אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת ענק להראל ומנורה: מוכרות בניין בשווי 1.3 מיליארד שקל צילום: גטי אימג'ס

בלעדי לכלכליסט

עסקת ענק להראל ומנורה: מוכרות בניין בשווי 1.3 מיליארד שקל

חברות הביטוח הישראליות מכרו מחצית מבניין משרדים במיניאפוליס שבארה"ב, ביחד עם שותפה מקומית. הרווח המשותף של שתי החברות: 95 מיליון דולר, אחרי שהשקיעו ביחד ברכישת הבניין כולו 85 מיליון דולר

18.02.2018, 07:06 | אורן פרוינד

עסקת ענק לחברות הביטוח הישראליות הראל ומנורה. שתי החברות מכרו, ביחד עם שותפה מקומית - חברת הנדל"ן אקססו פרטנרס, מחצית מהזכויות בבניין המשרדים IDS שממוקם בלב העיר מיניאפוליס שבארה"ב, לפי שווי של 365 מיליון דולר (כ־1.3 מיליארד שקל), כך נודע ל"כלכליסט". הראל ומנורה צפויות לרשום בעסקה הזו רווח נאה של 95 מיליון דולר (בחלקים שווים), ועדיין ישמרו על מחצית מהזכויות בנכס. 

קראו עוד בכלכליסט

הראל ומנורה נכנסו לעסקה באפריל 2013 עם אקססו פרטרנס, שמבצעת לא מעט עסקאות עם מוסדיים ישראליים ומיוצגת בארץ על ידי נגה קנז, לשעבר מנכ"לית ומבעלי בית ההשקעות רוסאריו. את הבניין רכשו השותפים תמורת 253 מיליון דולר. ההון העצמי שהושקע בעסקה היה אז כ־100 מיליון דולר. הראל ומנורה הביאו את רוב (85%) הכסף בעסקה, כ־85 מיליון דולר בחלקים שווים. אקססו פרטנרס העמידה הון של 15 מיליון דולר וסיפקה שירותי ניהול לבניין.

נכס בגודל של שלוש פעמים מרכז עזריאלי בת"א

מדובר בנכס בגודל של כ־136 אלף מ"ר (כמו שלושת מגדלי מרכז עזריאלי בתל אביב ביחד), שעבר מאז הרכישה שיפורים ניכרים כמו שיפוץ הלובי, בניית חדר כושר וחדרי ישיבות. כמו כן הוחלפו שוכרים ונרשמה עלייה של יותר מ־30% במחיר השכירות.

במסגרת העסקה רוכשת חברת הנדל"ן האמריקאית פרטנרס גרופ כ־51% מהנכס, לפי שווי של 365 מיליון דולר, המגלם תשואה של 113% על ההון שהושקע בעסקה, בנוסף על תשואה שוטפת שהתקבלה מהנכס במהלך השנים. העסקה מגלמת תשואת IRR (התשואה הפנימית הנגזרת מהעסקה) של כ־30%. מעבר לתמורה בעסקה, השותפים ייהנו משערוך הנכס ב־112 מיליון דולר, כשחלקן של הראל ומנורה ברוחי השערוך עומד כאמור על 95 מיליון דולר.

להראל יש נכסים ביותר מ־15 מיליארד שקל

הראל נחשבת אחת מחברות הביטוח המובילות בתחום של השקעה בנכסים לא סחירים, בעיקר נדל"ן והלוואות. הראל מחזיקה כיום נכסים בהיקף של יותר מ־15 מיליארד שקל, והיא מתכוונת להגדיל את הפורטפוליו שלה.

באחרונה דווח ב"כלכליסט" על שורה של עסקאות חדשות בתחום הנדל"ן המניב בארה"ב, של חברות ישראליות. באוקטובר 2017 דווח על עסקת נדל"ן של הראל בחוף המערבי של ארה"ב ביחד עם קרן הריט האמריקאית Colony NorthStar. השתיים רכשו בניין משרדים במרכז לוס אנג'לס שבקליפורניה, המכונה One Cal, תמורת כ־460 מיליון דולר (1.6 מיליארד שקל), כשחלקה של הראל הוא 45% מהזכויות בנכס. ההון העצמי ברכישה הזו עמד על כ־160 מיליון דולר, כשחלקה של הראל בהון עמד על כ־74 מיליון דולר. יתרת ההשקעה מומנה על ידי הלוואה בנקאית מבנק מקומי.

בינואר הראל חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם CIM, חברת הנדל"ן האמריקאית של הישראלים לשעבר שאול קובה ואבי שמש, שאחת הקרנות שלה, CMCT, השלימה לפני כמה חודשים רישום כפול בתל אביב וביצעה גיוס של מניות בכורה. הראל ו־CIM רכשו במשותף ובחלקים שווים מתחם הכולל משרדים ומסחר בפאתי אזור אפטאון היוקרתי בדאלאס, טקסס, לפי שווי של חצי מיליארד שקל. היקף ההשקעה של הראל בעסקה היה כ־100 מיליון שקל בהון העצמי של חברת הנכס, בדומה לחלקה של CIM. הראל הקימה מיזם משותף עם CIM, ושני הגופים צפויים לבצע בקרוב עסקה נוספת, ובהמשך השנה עסקאות נוספות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות