אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק המסורת אושר בקריאה שנייה ושלישית צילום: עמית שאבי

חוק המסורת אושר בקריאה שנייה ושלישית

הדיונים בחוק שיחייב את שר העבודה לשקול שיקולי דת במתן היתרי עבודה בשבת התמשכו אל תוך הלילה במסגרת הפיליבסטר שעורכת האופוזיציה לקראת אישור חוק ההמלצות

26.12.2017, 08:43 | שחר אילן
מליאת הכנסת אישרה לפנות בוקר קריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק המסורת שיחייב את שר העבודה הורווחה לשקול במתן היתרים בשבת גם שיקולי דת. הדיונים בחוק התמשכו אל תוך הלילה במסגרת הפיליבסטר בן היומיים שעורכת האופוזיציה לקראת אישור חוק ההמלצות. תמכו באישור החוק 50 חברי כנסת והתנגדו 38.

 

חוק המסורת קובע כי בין השיקולים למתן היתר להעסקת עובדים בשעות המנוחה השבועית יתווסף גם מסורת ישראל. שר העבודה יתחשב במתן היתרים גם ב"רווחת העובד, מסורת ישראל; קיום חלופה שאינה מחייבת העסקה בימי המנוחה השבועית; וההשפעה שיש במתן ההיתר על אופיו של המרחב הציבורי שבו יבוצעו העבודות". כן יוכל השר לשקול "כל שיקול אחר שיש בו כדי להגשים את תכלית החוק".

קראו עוד בכלכליסט

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר ש"לאחרונה התברר, כי גופים ממשלתיים דוגמת רכבת ישראל והחברה הלאומית לדרכים הפכו את יום השבת, ליום מועדף לביצוע עבודות תשתית בכבישי ישראל ובמסילות הרכבת. עבודות אלו המבוצעות בפרהסיה, פוגעות פגיעה קשה הן בצביונה היהודי של המדינה והן ברגשותיהם של מיליוני תושבים דתיים ומסורתיים במדינת ישראל".

משה גפני. הצעת חוק פרטית שלו מוזגה אל חוק המסורת, צילום: אלכס קולומויסקי   משה גפני. הצעת חוק פרטית שלו מוזגה אל חוק המסורת | צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני. הצעת חוק פרטית שלו מוזגה אל חוק המסורת, צילום: אלכס קולומויסקי

בנוסף לכך", נטעון בדברי ההסבר, "העבודות פוגעות גם בעובדים, בהם יהודים רבים שמסורת ישראל חשובה להם, אשר נאלצים להיפרד מבני משפחותיהם, וללכת לעבוד ביום המנוחה ולחלל את השבת". עוד נטען ש"חלק מהעובדים משתייכים לשכבות החלשות בחברה ונאלצים לעבוד בשבת, מתוך חשש שאם יסרבו לעבוד בשבת, יאבדו את מקום עבודתם גם בשאר ימי השבוע".

מדובר באחד משני חוקי השבת שהבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו למפלגות החרדיות. עם זאת הוא נחשב פחות מעורר מחלוקת מחוק המרכולים שיאפשר לסגור את המסחר בערים. הדיון בחוק המרכולים בוועדת הפנים שתוכנן להיום, נדחה בגלל הדיונים במליאה על חוק ההמלצות. הצעת חוק המסורת הממשלתית מוזגה עם הצעת חוק פרטית של ח"כ משה גפני מיהדות התורה.

יו"ר "יש עתיד" ח"כ יאיר לפיד אמר ש"אם רציתם לראות איך נראית סחטנות פוליטית – ככה בדיוק היא נראית. זה מסורת ישראל? הרמב"ם, ר' סעדיה גאון – זה מסורת ישראל". ח"כ מיקי לוי מ"יש עתיד" אמר ש"מסורת ישראל מספיק חזקה ואין לה צורך בהגנה שלכם".

יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון אמר ש"ביהדות פיקוח נפש חשוב יותר מכל פולחן. משק מודרני לא יכול להתקיים ללא עבודה בשבת". ח"כ מיכל רוזין ממרצ הזהירה ש"אתם מביאים אותנו למלחמת דת שתביא אותנו לחורבן בית שלישי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות