אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת בזק: למכירה - האינטרס הציבורי צילום: עומר מסינגר, קובי קלמנוביץ'

פרשת בזק: למכירה - האינטרס הציבורי

מנכ"ל משרד התקשורת המושעה שלמה פילבר, הנחשב מקורב לראש הממשלה נתניהו, קידם בתקופתו במשרד שורה של מהלכים שהיטיבו עם האינטרסים העסקיים של בזק ובעל השליטה בה שאול אלוביץ'

19.02.2018, 08:35 | אביב גוטר

החקירה החדשה בפרשת בזק שנפתחה אתמול מאירה באור חדש שורה של פעולות שנקט משרד התקשורת לטובת בזק ובעל השליטה בה שאול אלוביץ'.

קראו עוד בכלכליסט

מנכ"ל משרד התקשורת המושעה שלמה פילבר, שנחקר במסגרת החקירה הקודמת של רשות ניירות ערך, נחשב למקורב לנתניהו זה שנים והיה ראש לשכתו לאחר סיום כהונתו הראשונה. בבחירות האחרונות הוא שימש כראש מטה הבחירות של הליכוד. לאחר הקמת הממשלה, נתניהו פיטר בשיחת טלפון את מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר ומינה במקומו את פילבר.

מימין: מנכ"ל משרד התקשורת המושעה שלמה פילבר ובעל השליטה בבזק שאול אלוביץ מימין: מנכ"ל משרד התקשורת המושעה שלמה פילבר ובעל השליטה בבזק שאול אלוביץ'. קיבל יחס מועדף | צילום: עומר מסינגר, קובי קלמנוביץ' מימין: מנכ"ל משרד התקשורת המושעה שלמה פילבר ובעל השליטה בבזק שאול אלוביץ

עד למינוי פילבר, ובעיקר מאז הקדנציה של משה כחלון כשר התקשורת, המשרד פעל לפתוח את השווקים שבהם בזק פועלת כמונופול לתחרות. אחד הצעדים שננקטו היה העברת רפורמת השוק הסיטונאי, שבמסגרתה בזק נדרשת להחכיר את תשתיותיה, כולל בטלפוניה הקווית, לחברות נטולות תשתית, כדי שיוכלו להתחרות בה. בשלב מאוחר יותר, חברות אלו אמורות לקבל גישה לצינורות של בזק כדי לפרוס בהם תשתיות משלהן.

רוח חדשה

כניסתו של פילבר למשרד שינתה את פני הדברים. בזק עתרה לבג"ץ נגד הרפורמה. בזמן שעתירה זו נוהלה, פילבר החליף את ברגר בתפקיד והחליט לבחון את הרפורמה מחדש ועיכב את יישומה. להערכת ברגר, בכל יום שבו לא נפתחת התחרות בטלפוניה הקווית בזק מרוויחה 3 מיליון שקל. באוגוסט האחרון שינה המשרד את השיטה למכירת הגישה לתשתית של בזק בהוראת פילבר. נכון להיום, אף ספקית תקשורת לא רכשה גישה לקווים בתנאים החדשים, הרפורמה תקועה והתחרות בטלפוניה הקווית אפסית.

מהלך דרמטי נוסף שפילבר קידם מיד עם כניסתו לתפקיד היה אישור עסקת המיזוג בין בזק ל־yes - אותה עסקה שבעקבותיה נפתחה החקירה הגלויה של הרשות לניירות ערך ביוני האחרון. אחד התנאים לקיום העסקה היה אישור משר התקשורת. אישור זה התקבל לאחר שמועצת הכבלים והלוויין, המפקחת על yes, בחנה ואישרה את העסקה. ב־18 ביוני באותה שנה התקשרה המועצה באמצעות משרד התקשורת עם חברת הייעוץ הכלכלי עדליא כדי שתעריך עבורה את טיב העסקה. לאחר חמישה ימים בלבד, המועצה הקדימה את ישיבתה ביומיים, אישרה את העסקה ובכך התירה עוד חסם בדרך לביצועה. עוד באותו היום נתניהו, אז שר התקשורת, נתן את חתימתו והמיזוג בין בזק ל־yes יצא לדרך.

במסגרת העסקה, יורוקום של אלוביץ' מכרה את אחזקותיה ב־yes לבזק תמורת 680 מיליון שקל במזומן. העסקה כללה עוד 200 מיליון שקל שעברו אל אלוביץ' רק לאחר שהושג הסדר מול רשות המסים, ועוד 170 מיליון שקל שהותנו בכך ש־yes תעמוד ביעדים כספיים בכל אחת מהשנים 2015‑2017. בזק העבירה לאלוביץ' כ־144 מיליון שקל מתוך ה־170, אולם לבסוף הוא נדרש להחזיר את הסכום לאחר ש־yes לא עמדה ביעדים ל־2017. עם זאת, יורוקום נמצאת בימים אלו בקריסה וככל הנראה לא תחזיר לבזק את מלוא הסכום שקיבלה ממנה בסעיף זה.

תלונות על בזק? לא מעניין

לצד שני אירועים דרמטיים אלו, שמשפיעים בצורה ישירה על מאות מיליוני שקלים בשוק התקשורת, פילבר היה חתום על עוד כמה בעייתיים בתקופתו כמנכ"ל המשרד. כך למשל, מבקר המדינה יוסף שפירא תיאר בדו"ח שפרסם ביולי האחרון כיצד בזק הדירה את סלקום ופרטנר בשיווק חבילות אינטרנט. החברות החלו לשלוח תלונות בעניין למשרד התקשורת עוד באפריל 2015, אולם רק באוגוסט 2016 הודיע פילבר לבזק על צעדים שעליה לנקוט לתיקון המצב. כך, משרד התקשורת מסמס תלונות ואפשר לספקית האינטרנט בזק בינלאומי להרחיב את פעילותה על חשבון המתחרות.

כמו כן, במהלך כהונתו פילבר ניסה לקדם את ביטול ההפרדה המבנית בקבוצת בזק. הפרדה זו מונעת מהחברות בקבוצה למכור חבילות תקשורת משולבות ולאחד פעילויות ברמה התפעולית והניהולית. לפי הערכות, ביטול ההפרדה המבנית שווה לבזק מאות מיליוני שקלים בשנה.

פילבר טוען שקידום ביטול ההפרדה נועד לעודד את בזק לפרוס תשתית מתקדמת של סיבים אופטיים. בניסיונותיו לקדם את ההפרדה, פילבר ניהל מגעים עם גורמים בכירים בבזק, בהם אלוביץ' ומנכ"לית החברה סטלה הנדלר. פילבר אף ניסח טיוטת מסמך מדיניות חדשה המשנה לחלוטין את הגישה שבה נקט המשרד בשנים האחרונות, משיטה של עידוד תחרות לשיטה של מתן תמריצים – גזרים ומקלות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

30 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

30.
את הסיבים האופטיים פורסת ברחבי הארץ עכשיו חב' התקשורת UNLIMITED ולא בזק.
קישקוש לבדיקה ךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךך ךךךקישקוש לבדיקה ךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךך מעניין ללמוד מה עומד מאחורי זה ומי ירויח מזה על הגב שלנו... בינתיים לא נראה שתהיה הוזלה משמעותית במחירים אבל מהירות סוף סוף כן נקבל, במקום המהירות הצולעת במחירים מופקעים של בזק!
ברוך שפטרנו מבזק הסחטנית  |  22.02.18
29.
דעה
מקווה שאחרי שלטון ביבי יעבור יחוקקו חוק בכנסת שאסור לראש ממשלה לטוס בטיסות עסקים עם מנכלים של חברות ממש חרה לי לשמוע את זה בביקור האחרון בהודו . עם כל הסירחון שעולה מהפרשות שלו עדיין לא התבייש לנסוע ככה. איך הגענו למצב הזה בכל... אז לפחות שהחוק יגביל את הקשר העסקי עם ראשי ממשלה כי במצב כזה אף פעם זה לא יבוא לטובת הציבור ...
א  |  19.02.18
27.
שחיתות שרוב העם כלל לא מבין בה
ומישהו חושב שמעריצי ביבי מבינים בכלל את גודל השחיתות והסמטוכה שכתובה פה? לכן הוא פועל בדרכים כאלה של שחיתות כלכלית ברמות הכי גבוהות. רוב בוחריו הפשוטים לא יודעים בכלל על מה מדובר וצועקים ש"הסמול רוצה להפיל את ביבי". זה מה שהוא מעביר להם בנאומים, לצעוק שהוא תמיד הקורבן...הם לא מבינים כמה כסף יכול היה להיחסך מהם למשל בתשלומי בזק, אינטרנט. ועל הגז אני בכלל לא מדבר. מעטים האנשים שמבינים את שוד הגז. לזכותו של אבי גבאי ייאמר שהוא הבין , ניסה להילחם בשוד הגז ובסוף התפטר מכיסא השר. בקיצור, ביבי מושחת מכף רגלו עד לראשו.
מנחם  |  19.02.18
26.
כשממלכים בריון על הממלכה הוא יתנהג כמו בריון
כשיצחק רבין זל בשנות השבעים היה ראש ממשלה ודע שאישתו עשתה טעות לא חוקית למחרת לקח אחריות והתפטר בלי שום ויכוח. עם מר ביבי יש לנו בעיה ,מאז שהיה שר אוצר השתלח בכל העניים ועשה אותם יותר עניים ,השתלח בעובדים והוריד את הפיצויים למגיעים לפרישה ל12 משכורות במקום לפי שנות העבודה, הוריד את הביטוח הלאומי לילדים בטענה שהערבים מביאים הרבה ילדים וכאילו אין לנו אנשים שמביאים הרבה ילדים ,העלה את גיל ההגעה ל67 ו65 לנשים .חוץ מהרבה חוקים להרעת תנאי העבודה לכל העובדים .אז חשבו שזה לטובת המדינה אבל לאחר כעשור מתברר שכל זה היה לטובת המקורבים שלו. לאחר שרבין זל נרצח כל הישראלים נכנסו לפוביה מהימין אשר מאז עלו לשלטון מהם קצב ואולמרט ועוד.יש במדינה שלנו אנשים טובים וישרים וחזקים גם בשמאל וגם בימין שהם יכולים להחליף את ביבי נתניהו.ותאמינו לי כל עוד הנשים יכולות ללדת תמיד יבוא יותר טוב ויותר חזק ישר והגיוני. למר ביבי רציתי להגיד תפסיק לשחק אותה קורבן. תקח אחריות אפילו על המעשה הכי קטן שנעשה לא כחוק.
גדי  |  19.02.18
לכל התגובות