אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"נשיא פיפ"א התעלם מהטיות משחקים בטורקיה" צילום: אי פי איי

"נשיא פיפ"א התעלם מהטיות משחקים בטורקיה"

ג'יאני אינפנטינו הואשם שהתעלם מהטיות משחקים בזמן כהונתו כמזכ"ל אופ"א, במהלך השערורייה שטלטלה את הכדורגל הטורקי בעונת 2010-11

19.12.2017, 18:56 | שירות כלכליסט
נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו הואשם כי התעלם מהטיות משחקים בזמן כהונתו כמזכ"ל אופ"א, במהלך השערורייה שטלטלה את הכדורגל הטורקי בעונת 2010-11.

קראו עוד בכלכליסט

אינפנטינו. סייע למורשעים , צילום: אי פי איי אינפנטינו. סייע למורשעים | צילום: אי פי איי אינפנטינו. סייע למורשעים , צילום: אי פי איי

פנרבחצ'ה זכתה באליפות הטורקית בזכות הפרש שערים טוב יותר משל טרבזונספור, אך לאחר מכן 36 בכירים ושחקנים הורשעו בהטיית משחקים. בין המורשעים היה נשיא המועדון עזיז אילדירים, שנידון לשש שנות מאסר. ואולם הוא ואחרים זוכו במשפט חוזר.

אופ"א הטילה גם עונשים על פנרבחצ'ה, והשעתה אותה מליגת האלופות במשך שתי עונות. ואולם לפי העיתון הבריטי הגרדיאן, אינפנטינו אפשר להתאחדות הכדורגל הטורקית להטיל עונשים פחות חמורים מהמקובל, ולכן פנרבחצ'ה לא הורדה ליגה וההכנסות שלה מחוזי שידור לא הושפעו.

לפי הדיווח, בינואר 2012 מזכ"ל התאחדות הכדורגל הטורקית, אברו קוקסאל, פנה לאינפנטינו ובירר האם לפי חוקי אופ"א הוא מורשה "לתקן" את הסנקציות. ההתאחדות הציעה שבמקום להוריד את פנרבחצ'ה ליגה, ישללו מהקבוצה את התואר, יפחיתו לה 12 נקודות, יטילו עליה קנס והיא תורחק מהתחרויות האירופיות.

אינפנטינו ענה שהפעולות הללו לא יפרו את חוקי אופ"א. "המשימה של התמודדות עם המצב היא ברובה באחריות ההתאחדות הטורקית", מצוטט אינפנטינו. "בשם אופ"א, ובהתחשב בכל הנסיבות, ההצעה שלכם נשמעת כתגובה הגיונית, פרופורציונאלית והולמת לסיטואציה".

נשיא ההתאחדות באותה תקופה, מהמט עלי עידינלאר, הכריז פומבית כי הושג הסכם עם אופ"א שימנע מהמועדונים הטורקים להפסיד סכומים גדולים של כסף, זאת הודות ל"מו"מ" מול הארגון.

ארדם אגמן, עורך דין שייצג את טרבזונספור מסר לעיתון: "אנחנו עדיין מערערים על ההחלטה של ההתאחדות לא לאכוף את חוקי המשמעת שלה, ואנחנו מבקשים לשלול את האליפות מפנרבחצ'ה, ולהעביר אותה לטרבזונספור".

אינפנטינו, המעוניין להציג עצמו כתומך בגישת אפס סובלנות להטיות משחקים, אמר בתגובה: "באותה תקופה, אופ"א עמדה בחזית המלחמה בהטיות משחקים, כולל נקיטת צעדים תקדימיים למיגור התופעה. יזמנו ויישמנו שיתופי פעולה צמודי עם רשויות החוק והמשפט ברחבי אירופה, והתקבלו החלטות משמעתיות מחמירות. אלו הן העובדות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות