים חנם לילדים 2להוספת למעלה מאלף מיטות מיון בבתי חולים 3לפתיחת חדרי מיון קדמיים בכל הארץ 4לפתיחת בית החולים באשדוד 5למכשירי אם אר אי בכל הבתי חולים בארץ 6נלחם להוספת סל התרופות ובימי כהונתו הסל התרחב בתקציב פי שתיים ממה שהיה קודם 7הכניס להסכם הקואלציוני את הביטוח הסיעודי ובאמת אתמול הכריז על הרפורמה ביחד עם שר האוצר. אז אם כל הכבוד נכון שהוא חרדי וזה לא ערב לאוזניים שאדם חרדי עושה דברים כאלו אבל זה המציאות שהוא אדם צנוע ואיכפתי וכל הכבוד לו.
חילוני בנשמה.  |  21.11.17
30.
עריקים-מנהלים את חיינו
לא ברור לי הכיצד העריקים הללו לובשי השחור והזקן-מתערבים בחיינו?עריק-מקומו בכלא.רק בגלל האווילות והטמטום של הכסיל החמוץ והמדוכדך מקיסריה-שהכניס אתם לחיינו-והפך לעבד שלהם-ומכר אותנו.הנחמה היא שבקרוב מאוד-יפסיק לעצבן בשרלטנות ויהיה בסרבל כתום בצינוק ,והעריקים לא יוכלו להשתתף או בבחירות ולא לעבוד במדינה.חוק פשוט וברור-ויעשה למדינה טוב.החרדים יחזרו לגטו -ויפסיקו החצופים להעז לומר לנו מתי שבת.
אליפז וגמלאי צהל  |  21.11.17
29.
הכל שקר. רוב החילונים לא יראו אגורה מה-"ביטוח" הסיעודי
מבחן הכנסה של 10 אלף לזוג מהפנסיה תוריד לכם את הקיצבה בחצי. זוג שיביא הביתה מעל 16 אלף (לזוג) מהפנסיה - לא יראה אפילו אגורה שחוקה. רוב החילונים עובדים כל חייהם, חלכן לזוג חילוני תהיה הכנסה משותפת כזו מהפנסיה ולכן לא יראו כלום מהקיצבה הסיעודית. זאת הסיבה שכחלון, ובעיקר ליצמן, לא שינו את מבחן ההכנסה לקבלת קיצבת סיעוד. החילונים לא מעניינים אותם כי הם לא המצביעים שלהם. החילונים משלמים ביטוח לאומי וביטוח בריאות, ובעצם יממנו את קיצבאות הסיעוד לחרדים - זה כל המ שקרה במהלך הזה. האבסורד הוא שהחילונים כצמם נשארו מחוץ לקיצבה הסיעודית. דפקו אתכם שוב. ואל תדאגו, כחלון גם יעלה לכם את ביטוח הבריאות בשביל לממן את זה.
יותם  |  21.11.17
לכל התגובות