אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחיעד לוי במשפט זיכיון קיה: "הנחתי שמצאו מסמכים במחשב שנזרק לפח בקוריאה" צילום: אוראל כהן

אחיעד לוי במשפט זיכיון קיה: "הנחתי שמצאו מסמכים במחשב שנזרק לפח בקוריאה"

בנו של יבואן הרכב מיכאל לוי, התובע במשפט בסכסוך עם איש העסקים רמי אונגר. לוי שכר מרגל, בכיר לשעבר בסיירת מטכ"ל שהודה כי פרץ למחשבי אונגר, אבל מכחיש שידע על הפריצה

14.12.2017, 11:34 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

 

"הנחתי שאבירם הלוי, סגן מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר והאיש ששכרנו להשיג ראיות לתביעה על זיכיון קיה, נעזר בחברה הודית שמצאה בפח אשפה בקוריאה מחשב של בכיר ביצרנית הרכב וכך השיג מסמכים שרלוונטיים לנו". כך העיד היום (ה') בבית המשפט אחיעד לוי, בנו של יבואן הרכב מיכאל לוי, במסגרת הסכסוך בין אביו לאיש העסקים רמי אונגר.  מיכאל לוי הוא התובע במשפט.

קראו עוד בכלכליסט

הלוי נשכר בעבר כ"איש מבצעים" על ידי מיכאל לוי, בעלי סוכנות מכוניות לים התיכון (סמל"ת), כדי שיאסוף ראיות לתביעה שהכין נגד חברת טלקאר של אונגר ואשתו על לקיחת הזיכיון ממנו על ידי הקוריאנים בשנת 2007. תביעה שבה העלה לוי טענות על תשלומי שוחד לבכירים בחברה הקוריאנית מצדו של אונגר כדי לקבל את הזיכיון.

אונגר מצדו הגיש תביעה נגדית שבה טען כי לוי ביצע פעולות ריגול, באמצעות הלוי, ובכך פגע בפרטיותו והסב לו נזקים כספיים. בין היתר טען שהלוי הסתייע בחברה הודית כדי לפרוץ למחשבי טלקאר להשיג ראיות. כפי שנחשף לאחרונה ב"כלכליסט", מסתבר שבסכסוך בין לוי לאונגר התערבו גם בכירים בקבילת הביון של ישראל, ובהם יוסי כהן - ראש המוסד כיום ובתקופה הרלוונטית לתביעה סגן ראש השירות.

אחיעד לוי בבית המשפט , צילום: אוראל כהן אחיעד לוי בבית המשפט | צילום: אוראל כהן אחיעד לוי בבית המשפט , צילום: אוראל כהן

"השתמשתי פעם במטאפורה הזאת, שאבירם קוסם"

אחיעד לוי, בנו של בעלי סמל"ת, נחקר על דוכן העדים על המודעות שלו למקור המסמכים שהשיג המרגל הלוי. זאת בין היתר משום שהוא זה ששכר את הלוי, לאור היכרות ביניהם במהלך שירותו הצבאי כקצין ביחידת עילית של אגף המודיעין. עורך דינו של אונגר, דורי קלגסבלד, הטיח בבנו של היבואן שהוא לקח חלק במודע בקשר פלילי לפרוץ למחשבים. קלגסבלד אימת את לוי בין היתר עם שורה של תשלומים שאישר לחברה ההודית על פעילותה. כאמור לוי טוען שלא ידע איך ההודים השיגו את המסמכים.

קלגסבלד: "לא היית שותף לתוכנית הפריצה למחשבים של אונגר?"

לוי: "נכון."

השופטת צילה צפת, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, צילום: אוראל כהן השופטת צילה צפת, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב | צילום: אוראל כהן השופטת צילה צפת, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, צילום: אוראל כהן

השופטת צילה צפת: "אז איך חשבת שהושגו המסמכים?"

לוי: "היו לי ספקולציות. חשבתי שאחד העדים (צ'אנג יאנג, בכיר לשעבר בקיה) זרק את המחשב לפח וההודים שאבירם הלוי שכר מצאו אותו. זה מה שחשבתי עד ההליך פה. אחרי זה חשבתי שזה הגיע מרשת הדארק נט".

קלגסבלד: "אתה שכרת את אבירם כדי שההודים יחפשו מחשב שיאנג זרק לפח בקוריאה?"

לוי: "אחרי שראיתי את החומר זה מה שחשבתי שקרה".

קלגסבלד: "מכל מה שחשבתי שתגיד היום זה לא היה אחד מהם. אבירם הוא קוסם?"

לוי: "השתמשתי פעם במטאפורה הזאת, כן. שאבירם קוסם. לא ידעתי איך השיג המסמכים".

קלגסבלד: לא עבר לך בראש לברר את זה?

לוי: גם כשבא אלי חשמלאי הביתה אני לא שואל אם יש לו רישיון. אבירם בעל מקצוע. לא שאלתי איך השיג.

קלגסבלד: "מה חשבת שההודים עושים? אישרת להם חשבונות, לא ידעת איך הם משיגים מסמכים?"

לוי: "לא רוצה להשמע גזען, אבל הודים עובדים כפועלי ניקיון באסיה. חשבתי ששכרו אותם לחטט בקוראיה בפחים".

מימין: גדי אונגר רמי אונגר בבית המשפט. סכסוך קיה אונגר לוי, צילום: אוראל כהן מימין: גדי אונגר רמי אונגר בבית המשפט. סכסוך קיה אונגר לוי | צילום: אוראל כהן מימין: גדי אונגר רמי אונגר בבית המשפט. סכסוך קיה אונגר לוי, צילום: אוראל כהן

קלגסלבד: "זאת גרסה מגוחכת. לא שאלת את אבירם? זה לא עניין אותך?"

לוי: "זה לא משהו שחשבתי שצריך לשאול אותו. הוא הסביר לי שהוא עובד עם קבלני משנה בקוריאה".

השופטת צפת הקשתה על לוי. "אתה יודע מה זה ראיות קבילות, אתה עורך דין, לא חשבת לשאול אם הראיות קבילות?".

לוי: "אני מבין שזו הייתה טעות גדולה. בזמן אמת ראיתי אדם נערץ, הערצתי אותו מאוד את אבירם הלוי. הוא היה מפקד נערץ. חשבתי שכשחוקר הוא מבין מה מותר לו ואסור לו. לא הייתי לבד, גם עוה"ד היו איתי".

עוד התברר היום בדיון, כי הלוי נשלח לאסוף מידע רלוונטי לתביעה לא רק נגד אונגר, אלא גם נגד בכיר נוסף בשוק הרכב: שלמה שמלצר המנוח. זאת לאור חשדו של מיכאל לוי ששמלצר גם היה מעורב בהעברת הזיכיון לקיה ממנו לאונגר.

קלגסבלד: "אונגר לא היה היחיד שחיפשתם לגביו ראיות".

לוי: "רצינו להביא ראיות מכל גורם שיכולנו, כלפי כל הנתבעים בתיק".

קלגסבלד: "רציתם להשיג ראיות גם נגד שלמה שמלצר?"

לוי: "שמעתי שהוא היה מעורב עם אונגר בעניין הזיכיון. שמעתי את זה מאבא שלי, ששמלצר היה מעורב ביחד עם אונגר בניסיון לגזול את הזיכיון מאיתנו".

קלגבסלד: "ביקשתם לאסוף מל"ם נגד שלמה שמלצר והסובבים אותו. כתבתם מעגל שני פוטנציאלי. מה זה מעגל שני?"

לוי: "לא זוכר מה זה מעגל שני".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות