אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת 4000: הראיות הצטברו, הקלפים נטרפו צילום: אבי מועלם

פרשנות

פרשת 4000: הראיות הצטברו, הקלפים נטרפו

כבר בדצמבר 2017 הודיעה הפרקליטות על השלמת חקירה לבג"ץ, אלא שרק היום מתברר באופן סופי מה כיוון ההשלמות בהן היא חפצה

18.02.2018, 13:56 | תומר גנון
התפתחות דרמטית בפרשת בזק בכירים בחברה ומקורבים לרה"מ נעצרו לחקירה בין העצורים: יועץ תקשורת בכיר ובכיר בשירות הציבורי; החקירה עוסקת בחשד לפיו מקורבים לראש הממשלה קיבלו עבורו טובות הנאה בתמורה לקידום ענייניה של בזק במשרד התקשורת; בזק בהודעה לבורסה: "אין לנו כל מידע נוסף אודות מהות החקירה"; מטעם נתניהו נמסר: "רה"מ לא פעל לטובת בזק" תומר גנון וזוהר שחר לוי, 30 תגובותלכתבה המלאה

בעוד שפרשת בזק בשלה להחלטה להגיש כתבי אישום בכפוף לשימוע בשתיים מתוך שלוש הפרשות שנחקרו עד היום על ידי רשות ניירות ערך - הפרשה השלישית של קידום אינטרסים עסקיים נדרשה להשלמות חקירה.

לגבי שתי הפרשות הראשונות מדובר בהוצאת כספים במרמה מקופת בזק על ידי בעל השליטה בחברה שאול אלוביץ', ומרמה מול הוועדות הבלתי תלויות שאישרו עסקאות בעלי עניין שהיה חפץ בהן בהיקף של כ-2 מיליארד שקל. לגבי הפרשה השלישית של קידום אינטרסים עסקיים של בזק במשרד התקשורת, כבר בדצמבר הפרקליטות הודיעה על השלמת חקירה לבג"ץ, אלא שרק היום (א') מתברר באופן סופי מה כיוון ההשלמות בהן היא חפצה.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו. בתחילה הראיות נראו לחוקרים "צהובות", צילום: רויטרס נתניהו. בתחילה הראיות נראו לחוקרים "צהובות" | צילום: רויטרס נתניהו. בתחילה הראיות נראו לחוקרים "צהובות", צילום: רויטרס

רשות ניירות ערך המליצה כבר בנובמבר להעמיד לדין את החשוד המרכזי מבחינתה עד היום בפרשייה זו, מנכ"ל משרד התקשורת המושעה שלמה פילבר, על קידום האינטרסים של בזק. אבל בצמרת הפרקליטות סבורים כעת שיש להמשיך ולעלות קומה ולבדוק האם הייתה תמורה שהעניק בעל השליטה בבזק - אלוביץ', לראש הממשלה ושר התקשורת בחלק מהתקופה הרלוונטית – בנימין נתניהו.

זה לא היה המצב בתחילת חקירת הרשות. בצמרת משרד המשפטים סברו עד לאחרונה שכל עוד תיקי 1000 ו-2000 נחקרים, צריך ראיות משמעותיות וחזקות מאוד כדי לפתוח בחקירה שלישית, ואולי רביעית אם לוקחים בחשבון את תיק 3000, נגד ראש ממשלה מכהן. הראיות אז נראו בעיני בכירי משרד המשפטים בעיקר "צהובות". כאלה שאולי נראות ציבורית לא טוב, אבל לא בהכרח כאלה שיוכלו לבסס תמורה שאלוביץ' נתן לנתניהו. התפתחויות מהשבועות האחרונים, שכללו בין היתר עדות של מקורב לנתניהו ברשות ניירות ערך, גרמו להם לחשב מסלול מחדש.

סימני השאלה היו ברורים כבר מתחילת הדרך. נתניהו מינה את שלמה פילבר, שיש לו זיקה פוליטית ברורה וגלויה אליו כמי שניהל את מטה הבחירות ב-2015, למנכ"ל משרד התקשורת. פילבר, כך טוענת הרשות, דאג לקדם את האינטרסים העסקיים של בזק בתוך משרד התקשורת. בעל השליטה בבזק הוא חברו של נתניהו, ואת הקשרים האלה ראש הממשלה גם לא חשף בשאלון ניגוד עניינים שחתם עליו כשנכנס לכהן כשר התקשורת. האם המעגל הזה נסגר ואלוביץ' נתן בתמורה טובת הנאה כלשהי לנתניהו או לבני משפחתו? מטרת החקירה המשותפת לרשות ניירות ערך ולמשטרה שנפתחה הבוקר היא לבדוק האם יש די ראיות שיבססו את החשד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות