אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הגענו לקצה עם עיריית אשדוד, פועלת ממניעים חרדיים ונקמניים" צילום: צפריר אביוב

ראיון כלכליסט

"הגענו לקצה עם עיריית אשדוד, פועלת ממניעים חרדיים ונקמניים"

מנכ"ל מרכזי הקניות ביג איתן בר זאב יוצא למלחמה נגד ראש עיריית אשדוד בעקבות הקנסות שחולקו לראשונה לעסקים בשבת. בין השאר הוא מבטיח לממן את הקנסות - 320 שקל לכל אחד מ־60 העסקים - וגם את ההליכים המשפטיים שבדרך

05.02.2018, 07:01 | אמיתי גזית

"איבדנו אמון בהנהלת העיר אשדוד ובמקבלי ההחלטות ונילחם בהם בכל הכלים", אומר איתן בר זאב, מנכ"ל מרכזי הקניות ביג, בראיון ל"כלכליסט" בעקבות קנסות שחילקו פקחי העירייה לעסקים שפעלו בשבת האחרונה במתחם ביג Fashion אשדוד.

קראו עוד בכלכליסט

המתח בין העירייה לביג ותיק יותר מהמאבק שהחל לפני כשלושה שבועות על פתיחת החנויות בשבת. מנקודת המבט של בר זאב, ראשיתה של הפרשה ב־2013 בתקופה שהמרכז המסחרי נבנה, וביג ביקשה לאפשר לה להקים בחלק מהשטח אולמות קולנוע של סינמה סיטי. לדבריו, במשך שנתיים לא התקיים דיון על הבקשה. "הוועדה המקומית לתכנון ובנייה נשלטת על ידי החרדים", אומר בר־זאב. "הדיון בעניין נדחה שוב ושוב. הם לא חושבים שמגיע לתושבי אשדוד בתי קולנוע חדשים ולא הסכימו בשום פנים לאפשר את פתיחת האולמות".

איתן בר זאב, צילום: צפריר אביוב איתן בר זאב | צילום: צפריר אביוב איתן בר זאב, צילום: צפריר אביוב

לפרשה הזו נוספה פעילות הפקחים אשר חילקו התראות לפני קנס בשלושת השבועות האחרונים לעסקים שנפתחו בשבת בקניון ביג. הקנסות שקיבלו חלק מהעסקים בשבת האחרונה גרמו לבר זאב לשבור את הכלים.

"אחד בפה ואחד בפקח"

 

"בדרך כלל אנחנו נוטים למצוא פתרונות יחד עם העירייה, אבל עם העירייה הזאת הגענו לקצה", אומר בר זאב. "היא פועלת מתוך מניעים חרדיים נקמניים ותו לא. הדרך היחידה לפתרון היא פשוט להילחם בה ובקנסות".

מה אתה עונה לחרדים שטוענים כי פתיחת העסקים פוגעת בהם?

"החרדים יורים לעצמם כדור ברגל. הם הצליחו לאחד את כל הגוש הציוני־חילוני נגדם. 80% מתושבי אשדוד חילוניים ובבחירות הבאות כולם יתגייסו. אם בדרך כלל בבחירות החרדים מצליחים להוציא יותר מ־100% בהצבעה, בבחירות הבאות גם החילוניים יביאו הישג כזה".

האם תסייעו ללקוחות שלכם, בעלי העסקים בקניון?

"התחייבנו לשלם בעצמנו את הקנסות שבעלי העסקים יחטפו. מדובר על כ־320 שקל בשבת לכ־60 חנויות, בנוסף נממן את כל ההליכים המשפטיים לביטול הקנסות".

יחיאל לסרי, ראש עיריית אשדוד, טוען כי מתגבש פתרון מוסכם למשבר השבת. האם מישהו מהעירייה דיבר איתכם, או העביר מסר?

"אין שיחות עם העירייה. אני טוען שסגנון הפעולה שלה הוא 'אחד בפה ואחד בפקח'. מוציאים הודעות וכל מיני סיפורים, ואחר כך שולחים פקחים שייתנו דו"חות".

בתשובה לטענה כי בעירייה מבקשים להשיב על כנו את הסטטוס קוו, שלפיו בתי עינוגים בעיר ייפתחו אך לא חנויות ובתי מסחר, אומר בר זאב כי "אנחנו פועלים שלוש שנים וסטאר סנטר בעיר קיים כבר 15 שנה, כל התקופה הזו לא הופיע פקח ולא הפריע לעבוד. כל זאת למרות שחוק העזר העירוני שנחקק ב־1976 אינו מתיר פעילות כזו. כנראה שמאחורי הקלעים מה שמניע את פעילות הפקחים היא העובדה שמתוך 19 מושבים בקואליציה 10 שייכים לחרדים. בשבת בפעם הראשונה פקחי העירייה ניסו לייצר מציאות חדשה שבה נותנים קנסות רק לחנויות מסחריות ולא לבתי קפה ומסעדות".

עד כמה המאבק שלך הוא כלכלי ולא עקרוני?

"המאבק הכלכלי הוא בשוליים. אמנם בשבת מבקרים בקניון 20 אלף איש וזו פעילות יפה, אבל נתח גדול מזה הוא מבקרים במסעדות שממילא יעבדו. בנוסף, שכר הדירה שאנחנו גובים מהחנויות נגזר מבסיס או אחוזים מהמחזור - הגבוה מביניהם - כך שגם אם ייסגרו החנויות בשבת ההפסד שלנו יהיה שולי. מובן שאנחנו דואגים לפדיון של הסוחרים, חשוב לנו שהם יפיקו תוצאות טובות. אין מצב שלא נלך עד לקצה העולם בשביל לשמר את הפעילות שלהם. וזה מעבר לכלכלה, אנחנו גם אזרחים של המדינה. כואב לנו ש־20% מהתושבים כופים את אורח החיים שלהם על אחרים במיוחד כאשר זה במקום שאינו מפריע לאיש. למה צריכים לבוא אנשים משכונה מרוחקת ולהחליט מה יהיה במרכז המסחרי?!".

"יותר עסקים ייפתחו בשבת"

האם אתם לא כופים על בעלי עסקים שומרי שבת לעבוד בשבת?

"אנחנו פלורליסטים ולא כופים על אף אחד פתיחה בשבת. בתחילת הדרך היו דיונים עם הרב האשכנזי של אשדוד, סיכמתי איתו שיקבל ערוץ פתוח לשיחה עם בעלי החנויות. אמרתי לו שאם יצליח לשכנע אותם לסגור בשבת לא נפריע, אבל אם לא יצליח הוא יזוז הצדה. בפועל עד עתה בשבת רק 60% מהעסקים בקניון פתוחים. מעתה יותר עסקים ייפתחו בשבת, כי אנשים לא אוהבים שמכתיבים להם את אורח החיים".

אתה צופה שיהיה פתרון במצב הפוליטי הנוכחי בעיר?

"ראש העירייה יחיאל לסרי בסיטואציה בלתי אפשרית והוא עושה את כל הטעויות. הוא מדבר דיבור רפה, לא לוקח פוזיציה, מהלך בין הטיפות. הוא צריך לקבל החלטה מה הוא רוצה. הוא הגיע למצב שבכל מקרה יפסיד. ההליכה נגד החילונים תביא אותו בוודאות לכך שהוא יפסיד את הבחירות, מצד שני הוא מאמין שגם בלי החרדים לא יוכל להקים קואליציה באשדוד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות