אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האחים נוימן במירוץ לבזק; אלשטיין יגיש הצעה מחייבת צילום: רועי פלדה

בלעדי לכלכליסט

האחים נוימן במירוץ לבזק; אלשטיין יגיש הצעה מחייבת

בעלי קבוצת אלון, האחים חן וצחי נוימן, נכנסו עם שותפים לרכישת השליטה בבזק. במקביל אדוארדו אלשטיין צפוי להגיש היום לקראת אסיפת הנושים של יורוקום הצעה מחייבת לרכישה. ואילו נתי סיידוף רוצה הלוואה מבנק הפועלים ומדיסקונט

30.01.2018, 07:10 | גולן חזני

הקרב על רכישת השליטה בבזק מתחמם – שחקן שלישי נכנס בימים האחרונים לתמונת הרכישה, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר באחים חן וצחי נוימן, בעלי קבוצת אלון. האחים עדיין לא החליטו אם להגיש את ההצעה אולם נוטים לעשות זאת היום או בימים הקרובים, והיא תתבסס על רכישת החוב של יורוקום נדל"ן בהיקף 250 מיליון שקל וניהול משא ומתן על יתרת הנכסים ביורוקום. עוד נודע כי האחים מלווים בשותפים בעלי הון, האחד מאנגליה והשני מברזיל.

במקביל אדוארדו אלשטיין וחברת דסק"ש שבשליטתו צפויים להגיש היום לקראת אסיפת הנושים של יורוקום הצעה מחייבת לרכישת השליטה בבזק. ההצעה של אלשטיין צפויה להיות גבוהה יותר מזו של נתי סיידוף, ומשופרת ביחס להצעה הלא מחייבת של עקרונות עסקה שהעביר לבנקים הנושים של יורוקום לפני חודשיים.

קראו עוד בכלכליסט

האחים צחי וחן נוימן, צילום: רועי פלדה האחים צחי וחן נוימן | צילום: רועי פלדה האחים צחי וחן נוימן, צילום: רועי פלדה

 

רוקמים עסקה

 

ל"כלכליסט" נודע כי גם ההצעה של אלשטיין תתבסס על פתרון לבעיית קונסורציום המלווים של יורוקום נדל"ן בראשות בנק מזרחי־טפחות, להם חבה יורוקום נדל"ן 250 מיליון שקל. נושים אלה כוללים את פסגות, כלל ביטוח, מנורה ואלטשולר שחם, ואלה העמידו באמצעות עו"ד חגי אולמן את החוב לפרעון מיידי וביקשו מינוי כונס לנכסים.

הדיון בבקשה שלהם אמור להתקיים מחר (ד'), והבנקים הנושים של יורוקום תקשורת, כלומר דיסקונט, הפועלים והבינלאומי, מנסים לעשות הכל כדי להגיע לדיון המשפטי בפני השופט המחוזי איתן אורנשטיין, עם סוג של עסקה נרקמת שתאפשר דחיית מינוי הכונס. החלטה של אורנשטיין על העמדת יורוקום נדל"ן לכינוס משמעותה העברת הבטחונות להלוואה – 55% ממניות השליטה בחלל תקשורת, ואת פרויקט מידטאון לנושים בראשות מזרחי, ולמעשה הצבת מכשול כמעט בלתי עביר להסדר מהיר ביורוקום.

הפתרון שמציע אלשטיין הוא רכישת פרויקט מידטאון מידי יורוקום נדל"ן כשהתמורה בהיקף של כ־200 מיליון שקל תשמש לפרעון מיידי של מרבית החוב לקונסורציום המלווים של יורוקום נדל"ן. בנוסף מציע אלשטיין לרכוש את יתר המניות של יורוקום תוך חצי שנה תמורת 750 מיליון שקל כשההצעה היא מחייבת. עוד נודע כי עורכי הדין של אלשטיין קרובים למציאת פתרון לבעיית הממונה על ההגבלים שאוסר עליהם התמודדות על בזק כל עוד דסק"ש מחזיקה בשליטה בחברה המתחרה סלקום. אלשטיין גם יוריד בהצעה המחייבת את הקנס שביקש להטיל על הבנקים בתקופת השלמת העסקה אם ימכרו את יורוקום לגורם אחר.

בעל השליטה ביורוקום שאול אלוביץ בעל השליטה ביורוקום שאול אלוביץ' ובעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין | צילומים: אלי דסה, אוראל כהן בעל השליטה ביורוקום שאול אלוביץ

 

דחק את הבנקים לפינה

 

סיידוף מבין את מצבם של הבנקים ובימים האחרונים דחק אותם לפינה כשקבע רצף של שלוש פגישות, בימים רביעי חמישי וראשון, בניסיון להגיע להסכמות על הסדר. ימים אלה הם הימים האחרונים לקראת אסיפת הנושים, והבנקים לא הגיעו עימם להסכמות כשבמערכת הבנקאית יש כעס מסוים על לוח הזמנים הזה שניווט סיידוף במטרה להעמידם עם הגב לקיר ולאלץ אותם להיכנע לתנאים שהציב. ההצעה של סיידוף מדברת על הזרמת מזומן בהיקף 350 מיליון שקל, ו־50 מיליון שקל נוספים לפרעון חלק מהחוב של יורוקום נדל"ן. בנוסף מעמיד סיידוף סכום של 350 מיליון שקל כחוב דחוי בפריסה של 7–10 שנים, כך שהמזומן הנדרש מבחינתו לעסקה הוא 400 מיליון שקל בלבד, בהם הוא רוכש את השליטה בבזק, בחלל תקשורת, אנלייט ואת פרויקט מידטאון.

הבנקים דורשים ש־50 מיליון השקלים למזרחי יהיו במזומן לעסקה אבל סיידוף לא הבהיר עדיין אם מדובר בתשלום או בהלוואה שהבנקים יידרשו להחזיר לו. גורם בנקאי אמר כי סיידוף מתנהל בצורה מעורפלת שמקשה עליהם להגיע לסגירת עסקה עימו, וכל רצונו הוא להשיג את בזק במחיר מציאה של פעם בחיים.

נתי סיידוף, צילום: אוראל כהן נתי סיידוף | צילום: אוראל כהן נתי סיידוף, צילום: אוראל כהן

 

האיום של סיידוף

 

בעיה נוספת עם סיידוף היא העובדה שהוא מבקש לגלגל את יתרת ההלוואה של יורוקום נדל"ן בהיקף כ־200 מיליון שקל על בנק הפועלים, דיסקונט והבינלאומי. כלומר – 50 מיליון שקל יגיעו ממנו ואילו 200 מיליון יועמדו לו כהלוואה משלושת הבנקים לפרעון החוב של מזרחי־טפחות. בבנקים רואים בהצעה הזו עסקה לא כדאית ולא מוכנים לדרישה הזו של סיידוף.

עם זאת, הבנקים מצויים במצב בעייתי מכיוון שסיידוף מאיים כי אם ההצעה לא תתקבל עד אסיפת הנושים הוא ימשוך אותה ויסוג מהעסקה. סיידוף מבקש מהבנקים פרק זמן של שבועיים מהיום כמעין דדליין בסיומו יוחלט אם לסגור עסקה או להפסיק את המו"מ. בנק הפועלים, שלו יש אינטרס לסגור את נושא יורוקום מהר ככל האפשר מכיוון שאין בידיו כמעט ביטחונות לחוב של 480 מיליון שקל, נוטה יותר לסגור עם סיידוף אם ההצעה שלו תתבהר והמזומן שיזרים יעלה ל-400–420 מיליון שקל ואילו דיסקונט דורש מזומן בהיקף של 500 מיליון שקל, אולם עשוי להתפשר על פחות.

באסיפת הנושים לא תיערך בכל מקרה הצבעה בין הבנקים על ההצעות. כדי לחתום ולאשר הצעה נדרש רוב של 75%. כרגע אין הסכמות בין הפועלים ודיסקונט וכל אחד מהם מחזיק בבלוק חוסם של מעל 25% מהיקף החוב. עד למועד האסיפה ב־14.00 ייעשה מאמץ לסגור את הפרטים הקטנים מול סיידוף, כדי שלאחריה ניתן יהיה לנסות לגבש מסמך הסדר בסיסי שיוגש לאורנשטיין לצד ההצעה של אלשטיין.

לקבוצת יורוקום בשליטתו של שאול אלוביץ' חוב של 700 מיליון שקל לדיסקונט, 480 מיליון שקל לבנק הפועלים ו־200 מיליון שקל לבנק הבינלאומי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות