אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עולם קטן: יותר ממחצית מעובדי עיריית בית שמש הם קרובים צילום: עטא עוויסאת

עולם קטן: יותר ממחצית מעובדי עיריית בית שמש הם קרובים

568 מתוך 1,078 עובדים הם קרובי משפחה שמועסקים בעיריית בית שמש, כך עולה מדו"ח המבקר, שקובע כי "העירייה לא עשתה מיפוי עובדים בעלי קרבת משפחה ולא בדקה את אופי הקרבה ביניהם"

21.11.2017, 16:02 | שחר אילן

53%, יותר מחצי מעובדי עיריית בית שמש הם קרובי משפחה. מדובר ב-568 עובדים מתוך 1,078 עובדי העירייה. מדובר בין היתר ב-50 בני זוג, 28 הורים, 96 אחים ו-22 דודים. כך עולה מדו"ח מבקר המדינה יוסף שפירא בנושא ניהול כוח האדם בעיריית בית שמש. מבקר המדינה "רואה בחומרה את גרירת הרגליים של העירייה בכל הנוגע לאיתור תופעת העסקת קרובי משפחה המועסקים אצלה ולצמצומה".

קראו עוד בכלכליסט

המבקר קובע כי "ממצאי ביקורת המעקב העלו שורה ארוכה של ליקויים בעריית בית שמש, חלקם חמורים וחלקם אף מתחום טוהר המידות". הוא דורש ממשרד הפנים "לשקול הפעלת כל הסמכויות העומדות לרשותו" כדי ליצור שינוי עמוק בהתנהלות העירייה. במצב שבו שר הפנים הוא אריה דרעי מש"ס וראש העירייה הוא משה אבוטבול ממפלגתו האפשרות שזה יקרה כמובן נמוכה במיוחד.

משה אבוטבול ראש עיריית בית שמש, צילום: עטא עוויסאת משה אבוטבול ראש עיריית בית שמש | צילום: עטא עוויסאת משה אבוטבול ראש עיריית בית שמש, צילום: עטא עוויסאת

פקודת העיריות מטילה מגבלות על העסקה של קרוב משפחה. חוזר מנכ"ל משרד הפנים מ-2014 הסביר שהדבר "נועד למנוע פגיעה בסדרי מנהל תקינים ובעקרונות השוויון בשל העדפתם של קרובי משפחה של בכירי הרשות המקומית (נבחרים או עובדים)".

כאמור, ל-568 עובדי עיריית בית שמש, שהם 53% מתוך 1078 עובדי העירייה, יש קרובי משפחה בעירייה. מתוכם בין 329 עובדים, שהם 30.5% מעובדי העירייה יש קרבת משפחה שעליה מטילה פקודת העיריות מגבלות. מדובר בין היתר ב-50 בני זוג, 28 הורים, 96 אחים ו-22 דודים. אבל יש גם 54 גיסים ו-55 גיסים של בן זוג. המבקר קובע כי "על אף ההיקף הנרחב של תופעת העסקת קרובי משפחה בעיריית בית שמש, העירייה לא עשתה מיפוי עובדים בעלי קרבת משפחה ולא בדקה את אופי הקרבה ביניהם".

העירייה טוענת בתגובה שמדובר "בסך הכול בנתון סטטיסטי שאין בו כל פסול". לטענתה בעברה של בית שמש כמעברה ועיר פיתוח תושבים רבים היו קרובי משפחה ולכן "אין פלא שאחוז ניכר מעובדי העירייה קרובים באופן כזה או אחר".

דוגמה חמורה במיוחד של בעייתיות יחסי המשפחה בעיריית בית שמש היא סגן ראש העיר מאיר בלעיש שהוא קרוב משפחה של מנהל אגף כוח אדם בעירייה יוסי כהן. המבקר ומשרד המשפטים קבעו בראשית העשור כי בגלל קרבת המשפחה אסור לבלעיש לעסוק בענייני כוח אדם וכתוצאה מכך הוא נאלץ לעזוב את תפקיד יו"ר ועדת כוח האדם. למרות זאת ב-2014 שב והתמנה בלעיש לחבר בוועדת כוח האדם, והשתתף בישיבות שעסקו בקבלת עובדים. במספר מיקרים עובדים התקבלו למרות שלא היו המתאימים ביותר אחרי שהוא ציין שהוא מכיר אותם.

מבקר המדינה קובע שאם בלעיש ימשיך לעסוק בענייני כוח אדם יהפוך הדבר ל"פגיעה בטוהר המידות". בלעיש טען בתגובה שהיכרותו עם המועמדים הייתה נמוכה ביותר ולא חייבה שיפסול את עצמו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות