אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלחץ החרדים: רשויות תחבורה מקומיות לא יפעלו בשבת צילום: דנה קופל

בלחץ החרדים: רשויות תחבורה מקומיות לא יפעלו בשבת

הקואליציה החליטה להוציא את הרפורמה מוועדת הכלכלה, ולהקים ועדה בראשות יו"ר הקואליציה בשל חשש החרדים מהפעלת תחבורה ציבורית בשבת

14.02.2018, 22:25 | שחר אילן

בלחץ יהדות התורה החליטה הקואליציה ברגע האחרון להוציא את רפורמת הרשויות המטרופוליניות לתחבורה ציבורית מוועדת הכלכלה ולהקים ועדה בראשות יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם מהליכוד שתדון בחוק. ברקע הדרישה עומד רצון החרדים להבטיח שהחוק לא יאפשר לרשויות מקומיות הרוצות בכך להפעיל תחבורה ציבורית בשבת.

קראו עוד בכלכליסט

חוק הרשויות המטרופוליניות הוא אחד מפרקי חוק ההסדרים והוא מיועד לפתוח בתהליך של העברת ניהול התחבורה הציבורית בישראל לרמה המקומית כמקובל ברבות ממדינות ה־OECD. המטרה היא להעביר את ניהול התחבורה הציבורית לידי הרשויות המקומיות, בהנחה שיש צורך בגורם מקומי ריכוזי שיתאם בין כל אמצעי התחבורה הציבורית. בשלב ראשון מדובר בהקמת רשויות תחבורה ציבורית במטרופולין ירושלים ובמטרופולין באר שבע.

הכוונה המקורית בכנסת היתה להעביר את החוק להכנה בוועדת הכלכלה שהיא הוועדה שעוסקת בתחבורה ציבורית. זו היתה אמורה להיות הרפורמה המשמעותית ביותר מתוך חוק ההסדרים שתועבר לוועדת הכלכלה. אלא שבראש ועדת הכלכלה עומד ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני. ביהדות התורה חששו שכבל יעביר חוק שיאפשר לרשויות מקומיות הרוצות בכך הפעלת תחבורה ציבורית בשבת ודרשו להוציא את החוק מידיו.

דודי אמסלם, יו"ר הקואליציה, צילום: אלכס קולומויסקי דודי אמסלם, יו"ר הקואליציה | צילום: אלכס קולומויסקי דודי אמסלם, יו"ר הקואליציה, צילום: אלכס קולומויסקי

על רקע זה החליטה ועדת הכנסת אתמול בלילה להקים ועדה משותפת של ועדת הכלכלה וועדת הכנסת בראשות יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם לטיפול בחוק. הקמת ועדות להכנת חוק הפכה להליך מאוד מקובל בכנסת הזו כשמדובר בחוקים שנויים במחלוקת ציבורית. כך למשל עמד יו"ר הקואליציה הקודם ח"כ דוד ביטן מהליכוד פעמיים בראשות ועדות להכנת חוקים שעסקו בתאגיד השידור הציבורי. במחנה הציוני טוענים שהכוונה האמתית היא "להרוג את החוק. הם לא רוצים חוק מרכולים 2".

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ מיקי זוהר מהליכוד אמר ש"יש שיקולים קואליציוניים בהקשר של מי בעל הסמכות להפעיל טכנולוגיות מסוימות בשבת. אני לא חושב שיש כוונה להרוג את החוק". מסגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) ומיו"ר הקואליציה לא התקבלה תגובה. ח"כ כבל לא היה מעוניין להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות