אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"שום דבר עוד לא סגור; העלייה במניה – משורטים"

"שום דבר עוד לא סגור; העלייה במניה – משורטים"

רועי סבג, המשקיע המייסד של משאבי טבע, עבר דרך ארוכה עד לשבוע שבו הסעירה המניה את המשקיעים בת"א

06.12.2017, 07:39 | דרור רייך

"הוא כאילו ילד פלא. מההתרשמות שלי הוא סוג של מדבר באוויר, אבל כנראה שיש לו על מה להתבסס", כך אמר ל"כלכליסט" אדם שהיה מקושר למייסד משאבי טבע הצעיר רועי סבג בגלגול הקודם שלו בשוק ההון הישראלי, ב־2010, כשניסה לשווק למשקיעים מכרות זהב שבבעלותו. 

קראו עוד בכלכליסט

סבג, 32, נולד בישראל ועזב את המדינה עם משפחתו בגיל שלוש לארה"ב, ולאחר מכן היגר לקנדה. הוא מחזיק כיום ב־54% ממניות משאבי טבע, שנסחרת לפי שווי של 416 מיליון שקל לאחר זינוק של 3,750% השנה, אבל זה לא הכל. הוא מחזיק גם ב־25% מחברת גולדמאני – חברה ציבורית הנסחרת בקנדה ששוויה עומד על כחצי מיליארד דולר קנדי (390 מיליון דולר אמריקאי).

"חשוב לזכור ששום דבר עדיין לא חתום" אמר אתמול סבג ל"כלכליסט" ממקום הימצאו בלונדון. "אתם צריכים לחכות עד שהעסקה תיסגר כדי לדעת את כל הפרטים. לדבריו, "לדעתי הדינמיקה במניה נובעת מכמות גדולה של שורטים עליה שגרמו גם לתנודתיות".

"החברה שאנו מעוניינים לרכוש היא בבעלות שני יהודים ארגנטינאים ו־4 קנדים שהחלה לכרות מטבעות לפני כמה שנים במרתף בביתם", מסביר סבג. "הם נמצאים בענף כבר לא מעט שנים, ואת הרווחים הם המשיכו להשקיע בחברה – ועכשיו יש להם כבר ארבע חוות. אלה החוות כרייה הכי גדולות והכי מרשימות שאני ראיתי מחוץ לסין".

"אין לנו עדיין את כל המספרים, אבל זה הופך להיות קשה יותר ויותר לכרות מטבעות, אבל הם שווים יותר בכל יום", אומר סבג. "אבל זה עדיין מוקדם. אני מבין שכולם בישראל מתלהבים, אבל אם יש דבר אחד שאני יכול להגיד הוא שכל התחום ספקולטיבי ומסוכן. גם אנחנו במשאבי טבע לא מוכרים מניות עד שהעסקה תיסגר. צריך לחכות למספרים הסופיים – אבל זה נראה רווחי מאוד".

גולדמאני, שסבג משמש בה כמנכ"ל ודירקטור והוקמה ב־2014, מאפשרת למשקיעים להיצמד למחירי הזהב באמצעות פלטפורמה טכנולוגית שפיתחה. ברבעון השני של 2017 הציגה החברה הכנסות של 126.3 מיליון דולר, עלייה של 0.8% בלבד מהרבעון המקביל. הרווח התפעולי אמנם צמח ב־29% ל־1.6 מיליון דולר, אך בשורה התחתונה רשמה גולדמאני הפסד של 9.2 מיליון דולר.

סבג רכש ב־2010 את השלד הבורסאי סידב, הפך את שמו למשאבי טבע וביקש להשקיע בשני מכרות זהב בצפון אמריקה. בתגובה זינקה מניית משאבי טבע ב־64% ביום אחד. סבג אמר אז כי "הפעילות החריגה במניה התרחשה כשישנתי", ולא סיפק הסבר לקפיצה במניות החברה. למרות העלייה במחיר הזהב בשנים האחרונות, משאבי טבע הבורסאית לא התרוממה עד השבוע.

רועי סבג בעל השליטה במשאבי טבע רועי סבג בעל השליטה במשאבי טבע רועי סבג בעל השליטה במשאבי טבע

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות