אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לוין: "לא בטוח שהנציבות צריכה להיסגר, אבל היא זקוקה לרפורמה מרחיקת לכת" צילום: אלכס קולומויסקי

לוין: "לא בטוח שהנציבות צריכה להיסגר, אבל היא זקוקה לרפורמה מרחיקת לכת"

שר התיירות יריב לוין ביקר במליאת הכנסת בחריפות את חוסר היעילות של נציבות שירות המדינה; מרב מיכאלי: "לנתניהו יש שיטה להחליש גופים ממשלתיים בעזרת מינוי ממלאי מקום זמניים"

29.11.2017, 14:13 | שחר אילן

"הנציבות היא לא המטרה אלא הכלי", אמר שר התיירות יריב לוין מהליכוד במליאת הכנסת. לוין אמר את הדברים בתגובה לביקורת חריפה של חברי הכנסת מרב מיכאלי מהמחנה הציוני ואילן גילאון ממרצ על יוזמת מנכ"ל משרד האוצר שנחשפה ב"כלכליסט" לפרק את נציבות שירות המדינה ולפזר את אגפיה בין משרדי הממשלה השונים.

קראו עוד בכלכליסט

לוין אמר שיוזמת הפירוק היא "הצעה של מנכ"ל האוצר ולא החלטה מחייבת". הוא ביקר בחריפות את חוסר היעילות של הנציבות. כזכור לוין היה שותף ליוזמת קידום המינויים הפוליטיים של הממשלה, וגם ליוזמה להחלשת יכולת החקיקה הפרטית של הכנסת.

לוין אמר כי "לא בטוח שהנציבות צריכה להגיע לפירוק, אבל היא זקוקה לרפורמה מרחיקת לכת". לדבריו, "הנציבות היא הכלי, והמטרה היא ששירות המדינה יתנהל בצורה הטובה ביותר עם תהליכים מהירים שיאפשרו למערכות לעבוד. צריך לבחון לעומק את עבודת הנציבות ואת האופן הנכון לניהול שירות המדינה".

שר התיירות יריב לוין, צילום: אלכס קולומויסקי שר התיירות יריב לוין | צילום: אלכס קולומויסקי שר התיירות יריב לוין, צילום: אלכס קולומויסקי

לוין טען שהבעיה אינה העובדה שטרם מונה נציב קבוע. "גם כשהיה נציב זה לא גרם לתהליכים לעבוד מהר ולרוץ קדימה. שנה שלמה לא היה למשרד התיירות סמנכ"ל שיווק, המכרז כל כך ארוך וזה לא הטריד אף אחד בנציבות, למרות שהיה נציב".

עוד טען לוין ש"היכולת למשוך אנשים טובים ומעולים לשירות הציבורי - כולל למשרות הבכירות - הולכת ונעשית קשה עד בלתי אפשרית.

"אנשים לא רוצים לבוא", אמר לוין, "בין היתר בגלל התהליך: לכל אדם שמועמד מפשפשים בכל תולדות החיים ומחפשים מתחת לאדמה, למה יש לו ניגוד כזה וניגוד אחר, משתלחים בו ללא מעצורים". לדברי לוין, "התוצאה היא שלוקח הרבה זמן לאייש את המשרות הבכירות".

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, צילום: אוראל כהן מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד | צילום: אוראל כהן מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, צילום: אוראל כהן

לדבריו, העיכוב במינוי נציב שירות מדינה קבוע נובע מהרצון למצוא את האדם הנכון וזה לא אסון. "אין שום רצון להחליש את הנציבות. ממלא מקום הנציב אודי פראוור הוא אדם בעל יכולות וכישורים ואומץ לב ציבורי. זה שהוא עומד בראש הנציבות לא מחליש אותה אלא להפך".

ח"כ אילן גילאון ממרצ אמר בתגובה לפרסום ב"כלכליסט" ש"הממשלה החליטה סופית לחסל את כל שומרי הסף של מדינת ישראל. היוזמה לפגוע בנציבות מתחברת לחוק היועמ"שים, לחוקי הג'ובים השונים ולמהלך כולל ורחב של חוקים ותהליכים שנועדו ליצור פוליטיזציה בשירות הציבורי ולהעמיק את הריקבון והשחיתות של ממשלת נתניהו".

עוד טען ש"המצב שבו הנציבות מתנהלת כבר חצי שנה ללא נציב, ותפקידים רבים בנציבות אינם מאוישים, הוא פגיעה מתמשכת ומכוונת של הממשלה בנציבות שירות המדינה, בטוהר המינויים ובמנהל התקין". בדברים האלה גילאון התייחס, בין היתר, לחשיפה אחרת של "כלכליסט" על כמות התפקידים הבכירים הגדולה בדירות המדינה בכלל ובנציבות שירות המדינה בפרט שאינם מאוישים.

ח"כ מרב מיכאלי מהמחנה הציוני אמרה ש"נתניהו זורק את הנציבות לכלבים". לדבריה, לראש הממשלה בנימין נתניהו יש שיטה להחליש גופים ממשלתיים בעזרת מינוי ממלאי מקום זמניים.

"גם את רשות השידור הוא פירק בדיוק ככה. לכל תפקיד שהתמנה - הוא מינה ממלא מקום שהיה תלוי בו. ממלא מקום אינו נהנה מהכלים והיכולת לשמור על עצמאות התפקיד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות