אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקשר בין מנכ"ל טבע לשעבר למנכ"ל החדש שלה צילום: dagomatic

הקשר בין מנכ"ל טבע לשעבר למנכ"ל החדש שלה

קור שולץ מקיים קשר עם ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע ב־2013, שכיום מכהן כדירקטור בחברת לונדבק הדנית שאותה עזב שולץ לטובת טבע

17.12.2017, 06:54 | גולן חזני

מנכ"ל טבע החדש קור שולץ מקיים קשר עם ג'רמי לוין שכיהן כמנכ"ל טבע ב־2013 ושהוחלף על ידי ארז ויגודמן. לוין מכהן כיום כדירקטור בחברת התרופות הדנית לונדבק (Lundbeck), שאותה עזב שולץ לפני כחודשיים כדי לנהל את טבע. יחד איתו עזבה את החברה מזכירתו האישית, שנחשבת לאדם הקרוב ביותר לשולץ, שתועסק בטבע באותו התפקיד בעבור עשרות אלפי שקלים בחודש.

קראו עוד בכלכליסט

מקורבים לדירקטוריון טבע טוענים כי קיים חשש שללוין יש השפעה מסוימת על המתרחש כיום בענקית התרופות הישראלית באמצעות הקשר שלו עם שולץ. עם זאת, לא מדובר בהכרח בקשר רע לאור הניסיון וההיכרות של לוין עם טבע.

מנכ"ל טבע לשעבר ג מנכ"ל טבע לשעבר ג'רמי לוין | צילום: יריב כץ מנכ"ל טבע לשעבר ג

בסביבת השניים טוענים כי מאז שנכנס שולץ לתפקידו כמנכ"ל טבע, לא היה כל קשר בינו לבין לוין. בנוסף, גורמים המקורבים לשניים מכחישים שמועות שלפיהן שולץ ולוין נפגשו לארוחה במסעדה ניו־יורקית לפני כשבועיים. טבע סירבה וסביבתו של לוין סירבו להגיב.

הקשר הדני

לוין היה המנכ"ל הלא ישראלי הראשון של טבע. הוא השקיע מאמצים ניכרים כדי להתחבר לארץ. הוא עבר להתגורר בישראל, כפי שמחייב תקנון טבע (שלפיו על המנכ"ל לגור במשך כל תקופת כהונתו בארץ) ואף למד עברית, אך יחסיו עם היו"ר באותה תקופה פיליפ פרוסט היו רעועים מאוד. בסופו של דבר פרוסט החליט לפטר את לוין לאחר שנה וחצי בלבד בלשכת המנכ"ל — מה שהפך את לוין למחזיק בתואר המנכ"ל בעל הכהונה הקצרה ביותר בטבע.

בתחילת 2017 נבחר לוין לכהן כדירקטור בלונדבק, בעת ששולץ עוד כיהן כמנכ"ל החברה — תפקיד שאותו מילא מ־2015 ועד שעזב את החברה לטובת תפקיד מנכ"ל טבע. לא ידוע אם בין השניים היתה היכרות מוקדמת. באתר הרשמי של לונדבק נכתב אודות לוין כי "כישוריו המיוחדים שמהם יוכל לתרום למועצת המנהלים כוללים שילוב חזק של תובנות רבות וניסיון קליני, מיומנות פיתוח עסקי, פיתוח אסטרטגיה ארגונית ומומחיות פיננסית. בנוסף, יש לו ניסיון משמעותי כחבר במועצות מנהלים".

בכך מתכוונת לונדבק לתפקידים שממלא לוין כיום. מאז עזב את טבע מכהן לוין כדירקטור בחברת התרופות הגנריות ההודית ביוקון שהחלה לפעול לאחרונה גם בתחום תרופות המקור. כמו כן, הוא מכהן בדירקטוריון של הסטארט־אפZappRX שעוסק בתחום הבריאות הדיגיטלית. עיקר זמנו של לוין כיום מוקדש לחברת Ovid, שעוסקת בתחום הנוירולוגיה ושנחסרת בנאסד"ק לפי שווי של 260 מיליון דולר. לוין משמש כמנכ"ל החברה.

תוכניות דומות

ישנו דמיון מסוים בין תוכנית ההתייעלות שמוביל שולץ בטבע כיום, שכוללת את פיטוריהם של 14 אלף עובדים ברחבי העולם, מה כ־1,700 עובדים בישראל, לתוכנית ההתייעלות שהציג לוין בעת שכיהן כמנכ"ל החברה. הדמיון עשוי להצביע על קשר אפשרי בין השניים.

התוכנית של לוין, שלא יצאה לפועל, כללה את פיטוריהם של 5,000 עובדים — 10% מכוח האדם של החברה — מהם 700 בישראל. לוין הציג את התוכנית בעקבות הירידה החדה במחירי התרופות הגנריות ובשל הירידה בהכנסות מתרופת הדגל של טבע — הקופקסון, שמיועדת לטיפול בטרשת נפוצה.

התוכנית הנוכחית של טבע דרמטית הרבה יותר. ההבדל בין התוכניות נובע בין היתר מכך שכיום החוב של טבע גדול יותר. בעוד שב־2013 עמד החוב של החברה על 12.5 מיליארד דולר, כיום החוב שלה עומד על כ־35 מיליארד דולר. מקורו של מרבית החוב בעסקה לרכישת החטיבה הגנרית של אלרגן — אקטביס — תמורת 40.5 מיליארד דולר. בנוסף, שווי החברה כיום נמוך משמעותית משווי החברה ב־2013 שעמד על כ־40 מיליארד דולר.

תגיות