אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפד מטיל מגבלה על היקף הצמיחה של וולס פארגו צילום: בלומברג

הפד מטיל מגבלה על היקף הצמיחה של וולס פארגו

הבנק השלישי בגודלו בארה"ב לא יוכל לחרוג מעבר להון בו הוא מחזיק בסך של 1.95 טריליון דולר, וזאת עד לשיפורים שיציג בתחום המשילות; המניה צנחה ב-6% במסחר המאוחר בוול סטריט

03.02.2018, 12:35 | שירות כלכליסט

הבנק הפדרלי המרכזי הטיל מגבלות על צמיחת היקף הנכסים של וולס פארגו, הבנק השלישי בגודלו בארה"ב, עקב בעיות רגולטוריות, כך לפי הודעת וולס פארגו אתמול (ו'). בעקבות כך ירדו מניותיו ב-6.2% במסחר המאוחר, לאחר שכבר איבדו 2.2% בנעילת המסחר בוול סטריט לרמה של 64.1 דולר.

קראו עוד בכלכליסט

וולס פארגו, שמנסה להתאושש מפרשת החשבונות הפיקטיביים שהחלה בשנת 2016, לא מורשה בשלב זה להגדיל את היקף הונו מעבר ל-1.95 טריליון הדולר שהיו ברשותו בסוף 2017, וזאת עד אשר "ישפר באופן מספק את המשילות והשליטה בו", כך לפי הודעת הפד.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

בוולס פארגו מעריכים שהמגבלה תחתוך את הרווח השנתי ב-300-400 מיליון דולר ב-2018 כשיאלץ למחוק חלקים מסוימים ממאזנו, כמו הפקדות תאגידיות ונכסי מסחר, ועל מנת להמשיך לפתח את עסקי הליבה שלו. המספרים האלה מייצגים 1.5% עד 1.9% מהרווח שהבנק ייצר ב-2017.

בנוסף הבנק מתכוון להחליף שלושה חברי דירקטוריון עד אפריל, וחבר רביעי עד סוף השנה, כך הודיע הבנק הפדרלי. על הבנק להגיש לפד תוך 60 יום פרטים לגבי האופן שבו יגביר את הפיקוח על הדירקטוריון שלו וישפר את מנגנוני ניהול הסיכונים, וכן איך בכוונתו להשתפר בהמשך. ברגע שהפד יאשר את התוכנית, וולס פארגו ישכור יועצים מצד שלישי, ואלה יבחנו ויפקחו על התקדמותו עד שרשוית הרגולציה יביעו שביעות רצון מהמהלך.

עם זאת, המנכ"ל טים סלואן אמר בשיחה עם אנליסטים אתמול כי לצעד שנקט הבנק הפדרלי תהיה השפעה "בת הכלה" על הרווחים והוא אינו צריך להשפיע על התוכניות וולס פארגו להחזיר הון לבעלי המניות שלו עוד השנה. "אנחנו נמצאים בעסק מאוד תחרותי. ההוראות לצוות שלנו הן – צאו  ושרתו את לקוחותינו, ממשו את חזוננו, קבלו פקדונות, תנו הלוואות. אנחנו פתוחים לעסקים", כך סלואן.

הבנק הגיע להסדר בסך של 190 מיליון דולר עם הרשויות בספטמבר 2016, בעקבות פתיחת חשבונות מזויפים על ידי עובדים שהשתמשו בשמות לקוחותיהם ללא אישורם, וזאת על מנת לעמוד וירטואלית ביעדים פנימיים של הבנק. מספר החשבונות המזויפים הגיע מאז ל-3.5 מיליון.

נדיר שרגולטורים מתערבים ישירות בפעילותו של בנק, ועבור הבנק הפדרלי זהו צעד חסר תקדים להורות לבנק להפסיק לצמוח. אולם לפי הפד, האסטרטגיה העסקית האגרסיבית של וולס פארגו מתעדפת צמיחה על פני ניהול סיכונים יעיל, מה שהוביל אותו כבר לאי עמידה בנהלים.

"איננו יכולים לסבול התנהלות בלתי ראויה נרחבת ומתמשכת של כל בנק שהוא", כך אמרה יו"ר הפד ג'נט ילן ביום העבודה האחרון שלה בתפקיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות