אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדוה בר דורשת מבנק הפועלים: דווחו על מצב חקירת העלמות המס בארה"ב צילום: אלעד גרשגורן

חדוה בר דורשת מבנק הפועלים: דווחו על מצב חקירת העלמות המס בארה"ב

המפקחת על הבנקים דורשת את הנתונים בדו"ח השנתי שיפורסם בחודש הבא. ההפרשה של הבנק עומדת עד כה על 268.5 מיליון דולר. בהתחשב בהוצאות משפטיות נוספות, הרי שסכום החקירה עולה על מיליארד שקל

07.02.2018, 18:25 | רעות שפיגלמן

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, הנחתה את בנק הפועלים לספק פירוט נרחב יותר על חקירת הסיוע להעלמות המס, בדו"ח השנתי ל-2017 שיפורסם בחודש הבא.

קראו עוד בכלכליסט

הבנק יידרש לספק יותר פרטים והסברים בהשוואה לדיווחים על החקירה בדו"חות קודמים. הנחיה של המפקחת נעשית במסגרת סבב שעורך הפיקוח על הבנקים טרם פרסום של דוח כספי עם כל אחד מהבנקים ביחס לנושאים רגישים שיבואו לידי ביטוי בדו"חות הכספיים. במסגרת זאת נדרש הבנק לספק פירוט מורחב יותר.

ההפרשה של הבנק עומדת על 268.5 מיליון דולר, כאשר בדו"ח הרבעוני הקודם הגדיל הבנק את ההפרשה ב-50% - ב-280 מיליון שקל (80 מיליון דולר).

בהתחשב בהוצאות משפטיות נוספות שמתווספות לחקירה, שלבדן מסתכמות בסכום הגבוה מ-200 מיליון שקל , ולא מהוות את ההפרשה עצמה ביחס לקנס (ככל שיושת על הבנק אחד כזה) הרי שסך הסכום על החקירה עולה על מיליארד שקל.

חדוה בר, המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, צילום: נמרוד גליקמן חדוה בר, המפקחת על הבנקים בבנק ישראל | צילום: נמרוד גליקמן חדוה בר, המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, צילום: נמרוד גליקמן

לשם השוואה ביחס להפרשה זו של 268.5 מיליון דולר, בנק לאומי שכבר סגרת פרשה דומה חתם בדצמבר 2014 על הסדר סופי לפיו שילם קנס של 400 מיליון דולר לרשויות האמריקאיות.

חקירת הרשויות בארה"ב מול בנק הפועלים מתנהלת על ידי ה-DOJ (משרד המשפטים האמריקאי) וגם על ידי מחלקת השירותים הפיננסיים של מדינת ניו ורק (NYDFS). הגדלת ההפרשה בכ-50% ברבעון השלישי של 2017 נעשתה על רקע דיונים שהתקיימו מול הDOJ כמו גם איסוף נתונים שנמשך והצטבר לכדי כמות נתונים שעובדו ונותחו והביאו להגדלת ההפרשה.

סביר להניח כי דרישת המפקחת לספק בדו"ח פירוט נרחב יותר אודות מצבה של החקירה מגיעה בין היתר על רקע העובדה שלמרות הפירוט שסיפק עד כה הבנק מדי רבעון ביחס לחקירה, לא ניתן להבין עד הסוף מה בדיוק קורה בחדרי הדיונים בין הצדדים ואילו פרטים והתפתחויות בדיוק בחקירה מביאים לכך שהיקף ההוצאות המצטבר שמופרש מראש בגין החקירה גדל. כמו כן קשה לגזור מהו המועד הצפוי לסיומה של הפרשה.

בהקשר זה ברבעון השלישי מבין השורות בדו"ח של הבנק ניתן להבין כי מצד אחד ההפרשה כן גדלה בשל נתונים נוספים שנאספו ועובדו, כמו גם חידוד ההבחנה מי נחשב אזרח אמריקאי ומי לא ביחס לחקירה, תיחום מדוייק יותר של היקף הלקוחות וגם פרט נוסף שסיפק הבנק בדו"ח הרבעוני והוא בין היתר הגדלת ההפרשה על רקע היציאה של הבנק באוקטובר האחרון מפעילות הבנקאות הפרטית בשוויץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות