אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אם תסכלו את העסקה למכירת תה"ל - תישאו בכל נזק שייגרם" צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

"אם תסכלו את העסקה למכירת תה"ל - תישאו בכל נזק שייגרם"

נאמן סדרה ב' שיגר מכתב להנהלת קרדן אן וי, שבו דרש להעמיד את החוב לפירעון מיידי עקב המגעים למכירת תה"ל לפורטיסימו. מנגד, החברה ונאמן סדרה א' טענו כי המחזיקים "נכנסים לפאניקה" ומנסים לממש מנגנון שיאפשר להם לקבל 350 מיליון שקל

10.01.2018, 07:56 | גולן חזני

המלחמה בין סדרות האג"ח בקרדן אן וי עולה מדרגה, לאחר שאתמול בבוקר החלו הצבעות בין מחזיקי אג"ח ב' על העמדת החוב של החברה לפירעון מיידי, בטענה שנכסי קרדן בסין מוערכים בשווי גבוה בהרבה משוויים האמיתי. הסיבה האמיתית למחלוקת היא המגעים למכירת תה"ל לקרן פורטיסימו, אך החשש מפגיעה בעסקה הוביל לשימוש בשווי הנכסים בסין. 

קראו עוד בכלכליסט

בפברואר הקרוב אמורה חברת האחזקות קרדן אן וי לשלם 68 מיליון יורו למחזיקי סדרה ב' ו־52 מיליון יורו לסדרה א' בסוף פברואר, שמהווים את סיום החוב של המחזיקים. לסדרה ב' יש שני תשלומים נוספים בעוד שנה ושנתיים, של 117 ו־109 מיליון יורו, בהתאמה. לפי ההסדר הקודם מ־2015, העמדה לפירעון מיידי של אג"ח לאחת הסדרות מהווה "אירוע הפרה שבעטיו יהיו מחזיקי אג"ח ב' זכאים לתשלום איזון של 350 מיליון שקל". למחזיקי סדרה ב' יש אינטרס אם כן שהחברה לא תפרע תשלומים בפברואר.

ל"כלכליסט" נודע כי אתמול התחוללה חלופת מכתבים חריפה בין נאמן סדרה ב' להנהלת קרדן, ובהמשך גם בין סדרה א' לסדרה ב'. במכתב ששיגר בבוקר, האשים נאמן סדרה ב' את החברה בכך שעדכנה אותה רק באחרונה על המשא ומתן לעסקה למכירת תה"ל, שנחשפה ביום ראשון ב"כלכליסט", לקרן פורטיסימו.

"זו עסקה בהולה שלא קיבלנו לגביה פירוט, אף שיש לנו שעבודים על מניות תה"ל שמחייבים אישור שלנו מראש על כל עסקה. נראה שהחברה פועלת תחת לחץ מצד אג"ח א'". המחזיקים דרשו שלא יועברו תשלומים לאג"ח א', והבהירו כי אי עמידה באחד התשלומים תהווה עילה לפירעון מיידי.

קרדן אן וי השיבה לאג"ח ב' בשני מכתבים. הראשון היה על העמדת החוב לפירעון מיידי, ובו טענה כי אין בידי המחזיקים עילה להעמדת החוב לפירעון מיידי, משום שהחברה עומדת בתשלומים ובאמות המידה הפיננסיות הנדרשות. לטענתה, "תה"ל תמומש במחיר גבוה משמעותית משווייה בספרים, וכך גם כל הנכסים שמימשנו מ־2015. העסקה תאפשר לחברה לשלם את חובותיה תזרימית וגם תשפר את הונה העצמי. כל החלטה שתקבלו על העמדה לפירעון מיידי היא בלתי חוקית, ותביא לתביעות נגדכם".

במכתב השני ציינה החברה, שאחד מבעלי השליטה בה הוא יוסף גרינפלד, כי לא הסתירה מידע ממחזיקי סדרה ב'. החברה האשימה את המחזיקים בכך שהם "נכנסים לפניקה בגלל הסיכוי לפרוע את התשלום בפברואר גם לכם וגם לאג"ח א', ולכן אתם עושים הכל כדי להביא למימוש המנגנון שיאפשר לכם לקבל 350 מיליון שקל". החברה אף איימה: "אם תסכלו את העסקה - תישאו בכל נזק שייגרם".

הדירקטורים של קרדן אן וי מצויים במצוקה, שכן מחזיקי אג"ח ב' מאיימים מצד אחד ומחזיקי אג"ח א' מצד שני. נאמן אג"ח א' שיגר מכתב משלו לנאמן אג"ח ב', שבו גם הוא מאיים בתביעות נגד סדרה ב'. נראה כי בכל תרחיש של עסקה שתיחתם עם פורטיסימו השבוע, יוכרע הנושא בבית המשפט.

יוסף גרינפלד, מבעלי השליטה בקרדן , צילום: אוראל כהן יוסף גרינפלד, מבעלי השליטה בקרדן | צילום: אוראל כהן יוסף גרינפלד, מבעלי השליטה בקרדן , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות