אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האופוזיציה תחרים את ועדת אמסלם - "ועדה דמיקולו" צילום: אלכס קולומויסקי

האופוזיציה תחרים את ועדת אמסלם - "ועדה דמיקולו"

הוועדה לדיון בחוק רשויות התחבורה המטרופוליניות הוקמה במטרה לעקוף את ועדת הכלכלה בראשית ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני; לדברי ארבעת חברי הכנסת הפורשים, "איננו מוכנים להיות סטטיסטים"

19.02.2018, 22:02 | שחר אילן

האופוזיציה הודיעה בצעד חריג על התפטרות כל נציגיה מהוועדה שהקים יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם מהליכוד לדיון בחוק רשויות התחבורה המטרופוליניות, במטרה לעקוף את ועדת הכלכלה. ארבעת חברי הכנסת המתפטרים כתבו לאמסלם שמדובר ב"ועדה דמיקולו" וכי "איננו מוכנים להיות סטטיסטים בהצגה ולהשחית את זמננו על הליכים פרלמנטריים ריקים מתוכן שאין לנו השפעה עליהם".

קראו עוד בכלכליסט

חוק רשויות התחבורה המטרופוליניות הוא אחד מפרקי חוק ההסדרים והוא מיועד לפתוח במהפכה של העברת ניהול התחבורה הציבורית בישראל לרמה המקומית כמקובל ברבות ממדינות ה-OECD. בשלב ראשון מדובר בהקמת רשויות תחבורה ציבורית במטרופולין ירושלים ובמטרופולין באר שבע.

ח"כ דוד אמסלם, צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ דוד אמסלם | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ דוד אמסלם, צילום: אלכס קולומויסקי

הכוונה המקורית בכנסת הייתה להעביר את החוק להכנה בוועדת הכלכלה שהיא הוועדה שעוסקת בתחבורה ציבורית. אלא שבראש ועדת הכלכלה עומד ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני. ביהדות התורה חששו שכבל יעביר חוק שיאפשר לרשויות מקומיות הרוצות בכך הפעלת תחבורה ציבורית בשבת ודרשו להוציא את החוק מידיו.

על רקע זה העבירה הקואליציה החלטה להקים ועדה משותפת של ועדת הכלכלה וועדת הכנסת בראשות יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם לטיפול בחוק. הקמת ועדות להכנת חוק הפכה להליך מאוד מקובל בכנסת הזו כשמדובר בחוקים שנויים במחלוקת ציבורית.

היום (ב') הודיעו ארבעת נציגי האופוזיציה בוועדה על התפטרותם. לכאורה מדובר בצעד סמלי בלבד, אבל מדובר במהלך ששולל לגיטימיות של הליך דמוקרטי מאישור החוק. ארבעת המתפטרים הם חברי הכנסת דב חנין, אחמד טיבי, אילת נחמיאס ורבין ורויטל סויד. חנין נחשב לח"כ המתמחה בנושאי תחבורה ציבורית.

הארבעה כותבים כי "מדובר בנושא רציני בעל חשיבות ציבורית עצומה שהיה צריך להיות נדון בוועדת הכלכלה שהיא הוועדה המוסמכת לדון בנושא ובעלת הידע המקצועי והניסיון בתחום התחבורה". לטענתם, "הקמת ועדה דמיקולו לטיפול בנושא כה משמעותי ללא התייעצות עמנו ומתוך שיקולים קואליציוניים פוליטיים צרים, היא פרקטיקה נלוזה שאנו דוחים על הסף".

"אם הקואליציה", כותבים הארבעה, "מתכננת לקדם חקיקה כאילו מדובר במכרז תפור מראש זאת הבעיה שלה. איננו מוכנים להיות סטטיסטים בהצגה ולהשחית את זמננו על הליכים פרלמנטריים ריקים מתוכן שאין לנו השפעה עליהם".

יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון אמר ש"יו"ר הקואליציה אמסלם ממציא ועדה בראשותו כדי לקבור חוק טוב. הכול הישרדות ושיקולים צרים. אנחנו לא נשחק במשחקים קטנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות