אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיים צוף רוצה לרכוש 25% ממניות אקויטל ב-400 מיליון שקל צילום: אוראל כהן

חיים צוף רוצה לרכוש 25% ממניות אקויטל ב-400 מיליון שקל

צוף מחזיק כיום בעקיפין ב-45% באקויטל - קבוצת האחזקות הסבוכה הודיעה במקביל על הצעת מיזוג לחברה הבת יואל, שאם תיענה תימחק מהבורסה. המהלך נועד לצמצם את השכבות בקבוצה לצורך עמידה בחוק הריכוזיות

06.12.2017, 11:30 | מיקי גרינפלד

קבוצת אקויטל הסבוכה והמורכבת של חיים צוף מוציאה לדרך מהלך דו שלבי לצמצום הפירמידה, לצורך עמידה בחוק הריכוזיות: החברה מודיעה היום (ד') על כוונתה למחוק את שכבת החברה הבת יואל - שבה היא מחזיקה באופן ישיר 39.1%. במקביל צפוי בעל השליטה באקויטל חיים צוף לצאת בהצעת רכש ל-25% ממניות החברה.  

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה ששיגרה לבורסה מציינת אקויטל כי פנתה לדירקטוריון יואל בהצעה לביצוע מיזוג שיהפוך אותה לחברה פרטית בבעלותה המלאה. שווי השוק של אקויטל עמד בפתיחה הבוקר על 1.30 מיליארד שקל, שווי השוק של יואל עמד על 3.17 מיליון שקל.

בסוף התהליך ומחיקת יואל מהבורסה תרד הקבוצה לשתי שכבות בלבד ובכך תעמוד דרישה של חוק הריכוזיות. אקויטל מציינת עם זאת כי בעלת השליטה בה, י.ח.ק להשקעות - שותפות שבשליטת חיים צוף - לא תתמוך במהלך מיזוג שיפחית את זכויות ההצבעה שלה באקויטל לפחות מ-45.01%.

השלמת המיזוג צפויה עקרונית לדלל את בעלת השליטה להחזקה של 21% בלבד בחברה הממוזגת וכדי למנוע מצב דברים זה הודיעה י.ח.ק של צוף על מהלך קביל של הצעת רכש למניות אקויטל שבידי הציבור כאמור. השותפות של צוף בוחנת אפשרות פרסם בשבועות הקרובים הצעת רכש לרכישת 25% נוספים מהון המניות של החברה. כיום מחזיקה י.ח.ק ב-44.5% מהון המניות של אקויטל וב-48.66% מזכויות ההצבעה בה. צוף מציע למעשה לרכוש 4,094,016 מניות אקויטל תמורת 9,770 אג' למניה - פרמיה של 22% על מחיר הבסיס של המניה שעמד הבוקר על 7,987 אגורות. שווי ההצעה הפוטנציאלית עומד על 400 מיליון שקל.

קבוצת אקויטל פועלת כחברת אחזקות שתחתיה ממספר רב של חברות העוסקות בשני תחומי פעילות: תחום הנדל"ן המניב והבנייה למגורים ותחום הנפט והגז. בכל אחד משני תחומים אקויטל נדרשת לבצע התאמות מבניות כדי לקפל את הפירמידה ולצמצם את מספר השכבות שלה לרמה הנדרשת על פי החוק.

אקויטל פועלת בתחום הנדל"ן המניב בישראל ובאירופה, בעיקר באמצעות אחזקה בחברת איירפורט סיטי, שבה מחזיקה יואל ב-45.1%. בתחום הנפט והגז פועלת אקויטל בעיקר באמצעות החזקותיה בחברת נפטא ובישראמקו. 

הרקע למהלכים באקויטל 

לדברי פרשן "כלכליסט" אורי טל טנא, אקויטל מחזיקה היום בכ 64 מיליון מניות יואל, וחברת הבת של יואל, נפטא, מחזיקה גם היא בכ 26.2 מיליון מניות של יואל, חלקן רדומות (אך המניות הרדומות יומרו להיות מניות רגילות כחלק מהמהלך). שתיהן יחד מחזיקות בכמחצית ממניות יואל.

"מניות יואל, מלבד אלו שמוחזקות ישירות ע"י אקויטל, יומרו למניות אקויטל בהיקף גדול יותר מהכמות הנוכחית של מניות אקויטל, כך שבסיום המהלך יהיו רשמות כ 40 מיליון מניות אקויטל. לי.ח.ק ישירות יהיו כ 30% מזכויות ההצבעה באקויטל ולנפטא כ 15% מזכויות ההצבעה בחברה. לשתיהן יחד, כתלות ביחס ההמרה שיקבע בין מניות יואל ואקויטל, יהיו כ 45% מזכויות ההצבעה בחברה (כיוון שי.חק. תמשיך לשלוט בנפטא דרך השליטה שלה באקויטל, י.ח.ק צפויה לשמור על שליטה מלאה בקבוצה זו השולטת באיירפורט סיטי ובישראמקו", אמר טל טנא.

 

אנליסט אפסילון ערן אמודאי מציין כי תימחור המיזוג של אקויטל עם יואל צפוי להיות די פשוט וסביר שהוא יתבסס על השווי הסחיר של אקויטל. "הקושי שכן יהיה במיזוג נובע מכך שחברה בשווי שוק של כ- 1.3 מיליארד שקל אמורה לבלוע חברה בשווי שוק של 3.2 מיליארד שקל. לכן מאוד ייתכן שכחלק מהתהליך יואל תחלק דיבידנד בהיקפים מהותיים. חלוקה שכזו, תפחית את עלות הרכישה וגם תניב לאקוויטל בעלת השליטה מזומן שישמש אותה ברכישה", אמר אמודאי.  

חיים צוף , צילום: אוראל כהן חיים צוף | צילום: אוראל כהן חיים צוף , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות