אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התרגיל שיאפשר לקובי מימון לעמוד בחוק הריכוזיות צילום: אוראל כהן

התרגיל שיאפשר לקובי מימון לעמוד בחוק הריכוזיות

קבוצת י.ח.ק, שבאופן רשמי רשומה על שמו של חיים צוף, מגייסת חוב בהיקף של 400 מיליון שקל באגרות חוב פרטיות. בתוך כך, היא מתכוונת למזג בין החברות יואל ואקויטל, ובכך להסיר שכבה מהפירמידה שלה, בהתאם לדרישות חוק הריכוזיות

10.01.2018, 06:53 | יניב רחימי

קבוצת י.ח.ק, בעלת השליטה באקויטל, מבצעת לוליינות פיננסית כדי להשטיח את הפירמידה העסקית שלה כך שתעמוד בדרישות חוק הריכוזיות. הפירמידה של י.ח.ק כוללת בין השאר את החברות אקויטל, יואל, איירפורט סיטי ונפטא.

קראו עוד בכלכליסט

חוק הריכוזיות מגביל פירמידות שליטה לשתי שכבות בלבד. הפתרון של הקבוצה כדי לעמוד בדרישות החוק: גיוס חוב בהיקף של 400 מיליון שקל בהנפקה פרטית של אגרות חוב, שיאפשר לה בעתיד להסיר שכבות מהפירמידה. עם החוב מתכוונת י.ח.ק לרכוש מניות של אקויטל. את הגיוס היא עושה באמצעות השותפות שניצבת בראש הפירמידה, שבה מחזיקים חיים צוף, עם 74%, ומשפחת לבנת עם 26%.

חיים צוף , צילום: אוראל כהן חיים צוף | צילום: אוראל כהן חיים צוף , צילום: אוראל כהן

איפה קובי מימון?

שמו של קובי מימון נעדר מהדיווחים הרשמיים של הקבוצה. מימון מקפיד להרחיק את עצמו מהחברות בקבוצה, אולם ההכחשות שלו תמוהות לנוכח דבריו של שר האוצר משה כחלון, שהודיע שלא יטפל במונופול הגז בגלל יחסי החברות שלו עם מימון. לדברי כחלון באותה הצהרה, מימון "הינו אחד מראשי הקבוצות שלהן אחזקות בתחום".

 

 

גם ההקלטה שפרסמה השבוע חברת החדשות, שבה אומר בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו לבנו של קובי מימון "אבא שלי סידר לכם 20 מיליארד דולר?" סותרת את הנתק שמימון מנסה ליצור לעצמו מהחברות בקבוצה.

אקויטל הודיעה בעבר על כוונתה להתמזג עם יואל כדי להקטין את מספר השכבות בקבוצה. לאחר המיזוג, י.ח.ק אמורה להחזיק בכ־45% מהחברה הממוזגת. 

נכון להיום י.ח.ק מחזיקה ב־44.5% מאקויטל, שמניותיה נסחרות בבורסה - אחזקה ששווי השוק שלה עומד כיום על 706 מיליון שקל. אקויטל היא חברת אחזקה שמתמקדת בשני תחומי פעילות: נדל"ן באמצעות חברת איירפורט סיטי ונפט וגז באמצעות חברת נפטא, המחזיקה בין היתר ב־18.4% משותפות ישראמקו. ישראמקו היא אחת השותפות במאגר הגז תמר.

מאמצי רשות המסים נמשכים חידת בעל השליטה בפירמידה טרם נפתרה האם איש העסקים קובי מימון הוא בעל השליטה האמיתי בקבוצת החברות אקויטל שמחזיקה במאגר הגז תמר? תומר גנוןלכתבה המלאה

על מנת לשפר את סיכויי ההצלחה של הגיוס, אגרות החוב שי.ח.ק תנפיק יובטחו בשעבוד על מניות אקויטל לפי יחס LTV של 45%. LTV הוא היחס בין היקף החוב לשווי הבטוחה - Loan to Value. כאשר יחס LTV נמוך מ־1, ערך הבטוחה גבוה מהיקף החוב. ככל שהיחס נמוך יותר, מצבו של הלווה טוב יותר. במקרה של י.ח.ק, המשמעות היא שעל כל שקל שהמשקיעים ייתנו לה, הם יקבלו שעבוד על מניות בשווי של 2.22 שקל.

הבעיות בדירוג

חברת דירוג האשראי S&P מעלות העניקה לאגרות החוב של י.ח.ק דירוג מקדמי של A מינוס. בדו"ח הדירוג צוין כי הנכסים העיקריים בקבוצה נהנים מאיכות אשראי גבוהה. מנגד צוינו לרעה היעדר הפיזור ונזילות נמוכה.

החברות שאותן י.ח.ק מחזיקה נהנות מדירוג גבוה יותר, בקבוצת ה־AA. ב־S&P מעלות מסבירים שהדירוג של י.ח.ק מושפע לרעה ממבנה האחזקות שלה, מהמרחק שלה מהפעילות התפעולית ומהתלות שלה בדיבידנדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות